TRZESZCZKOWSKI Antoni

ANTONI TRZESZCZKOWSKI - NOTA BIOGRAFICZNA

Antoni Włodzimierz Trzeszczkowski urodził się w 1902 roku, zmarł w 1977 roku w Warszawie. Walczył w wojnie polsko-bolszewickiej, co wpłynęło na tematykę jego twórczości malarskiej. Początkowo tworzył w Częstochowie, potem przeniósł się do stolicy.
Był twórcą niezwykle płodnym, malował ekspresyjne, dynamiczne sceny batalistyczne i konne, obrazował zwycięskie bitwy polskie, walki husarii oraz ułanów, a także fragmenty z żołnierskiego życia. Rzadziej podejmował tematykę rodzajową, ukazując sceny związane z polską wsią.
Artysta stosował różne techniki, najczęściej jednak wykorzystywał akwarele i farby olejne, rzadziej gwasz. Wykonywał również rysunki oraz ilustracje, ilustrował np. Księgę chwały piechoty (wyd. Warszawa 1939).
Antoni Trzeszczkowski przywiązywał ogromną wagę do sfery technicznej obrazu, dbał o poprawność rysunku i prawdę szczegółu (zwłaszcza w kontekście umundurowania). Twórczość malarza można zaklasyfikować do nurtu realizmu.
Artysta w swoim dorobku artystycznym świadomie nawiązywał do stylistyki Kossaków, czym przyciągał liczną klientelę.

Prace Antoniego Trzeszczkowskiego znajdują się m. in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie oraz we wrocławskim Arsenale.

 

Poszukujemy prac

 

Aktualnie nie posiadamy prac tego artysty

Zapisz się do newslettera - dowiesz się pierwszy o dodaniu nowych prac tego artysty

Jeżeli chcą Państwo sprzedać jego prace prosimy o kontakt

x
«
»