RYCHTER-JANOWSKA Bronisława

RYCHTER-JANOWSKA Bronisława BIOGRAFIA

Jesienią przed dworkiem

Technika:olej, tektura
Wymiary:50,3 x 69,5 cm
65,5 x 85 cm (z oprawą)
Sygnowany p.d.: "B. RYCHTER-JANOWSKA"

Na odwrocie metka z wystawy "Gabinet kolekcjonera. Odsłona pierwsza" (13.01.-24.02.2019) prezentowanej w Muzeum w Tarnowskich Górach.

Twórczość Bronisławy Rychter-Janowskiej była zdominowana przez motyw polskiego dworu, który był przez artystkę ukazywany w otoczeniu zmieniającej się przyrody i pór roku.
Oferowany obraz przedstawia otoczony rozległym ogrodem ziemiański dworek. Praca została rozbudowana o sztafaż w postaci dwóch osób siedzących przy stole usytuowanym na tarasie przed głównym wejściem do budynku. Ta przepełniona światłem kompozycja zachwyca bogactwem barw i subtelnością w oddaniu różnorodnych tonacji. Bronisława Rychter-Janowska w wyśmienity sposób ukazała aurę spojonego jesiennego wieczoru. Złoto-brązowe liście drzew i ciepło zachodzącego słońca potęgują sielankowy nastrój całości.
Malarka w znamienny dla siebie sposób stworzyła przepełnioną luministycznymi efektami kompozycję, która w wyidealizowany sposób przedstawia świat, po którym pozostały już tylko ciepłe wspomnienia.