Autor nieznany

Autor nieznany BIOGRAFIA

Pan Twardowski na kogucie (1885)

Technika:olej, płótno
Wymiary:42 x 38,5 cm
50 x 47 cm (z oprawą)
Sygnowany monogramem l.d.; datowany l.d.: "1885"

Przedstawiona scena została najpewniej zaczerpnięta z ryciny Jana Styfiego powstałej według kompozycji Juliusza Kossaka i reprodukowanej w "Tygodniku Ilustrowanym" (1862, nr 168, s. 236), w artykule "Podanie o czarnoksiężniku Twardowskim. Z rysunkami J. Kossaka (ibidem, s. 235-237).
Obraz przedstawia scenę tuż po przejażdżce Pana Twardowskiego na kogucie, kiedy to: "Twardowski kiwnął głową, na znak zadowolenia, a diabeł się nizko ukłonił. [...]"