MUKUŁOWSKA Dora

MUKUŁOWSKA Dora BIOGRAFIA

Hucułka z wiankiem

Technika:olej, płótno
Wymiary:91,5 x 65 cm
107 x 80 cm (z oprawą)
Sygnowany p.d.: "Mukułowska"
Na odwrocie szkic malarski podobnej kompozycji.
Na odwrocie metka Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Poznaniu z opisem obrazu.
Widoczne zabrudzenie malatury.

Obraz Dory Mukułowskiej to interesujący przykład portretu Huculszczyzny w ujęciu rodzajowym. Kompozycja przedstawia młodą kobietę w tradycyjnym stroju z białą, ozdobioną czerwonym haftem koszulą, skórzanym kaftanem i sznurami barwnych korali na szyi. Włosy modelki zostały splecione w dwa długie warkocze. Hucułkę przedstawiono podczas czynności wpinania bazi do uplecionego już wianka, co wskazuje na wiosenną porę roku, a najpewniej okolice Wielkanocy. Scena została uwieczniona we wnętrzu izby, w tle widoczna jest cechująca się charakterystyczną ornamentyką ceramika huculska.