CYBIS Bolesław
Bolesław Cybis - notowania aukcyjne
Aktualna oferta aukcyjna Bolesława Cybisa. Wyniki aukcyjne. Biografia
Zachęcamy do zgłaszania prac Bolesława Cybisa na aukcję [kontakt]
BOLESŁAW CYBIS
Bolesław Cybis
[Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe]
Bolesław Cybis urodził się w 1895 roku na Krymie, zmarł w 1957 roku w Trenton w USA. Na przestrzeni czasu malarz zyskał miano jednego z najoryginalniejszych polskich artystów okresu międzywojennego.
Edukację artystyczną Bolesław Cybis rozpoczął w Szkole Sztuk Pięknych w Charkowie, gdzie równocześnie angażował się (jako rzeźbiarz) w działalność Związku Siedmiu i "Grupy 7+3". Następnie uczył się w Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu. W latach 1921-1923 był członkiem Związku Malarzy Rosyjskich działającego w Stambule, do którego Bolesław Cybis udał się uciekając przed rewolucją bolszewicką. Następnie przeniósł się do Warszawy i od 1923 roku studiował w Szkole Sztuk Pięknych u Władysława Skoczylasa i Tadeusza Pruszkowskiego.
Bolesław Cybis był współzałożycielem powstałego w 1925 roku Bractwa św. Łukasza, gromadzącego uczniów Tadeusza Pruszkowskiego zainspirowanych sztuką dawną, głównie renesansową, przywiązujących dużą wagę do jakości warsztatowej dzieł.
W 1930 roku Bolesław Cybis odbył podróż do Włoch i Afryki, która widocznie wpłynęła na twórczość i wykształcenie się oryginalnego stylu malarza.
Przez pewien czas, w latach 1937-1939, prowadził zajęcia z rysunku w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.
W 1939 roku Bolesław Cybis wyjechał na wystawę światową do Nowego Jorku, gdzie zaskoczył go wybuch II wojny światowej, który uniemożliwił mu powrót do kraju. Artysta pozostał już w Stanach Zjednoczonych aż do śmierci. W 1943 przeprowadził się do Trenton i prowadził tam wraz z żoną Marią fabrykę porcelany Cordey China Inc. W 1954 roku założył eksperymentalne studio Cybis Porcelain Art. Po wyjeździe do Stanów Zjednoczonych praktycznie porzucił działalność w zakresie malarstwa.
Twórczość i malarstwo Bolesława Cybisa
Twórczość Bolesława Cybisa niekiedy próbuje się łączyć z nurtem Nowej Rzeczywistości czy realizmu magicznego.
Bolesław Cybis zajmował się malarstwem, rzeźbą, grafiką, scenografią i ceramiką artystyczną. W najwcześniejszych pracach artysty widoczne są silne wpływy awangardy rosyjskiej. Po spotkaniu z Tadeuszem Pruszkowskim zaczął w swoich płótnach nawiązywać do dawnych mistrzów, jednocześnie nawiązując dialog z nowoczesnymi kierunkami malarskimi, takimi jak kubizm i futuryzm, co można zauważyć w geometryzacji i uproszczeniu form, za pomocą których artysta reinterpretował klasyczne motywy malarskie, np. "Zuzanna w kąpieli". Często eksperymentował z fakturą malatury wzbogacając jej powierzchnię piaskiem i kawałkami tkaniny lub żłobiąc w niej reliefy.
W latach 30. twórczość Bolesława Cybisa skupiła się w dziedzinie malarstwa monumentalnego – artysta był m.in. autorem panneaux dla Wojskowego Instytutu Kartograficznego w Warszawie czy plafon dla Gimnazjum w Gdańsku.
Bolesław Cybis - wystawy i kolekcje
Dzieła Bolesława Cybisa były jednymi z chętniej wystawianych w 20-leciu międzywojennym.
Prace artysty znajdują się w kolekcjach na całym świecie, m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, Galerii Trietiakowskiej w Moskwie, Brooklyn Museum w Nowym Jorku i Musée Rath w Genewie.