Autor nieznany

Autor nieznany
Autor nieznanyAutor nieznanyAutor nieznany
Tytuł:Pejzaż z mostem
Technika:olej, płótno
Wymiary:30,5 x 25,5 cm
41,5 x 35,5 cm (z oprawą)
Sygnowany l.d.: "C[nieczytelne]
Widoczne zabrudzenie warstwy malarskiej oraz lokalne spękania.
Sprzedane:XVI Aukcja Dzieł Sztuki (14 VI 2022)
Cena wywoławcza:1900 zł
Cena uzyskana:4200 zł
Autor nieznany
Tytuł:Pejzaż z pasterzem
Technika:olej, płótno dublowane
Wymiary:72,2 x 92,5 cm
89 x 110,5 cm (z oprawą)
Lokalnie widoczne pojedyncze ubytki warstwy malarskiej.
Obraz po konserwacji.
Uszkodzona rama obrazu.
Autor nieznany
Tytuł:Lukrecja (XVIII w.?)
Technika:olej, deska fazowana
Wymiary:52,5 x 39,7 cm
Widoczne pęknięcia, ubytki i zarysowania malatury.
Ubytki podłoża w narożnikach.
Na odwrociu widoczne liczne ślady po drewnojadach.
Cena wywoławcza:2000 zł
Cena uzyskana:2000 zł
Autor nieznany
Tytuł:Kobieta z lustrem (XIX w.)
Technika:olej, płótno
Wymiary:80 x 60 cm
90 x 70 cm (z oprawą)
Obraz do konserwacji.
Cena wywoławcza:3000 zł
Cena uzyskana:6000 zł
Autor nieznany
Tytuł:Portret mężczyzny w żupanie z guzami (XIX/XX w.)
Technika:olej, płótno
Wymiary:66,5 x 53,5 cm
87 x 73,5 cm (z oprawą)
Widoczne zabrudzenie warstwy malarskiej, krakelury na całej powierzchni oraz ubytki malatury na krawędziach i w okolicach krawędzi płótna.
Autor nieznany
Tytuł:Żydzi przy rozmowie
Technika:olej, tektura
Wymiary:14,3 x 23,3 cm
22,3 x 30 cm (z oprawą)
Sygnowany p.d.: "S.S[nieczytelne]"
Autor nieznany
Tytuł:Portret starca (XIX w.)
Technika:olej, płótno
Wymiary:23,2 x 18,2 cm
31,2 x 26 cm (z oprawą)
Sygnowany p.d.
Autor nieznany
Autor nieznanyAutor nieznany
Tytuł:Konie w zaprzęgu
Technika:olej, tektura
Wymiary:18,5 x 23,5 cm
25,5 x 30,5 cm (wymiary z oprawą)
Sprzedane:X Aukcja Dzieł Sztuki (29 VI 2021)
Cena wywoławcza:1200 zł
Cena uzyskana:1200 zł
Autor nieznany
Tytuł:Madonna
Technika:drewno
Wymiary:28,5 x 5,5 x 6 cm
Sygnowany z tyłu monogramem wiązanym "SB"
Cena wywoławcza:1000 zł
Cena uzyskana:1000 zł
Autor nieznany
Tytuł:Żydzi (cykl 5 obrazów)
Technika:olej, tektura
Wymiary:szczegóły wymiarów każdego obrazu - poniżej w uwagach
Wymiary prac:
"Żyd" (19 x 15 cm; 21,5 x 17,5 cm (wymiary z oprawą); sygnowany l.d.: "E. Filip")
"Żyd w sztrajmelu" (21 x 15 cm; 23,5 x 17,5 cm (wymiary z oprawą); sygnowany p.d.: "E. Filip")
"Modlitwa" (21 x 15 cm; 23,5 x 17,5 cm (wymiary z oprawą); sygnowany p.d.: "E. Filip")
"Lektura żydowska" (17 x 18,5 cm; 20 x 21,5 cm (wymiary z oprawą); sygnowany l.d.: "E. Filip")
"Lektura przy menorze" (15 x 19 cm; 17,5 x 21,5 cm (wymiary z oprawą); sygnowany p.d.: "E. Filip")

PROWENIENCJA:
- kolekcja dra Leonarda Pełki.
Sprzedane:IX Aukcja Dzieł Sztuki | Sztuka ludowa i prymitywizm (25 V 2021)
Cena wywoławcza:1000 zł
Cena uzyskana:1000 zł
Autor nieznany
Tytuł:Portret kobiety w chuście
Technika:pastel, papier naklejony na tekturę
Wymiary:47 x 36,5 cm (w świetle oprawy)
60,7 x 50 cm (wymiary z oprawą)
Sygnowany l.d.: "K. P"

Malowany pastelami obraz przedstawia tytułową, elegancką starszą kobietę ukazaną na typowym dla wizerunków mieszczańskich ciemnym, neutralnym tle. Sportretowana ubrana jest w białą bluzkę z kołnierzykiem, jej włosy przykrywa związana w węzeł na czubku głowy czerwona, wzorzysta chusta. Strój modelki uzupełniony został dopasowanymi do turbanu trzema rzędami pereł, z których jeden subtelnie prześwituje przez materiał koszuli. Artysta trafnie uchwycił podobieństwo fizjonomiczne kobiety, jednocześnie oddając jej rys charakterologiczny. Obraz malowany jest miękko, kontury z lekka rozmyte. Warto zwrócić uwagę na czerwonawe akcenty na twarzy modelki, które znakomicie zespalają kompozycję pod względem kolorystycznym.
Analiza formalna oraz klasa artystyczna prezentowanego portretu pozwalają przypisać jego autorstwo Kazimierzowi Pochwalskiemu (1885-1940).
Sprzedane:VI Aukcja Dzieł Sztuki (14 XII 2020)
Cena wywoławcza:2000 zł
Cena uzyskana:2000 zł
Autor nieznany
Tytuł:Herkules i Omfale wg Bartholomeusa Sprangera
Technika:olej, deska bukowa
Wymiary:34 x 23,2 cm
Widoczne krakelury oraz pojedyncze niewielkie odpryski farby.

Bartholomeus Spranger (1546-1611) był niderlandzkim malarzem manierystą, przez wiele lat związanym z dworem praskim cesarza Rudolfa II Habsburga. Artysta ten wielokrotnie podejmował w swojej twórczości erotyczne tematy mitologiczne. Było to w tym okresie zjawisko bardzo popularne, gdyż literatura i mitologia traktowana jako źródło inspiracji poniekąd legitymizowała raczej nieakceptowalne w innych przypadkach zmysłowe akty czy sceny erotyczne ukazywane w sztukach plastycznych.
W swojej twórczości Bartholomeus Spranger kilkukrotnie podejmował zaczerpnięty z mitologii temat romansu Herkulesa i Omfale. Motyw ten pojawiał się w jego rysunkach (jeden zachowany w Galerii Uffizi we Florencji, inny w kolekcji Galerii Narodowej w Pradze) oraz na obrazach, np. w bliskiej kompozycyjnie rysunkowi z florenckiej galerii pracy olejnej na blasze miedzianej ze zbiorów Kunsthistorisches Museum w Wiedniu.

Według mitologii królowa Lidii Omfale kupiła Herkulesa na targu niewolników, co miało być przepowiedzianą przez Pytię formą kary dla herosa za popełnione w szale morderstwo Ifitiosa. Herkules na dworze Omfale miał odpowiadać za czynności zwyczajowo wykonywane przez kobiety. Wkrótce królową i herosa połączyło ogniste uczucie, którego owocem był ich syn – Lamos.

Oferowany na aukcji obraz został namalowany przez nieokreślonego artystę zachodnioeuropejskiego prawdopodobnie w XVII wieku. Malarz wykonując swoje dzieło korzystał z konkretnego wzorca - grafiki Antona Eisenhoita "Herkules i Omfale" wykonanej w 1590 roku znowuż według wspomnianego rysunku Bartholomeusa Sprangera z ok. 1585 roku, obecnie znajdującego się w zbiorach Galerii Uffizi.
Praca powtarza mistrzowską kompozycję Sprangera, w której artysta unikając dosłowności oddał erotyczny charakter sceny pobudzając wyobraźnie widza – warto tu zwrócić uwagę na falliczne umiejscowienie kądzieli, lubieżne umieszczenie stopy Herkulesa między nogami Omfale czy odwrócenie postaci królowej w kierunku mężczyzny, tak, by tylko on mógł podziwiać jej wdzięki. Dodatkowej, zmysłowej jakości nadaje dziełu wspomniane w micie odwrócenie ról – muskularny Herkules odziany jest tu w damskie szaty i biżuterię, w dłoniach zaś trzyma narzędzia tkackie, Omfale natomiast została ukazana w dominującej pozie z atrybutami herosa – lwią skórą oraz maczugą.

Autor nieznany
Tytuł:Ptaszki
Technika:drewno polichromowane, drewno surowe, metal
Wymiary:9,7 x 8 x 13,5 cm (para)
5,2 x 3,1 x 10,4 cm; 5,2 x 3,1 x 9 cm
PROWENIENCJA:

Cena:400 zł niedostepny
Autor nieznany
Autor nieznanyAutor nieznany
Tytuł:Matka Boska Częstochowska
Technika:drewno polichromowane
Wymiary:36,5 x 14,5 x 7,3 cm
PROWENIENCJA:

Autor nieznany
Autor nieznanyAutor nieznany
Tytuł:Kobieta w kapeluszu (lata 60.)
Technika:drewno
Wymiary:31,2 x 7 x 6,5 cm
PROWENIENCJA:
- kolekcja Tadeusza Seweryna.

Autor nieznany
Tytuł:Targ orientalny
Technika:olej, tektura
Wymiary:51 x 35,5 cm
68,5 x 53 cm (wymiary z oprawą)
Sygnowany p.d.: "Henry K [nieczytelne]"

Autor nieznany
Tytuł:Portret kobiety
Wymiary:40 x 31 cm
Sygnowany l.śr. [nieczytelne]
Praca posiada uszkodzenia warstwy malarskiej.
Sygnowany l.śr. [nieczytelne]

NIEDOSTĘPNE OBRAZY I RZEŹBY