MESJASZ Edward BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Polowanie par force (1989) |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 60 x 90 cm 81,5 x 113 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany l.d.: "EMesjasz | 1989" OPIS PRACY: Edward Mesjasz jest głównie znany jako malarz-realista, który ze szczególnym upodobaniem tworzył przedstawienia kawalerii, w swoich pracach przedstawiał jednak również inne tematy. W prezentowanym obrazie artysta ukazał dynamiczną, osadzoną w nizinnym pejzażu scenę polowania z nagonką. Sześciu ubranych w kontrastowe, czerwone stroje jeźdźców stanowi centralny punkt kompozycji. Ich postacie wznoszą się nad krajobrazem, a konie poruszają się w energicznym galopie. Pastelowa kolorystyka, zdominowana przez zieleń pejzażu i błękit nieba, a także subtelnie rozmyty kontur dobrze oddaję aurę lekko mglistego poranka. Ukazana scena przedstawia piękno natury i emanuje szczerą pasją do jeździectwa. |