MUCHA Eugeniusz BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Św. Jan Chrzciciel (1997) |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 70 x 50 cm |
Uwagi: | Sygnowany i datowany na odwrocie: "E. Mucha | 1997"
OPIS PRACY: Tematyka biblijna była jedną z dominujących w twórczości Eugeniusza Muchy. Wystawiony na aukcji obraz ukazuje nowotestamentową scenę chrzczenia wiernych w Jordanie przez Jana Chrzciciela. Święty został przedstawiony na pierwszym planie, jako posłaniec Boga – ze skrzydłami. W udzielaniu chrztu grupie zasłuchanych w nauki Baptysty pomaga mu anioł. Ten ekspresyjny obraz jest autorską, oryginalną interpretacją tematu i posiada cechy znamienne dla stylu Eugeniusza Muchy: groteskową deformację postaci oraz intensywną, kontrastową kolorystykę. W pracy wyczuwalne są formalne inspiracje sztuką ludową. |