RYCHTER-JANOWSKA Bronisława

RYCHTER-JANOWSKA Bronisława BIOGRAFIA

Jesień na wsi (1940)

Technika:olej, tektura
Wymiary:24 x 33,5 cm
41 x 50 cm (z oprawą)
Sygnowany i datowany p.d.: "B. RYCHTER-JANOWSKA. 1940"
Opisany na odwrocie: "Jesień na wsi | BronisRychter-Janowska"
Na odwrocie ołówkowy szkic kobiety z bukietem i towarzyszącym jej pieskiem.

Bronisława Rychter-Janowska szczególnie chętnie sięgała w swojej twórczości po motyw polskiego dworku szlacheckiego. Ukazywała go zazwyczaj w sposób idylliczny, pełen romantycznego nastroju.
Malowane przez artystkę wnętrza tonęły w ciepłym, popołudniowym świetle, natomiast przedstawienia dworków harmonijnie wpisywały się w otaczającą je przyrodę malowaną o różnych porach dnia i roku.

Rodzimą architekturę Bronisława Rychter-Janowska ujmowała w sposób różnorodny. Czasem były to kompozycje otwarte ukazujące fragment fasady budynku, innym razem całościowe przedstawienia architektury dworków, malowanych frontalnie lub po skosie – tak jak w przypadku prezentowanego dzieła. Diagonalne, asymetryczne ujęcie pozwoliło nadać obrazowi odpowiednią siłę wyrazu, a szczególna wrażliwość artystki na kolor i światło wpłynęła na aspekty dekoracyjne pracy.
W przypadku omawianego obrazu, godny uwagi jest sposób przedstawienia rozległego ogrodu w jesiennej, pełnej ciepła atmosferze. Nastrojowość została oddane przez niskie, miękko padające światło późnego popołudnia, które - przesączając się przez korony drzew - wydobywa z kompozycji najważniejsze elementy, tj. budynek dworku, a także umieszczony nieopodal stolik i ławeczkę, na której siedzi ubrana na czarno kobieta, pogrążona w lekturze trzymanej w dłoniach gazety.

Na szczególną uwagę kolekcjonerów zasługuje również rewers pracy ozdobiony autorskim ołówkowym szkicem Bronisławy Rychter-Janowskiej, który przedstawia postać kobiecą z towarzyszącym jej pieskiem. Kobieta ubrana jest w strojną suknię, w jednej dłoni trzyma bukiet kwiatów. Ten pełen wdzięku motyw stanowi interesujące uzupełnienie głównego przedstawienia.