PODJASKI Brunon

Brunon Podjaski - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Brunona Podjaskiego. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Brunona Podjaskiego na aukcję [kontakt]

BRUNON PODJASKI

Brunon Podjaski urodził się 31 sierpnia 1915 roku we wsi Linowiec na Kaszubach, zmarł 6 października 1988 roku w Lubinie. Był malarzem prymitywistą, zwanym często "drugim Nikiforem".
Po ukończeniu pięciu klas szkoły podstawowej Brunon Podjaski rozpoczął naukę w zawodzie kaflarza. Porzucił ją jednak na rzecz posady ogrodnika w majątku rolnym. W 1938 roku został powołany do wojska - służył w 64. Pułku 16. Dywizji Piechoty w Grudziądzu. Wraz z nią uczestniczył w walkach pod
Bzurą. Jego wojenne losy były niezwykle burzliwe: dwa razy został wzięty do niewoli, służył w Bunkrach Wału Atlantyckiego, pracował w radzieckich fabrykach na Zaporożu.
Praca ponad siły, wycieńczenie i stres wywołały u niego gruźlicę, którą od 1949 roku leczył w sanatorium Bukowiec w Kowarach. Przeszedł dwie operacje. Po wyleczeniu Brunon Podjaski nie powrócił do domu, lecz pozostał sanatorium, podejmując pracę jako ogrodnik i palacz. W Kowarach Brunon Podjaski poznał Józefa Gielniaka, artystę grafika, który rozbudził w nim zainteresowanie sztuką i zachęcił do malowania.
W 1977 roku Brunon Podjaski na zawsze opuścił Kowary i przeniósł się do Lubina. W mieście tym podjął pracę ogrodnika w zakładach górniczych. Na początku lat 80. przeszedł na emeryturę. Malował cały czas, aż do śmierci w 1988 roku.

Malarstwo Brunona Podjaskiego

Brunon Podjaski zaczął tworzyć w latach 60. XX wieku. Początkowo były to głównie akwarele, potem także obrazy olejne na płótnie. Jak wspomniano, inspiratorem do rozpoczęcia działalności artystycznej był dla niego Józef Gielniak, grafik i sanatoryjny przyjaciel, z którym Brunon Podjaski mógł dzielić codzienne troski w walce z chorobą i trudną szpitalną codziennością.
Surrealistyczne obrazy Brunona Podjaskiego cechuje prosty, "dziecięcy" rysunek, wyraźny kontur i płaska plama barwna. Kolory są intensywne i żywe, co nadaje pracom niezwykłej dekoracyjności.
W swojej twórczości Brunon Podjaski podejmował gatunki takie jak portret, pejzaż i scena rodzajowa. Największą sławę artysta zyskał dzięki obrazom pochodzącym z tzw. bukowieckiego okresu, czyli pobytu w Kowarach. Motywem stałym w dziełach Brunona Podjaskiego był budynek sanatorium, stanowiący czasem główny temat i punkt wyjścia dla podejmowanych przez artystę tematów, czasem zaś pozostającą w tle scenografię. W 1972 roku, po
śmierci Józefa Gielniaka, artysta rozpoczął cykl tematyczny sanatoriów, którego motywem przewodnim było cierpienie, przemijanie, śmierć oraz osobiste wizje piekła, nieba i zjawisk pozaziemskich.

Brunon Podjaski - wystawy i kolekcje

Brunon Podjaski wziął za swojego życia udział w trzech ekspozycjach: "Talent, pasja, intuicja" (Radom, 1985), I Triennale Plastyki Nieprofesjonalnej (Szczecin, 1974) oraz Festiwalu Sztuki w Spoleto we Włoszech (Spoleto, 1973). Dodatkowo w 1971 roku we Wrocławiu miała miejsce wystawa indywidualna jego prac, zorganizowana przez Wojewódzki Dom Kultury oraz Towarzystwo Sztuk Pięknych. Twórczości Brunona Podjaskiego poświęcono także dwie wystawy retrospektywne, które organizowało Stowarzyszenie Miłośników Kowar w Kowarach (2006) oraz Biuro Wystaw
Artystycznych w Jeleniej Górze (2007).

Prace Brunona Podjaskiego przechowywane są w kolekcjach prywatnych i muzealnych, m.in. w zbiorach Państwowego Muzeum Etnograficznego
w Warszawie, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Etnograficznego w Krakowie oraz Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze.

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Brunona Podjaskiego na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Brunona Podjaskiego. 
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Brunona Podjaskiego, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Brunona Podjaskiego w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

Poszukujemy prac

Aktualnie nie posiadamy prac tego artysty

Zapisz się do newslettera - dowiesz się pierwszy o dodaniu nowych prac tego artysty

Jeżeli chcą Państwo sprzedać jego prace prosimy o kontakt

x
«
»