MUKUŁOWSKA Dora BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Hucułka z wiankiem |
| Technika: | olej, płótno |
| Wymiary: | 91,5 x 65 cm 107 x 80 cm (z oprawą) |
| Sygnowany p.d.: "Mukułowska" Na odwrocie szkic malarski podobnej kompozycji. Na odwrocie metka Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Poznaniu z opisem obrazu. Widoczne zabrudzenie malatury. OPIS PRACY: Obraz Dory Mukułowskiej to interesujący przykład portretu Huculszczyzny w ujęciu rodzajowym. Kompozycja przedstawia młodą kobietę w tradycyjnym stroju z białą, ozdobioną czerwonym haftem koszulą, skórzanym kaftanem i sznurami barwnych korali na szyi. Włosy modelki zostały splecione w dwa długie warkocze. Hucułkę przedstawiono podczas czynności wpinania bazi do uplecionego już wianka, co wskazuje na wiosenną porę roku, a najpewniej okolice Wielkanocy. Scena została uwieczniona we wnętrzu izby, w tle widoczna jest cechująca się charakterystyczną ornamentyką ceramika huculska. | |