RYCHTER-JANOWSKA Bronisława BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Jesień na wsi (1940) |
| Technika: | olej, tektura |
| Wymiary: | 24 x 33,5 cm 41 x 50 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany p.d.: "B. RYCHTER-JANOWSKA. 1940" Opisany na odwrocie: "Jesień na wsi | BronisRychter-Janowska" Na odwrocie ołówkowy szkic kobiety z bukietem i towarzyszącym jej pieskiem. OPIS PRACY: Bronisława Rychter-Janowska szczególnie chętnie sięgała w swojej twórczości po motyw polskiego dworku szlacheckiego. Ukazywała go zazwyczaj w sposób idylliczny, pełen romantycznego nastroju. Malowane przez artystkę wnętrza tonęły w ciepłym, popołudniowym świetle, natomiast przedstawienia dworków harmonijnie wpisywały się w otaczającą je przyrodę malowaną o różnych porach dnia i roku. Rodzimą architekturę Bronisława Rychter-Janowska ujmowała w sposób różnorodny. Czasem były to kompozycje otwarte ukazujące fragment fasady budynku, innym razem całościowe przedstawienia architektury dworków, malowanych frontalnie lub po skosie – tak jak w przypadku prezentowanego dzieła. Diagonalne, asymetryczne ujęcie pozwoliło nadać obrazowi odpowiednią siłę wyrazu, a szczególna wrażliwość artystki na kolor i światło wpłynęła na aspekty dekoracyjne pracy. Na szczególną uwagę kolekcjonerów zasługuje również rewers pracy ozdobiony autorskim ołówkowym szkicem Bronisławy Rychter-Janowskiej, który przedstawia postać kobiecą z towarzyszącym jej pieskiem. Kobieta ubrana jest w strojną suknię, w jednej dłoni trzyma bukiet kwiatów. Ten pełen wdzięku motyw stanowi interesujące uzupełnienie głównego przedstawienia. | |