BARBACKI Bolesław
Bolesław Barbacki - notowania aukcyjne
Aktualna oferta aukcyjna Bolesława Barbackiego. Wyniki aukcyjne. Biografia
Zachęcamy do zgłaszania prac Bolesława Barbackiego na aukcję [kontakt]
BOLESŁAW BARBACKI
Bolesław Marian Barbacki urodził się w 1891 roku w Nowym Sączu, został rozstrzelany w 1941 roku w Biegonicach. Początkowo uczył się rysunku na kursie Antoniego Broszkiewicza przy gimnazjum w Nowym Sączu, następnie podjął studia w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie uczył się w pracowniach Teodora Axentowicza oraz Wojciecha Weissa. W tym samym czasie Bolesław Barbacki studiował filozofię, później prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po wybuchu I wojny światowej razem z rodziną wyjechał do Austrii, powrócił jednak po roku nieobecności.
Ukończywszy naukę powrócił do Nowego Sącza, gdzie podjął pracę pedagogiczną - uczył rysunku w gimnazjum żeńskim. W latach 1924-1925 wyjechał na krótko i zamieszkał w Paryżu. Od 1937 roku był prezesem TG "Sokół", był również założycielem i dyrektorem zainicjowanej w 1926 roku krawieckiej Szkoły Przemysłowej Żeńskiej Towarzystwa Szkół Ludowych w Nowym Sączu.
Bolesław Barbacki był postacią znaną w Nowym Sączu, chętnie angażował się w życie kulturalne miasta, w 1918 roku założył Towarzystwo Dramatyczne, w którym sam działał zarówno jako scenograf i reżyser, jak i aktor.
Obecnie wiele osób działa na rzecz popularyzacji sztuki i pamięci o Bolesławie Barbackim - w 2018 roku powstał fabularyzowany film "Portret Polaka" traktujący o jego życiu, a rok 2021 został w Nowym Sączu ustanowiony rokiem tego malarza. Organizowane są również plenery malarskie im. Bolesława Barbackiego.
Malarstwo Bolesława Barbackiego
W dziedzinie sztuk plastycznych Bolesław Barbacki był przede wszystkim portrecistą, znakomicie oddawał wygląd i charakter postaci, dbając równocześnie o wysmakowaną kolorystykę swoich prac. Malował zarówno wizerunki dzieci, jak i dorosłych. W swoim malarstwie podejmował także temat pejzażu, rzadziej wykonywał kompozycje o charakterze religijnym. Kopiował również dzieła wybitnych twórców europejskich.
W kontekście sztuki Bolesław Barbacki był raczej tradycjonalistą. Pozostawał odporny na wpływy rodzącej się awangardy.
Bolesław Barbacki - wystawy, nagrody i kolekcje
Artysta był doceniany już w czasach studenckich, w 1913 roku otrzymał srebrny medal za jedną z prac. Swoje obrazy wystawiał głównie na ekspozycjach Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie i we Lwowie oraz w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie. Duża kolekcja obrazów Bolesława Barbackiego znajduje się w zbiorach Muzeum Ziemi Sądeckiej.
Jako działacz społeczny i niepodległościowy Bolesław Barbacki został odznaczony Medalem Niepodległości i Złotym Krzyżem Zasługi.