HULKA Anna

HULKA Anna
HULKA AnnaHULKA AnnaHULKA Anna
Tytuł:Dziewczynka z dzbankiem (1983)
Technika:drewno
Wymiary:23 x 6 x 6 cm
Uwagi:Sygnowany na podstawie: "1983 | WYK. ANNA | HULKA"

PROWENIENCJA:
- kolekcja prywatna,
- zakup od artystki.

ANNA HULKA - NOTA BIOGRAFICZNA

Anna Hulka (z domu Łopatka) urodziła się w 1925 roku w Łękawicy, zmarła tamże w roku 2009. Jedna z najwybitniejszych polskich artystek ludowych, żona również cenionego artysty ludowego – Józefa Hulki.
Początkowo zajmowała się sztuką dekoracyjną, wykonywała ozdoby z bibuły, m.in. kwiaty, za które niejednokrotnie otrzymywała nagrody. W pewnym momencie zdecydowała się rozwinąć swoją działalność artystyczną i zaczęła tworzyć wraz z mężem - rzeźbiarzem. Anna Hulka zajmowała się np. polichromowaniem figurek wyrzeźbionych przez męża, wykonywaniem tekstylnych części kukiełek oraz wykańczaniem gwiazd kolędniczych. Zachęcona przez Józefa Hulkę rozpoczęła również działalność malarską, wykorzystując szkło jako podłoże malarskie. Wraz z mężem w latach 1970-1990 współpracowała z Cepelią, należała też do Stowarzyszenia Twórców Ludowych.
W 1991 roku Anna i Józef Hulkowie stworzyli pierwszą na Żywiecczyźnie izbę twórczą, stanowiącą rodzaj galerii i miejsca spotkań artystów z publicznością.

W swojej twórczości Anna Hulka poruszała różnorodną tematykę, chociaż najczęściej wykonywała prace o charakterze religijnym, głównie wizerunki maryjne. Przedstawiała również sceny rodzajowe z codziennego życia wsi, ujmowała tradycyjne obrzędy, sceny historyczne, a czasem również motywy literackie.

Anna Hulka prezentowała swoje prace na wystawach i kiermaszach w Polsce i za granicą, np. w Niemczech, Czechach i na Słowacji. Wielokrotnie zdobywała nagrody, m.in. w Nowym Sączu, Bielsku-Białej, Żywcu, Rabce i Krakowie. Wraz z mężem została odznaczona prestiżową Nagrodą im. Oskara Kolberga (1992) oraz Nagrodą Ministra Kultury i Sztuki (1998).

NIEDOSTĘPNE RZEŹBY ANNY HULKI