RYCHTER-JANOWSKA Bronisława BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Jesienią przed dworkiem |
| Technika: | olej, tektura |
| Wymiary: | 50,3 x 69,5 cm 65,5 x 85 cm (z oprawą) |
| Sygnowany p.d.: "B. RYCHTER-JANOWSKA" Na odwrocie metka z wystawy "Gabinet kolekcjonera. Odsłona pierwsza" (13.01.-24.02.2019) prezentowanej w Muzeum w Tarnowskich Górach. OPIS PRACY: Twórczość Bronisławy Rychter-Janowskiej była zdominowana przez motyw polskiego dworu, który był przez artystkę ukazywany w otoczeniu zmieniającej się przyrody i pór roku. Oferowany obraz przedstawia otoczony rozległym ogrodem ziemiański dworek. Praca została rozbudowana o sztafaż w postaci dwóch osób siedzących przy stole usytuowanym na tarasie przed głównym wejściem do budynku. Ta przepełniona światłem kompozycja zachwyca bogactwem barw i subtelnością w oddaniu różnorodnych tonacji. Bronisława Rychter-Janowska w wyśmienity sposób ukazała aurę spojonego jesiennego wieczoru. Złoto-brązowe liście drzew i ciepło zachodzącego słońca potęgują sielankowy nastrój całości. Malarka w znamienny dla siebie sposób stworzyła przepełnioną luministycznymi efektami kompozycję, która w wyidealizowany sposób przedstawia świat, po którym pozostały już tylko ciepłe wspomnienia. | |