DWURNIK Edward

DWURNIK Edward BIOGRAFIA

Tytuł:

Chrystus z dziećmi (1984) z cyklu Robotnicy

Technika:olej, akryl, płótno
Wymiary:146 x 96,7 cm
151,5 x 103 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "E.D.84."
Opisany śr.d.: "CHRYSTUS Z DZIEĆMI"
Na odwrocie opis autorski: "993 | CHRYSTUS Z DZIEĆMI"; "1984 | E. DWURNIK | NR: XVI-93- | 993"
W dolnej części obrazu widoczny ślad łączenia płócien.
Praca jest wymieniona w publikacji: "Dwurnik. Spis prac malarskich", [red.] Pola Dwurnik, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa 2001, w ramach wystawy "Edward Dwurnik. Malarstwo. Próba retrospektywy" (8 IX-7 X 2001), Cykl "Robotnicy", poz. 93,11-17 VIII 1984, nr 993, s. nn.

OPIS PRACY:
Malarstwo Edwarda Dwurnika w latach 80. cechowało się ekspresją i dramatyzmem wyrazu. Artysta zaczął wówczas tworzyć prace malowane energicznymi pociągnięciami pędzla i utrzymane w ciemnej tonacji barwnej.
Do takich dzieł należy obraz "Chrystus z dziećmi", który w swojej brunatno-szarej, stonowanej kolorystyce oddaje nastrój ówczesnej rzeczywistości w Polsce. Tłum ukazanych postaci został przez artystę uproszczony, zaznaczony uderzeniami szerokiego pędzla, przez co na pierwszy rzut oka zdaje się być zbiorem swobodnych linii wypełnionych plamą barwną. Szczegóły i niuanse widz odkryje dopiero po dłuższej chwili wpatrywania się w obraz.
W centrum kompozycji znajduje się lekko pochylony monumentalny krucyfiks trzymany przez stojącego na podium mężczyznę z dzieckiem niesionym "na barana". Wokół niego zebrała się liczna grupa ludzi, z których część unosi, jak gdyby w egzorcystycznym geście, modlitewne krzyże. W lewym dolnym rogu artysta przedstawił czerwoną głowę w uszance, która wyróżnia się na tle innych postaci i może odwoływać się do ówczesnego opresyjnego systemu politycznego.
Praca niesie ze sobą wiele treści związanych z trudnymi realiami życia, konfliktem na drodze relacji oraz interesów państwa ludowego i Kościoła. W tym miejscu warto również dodać, że w latach 1979-1984 Edward Dwurnik pracował nad cyklem "Krzyż", którego obrazy ukazywały sceny biblijne we współczesnym otoczeniu wsi i miast.

Praca została sprzedana w ofercie poaukcyjnej.
niedostepny
x
«
»