GROTTGER Artur

Przykro nam, ale ta praca nie jest już dostępna

ARTUR GROTTGER

Artur Grottger urodził się w 1837 roku w Ottyniowicach, zmarł w 1867 roku w Amélie-les-Bains. Studiował we Lwowie w latach 1848-52, następnie w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych (1852-54) oraz w Akademii w Wiedniu (1855-58). Współpracował wówczas z czasopismami "Mussustunden" i "Illustrierte Zeitung". Artysta przebywał również w Monachium. Artysta w 1866 roku zaręczył się we Lwowie z Wandą Monné. Przebywając w Paryżu nawiązał kontakty z polską kolonią. Warto wspomnieć, że malarzowi w ukończeniu kartonów do cyklu "Wojny" pomagał Jean Léon Gérôme. Stan zdrowia Artura Grottgera spowodował, że musiał się przenieść do południe Francji do Pau a następnie do Amélie-les-Bains, gdzie w 1867 roku zmarł.

Malarstwo Artura Grottgera

Artur Grottger jest jednym z najbardziej znanych polskich artystów XIX wieku. Na olbrzymi dorobek artystyczny malarza składają się obrazy olejne o tematyce historycznej, rodzajowej, alegorycznej oraz portrety.

Ponadto zachowały się niezliczone rysunki i szkice. Monumentalne cykle rysunkowe autorstwa Artura Grottgera dotyczyły wydarzeń przedpowstaniowych i Powstania Styczniowego. W cyklu rysunkowym "Wojna", który został kupiony przez cesarza Franciszka Józefa, artysta podjął próbę przeniesienia doświadczeń związanych z martyrologią narodową na płaszczyznę ogólnoludzką. Cykle rysunkowe stworzone przez artystę to kolejno: Warszawa I (1861), Warszawa II (1862), Polonia (1863), Lithuania (1864–66) i Wojna (1866–67).

Sztuka Artura Grottgera już niedługo po jego śmierci była określana jako wyraz głębokiego patriotyzmu. Artysta w swoim malarstwie wykazywał się dużym wyczuciem kolorystycznym i dbałością o precyzję detali. W swoich pracach łączył tradycję malarstwa nazareńczyków z austriackim biedermeierem.

W twórczości Artura Grottgera często pojawił się temat zesłańców w drodze na Syberię lub sceny pracy np. w dziełach rysunkowych i olejnych: "Pochód na Sybir", "W kopalni", "Sybiracy", "Z krzyżem po śniegu", "Etap zesłańców". Wiemy, że artysta chciał poznać szczegóły życia zesłańców, czytał m.in. "Jasieńczyka 10 lat niewoli na Syberii". Dzięki korespondencji artysty ze swoją narzeczoną Wandą Monné wiemy o jego pracy nad rysunkiem "W drodze na Syberię" (1867).

W jednym z listów artysty można przeczytać: "Chcę zrobić rysunek dosyć duży, bo jak trzy razy moje zwykle, największe, węglem, przedstawiające ten moment kiedy właśnie na stację na Syberii przybył etap złożony z biednych naszych mizeraków, wciągnięty w długą linię stoi...ponad nimi wszystko zimne i ciemne, pod nimi biało, a przy nich żałobnie i czarno! Cieszę się na kilkadziesiąt tych pięknych twarzy, wynędzniałych a pełnych rezygnacji i odwagi, na cały szereg owych postaci mizernych z pozoru a tak wspaniałych na duszy!" (fragment listu Grottgera do narzeczonej, Paryż 30 XII 1866, Arthur i Wanda, t. II, s. 12; Paryż 9 I 1867, Arthur i Wanda, t. II, s. 31, 34 (za Jadwiga Puciata-Pawłowska, Artur Grottger, Toruń 1962, s. 162).

Artur Grottger - kolekcje

Prace autorstwa Artura Grottgera znajdują się między innymi w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie i Muzeum Sztuk Pięknych w Budapeszcie.

Artur Grottger - wystawy

Pierwsza wystawa monograficzna prac Artura Grottgera miała miejsce w 1885 roku w Krakowie. W 1906 roku odbyła się wystawa we Lwowie, która zgromadziła 332 prace artysty. W 1938 roku w Muzeum Narodowym w Warszawie zorganizowało wystawę "Pamięci Artura Grottgera w setną rocznicę urodzin", która była połączona z wystawą poświęconą 75. rocznicy powstania styczniowego. W 1988 roku w Muzeum Narodowym w Krakowie odbyła się wystawa z okazji 150. rocznicy urodzin artysty, podczas której prezentowano 500 prac. W 2013 roku w Solecznikach na Litwie otwarto wystawę "Powstanie Styczniowe w cyklach prac Artura Grottgera Polonia i Lituania".

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Artura Grottgera na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Artura Grottgera.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Artura Grottgera, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Artura Grottgera w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

Poszukujemy prac

 

NIEDOSTĘPNE PRACE ARTYSTY

Aktualnie nie posiadamy prac tego artysty

Zapisz się do newslettera - dowiesz się pierwszy o dodaniu nowych prac tego artysty

Jeżeli chcą Państwo sprzedać jego prace prosimy o kontakt

x
«
»