Autor nieznany BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Pan Twardowski na kogucie (1885) |
| Technika: | olej, płótno |
| Wymiary: | 42 x 38,5 cm 50 x 47 cm (z oprawą) |
| Sygnowany monogramem l.d.; datowany l.d.: "1885" Przedstawiona scena została najpewniej zaczerpnięta z ryciny Jana Styfiego powstałej według kompozycji Juliusza Kossaka i reprodukowanej w "Tygodniku Ilustrowanym" (1862, nr 168, s. 236), w artykule "Podanie o czarnoksiężniku Twardowskim. Z rysunkami J. Kossaka (ibidem, s. 235-237). Obraz przedstawia scenę tuż po przejażdżce Pana Twardowskiego na kogucie, kiedy to: "Twardowski kiwnął głową, na znak zadowolenia, a diabeł się nizko ukłonił. [...]" | |