MUCHA Eugeniusz

MUCHA Eugeniusz BIOGRAFIA

Św. Jan Chrzciciel (1997)

Technika:olej, płótno
Wymiary:70 x 50 cm
Uwagi:Sygnowany i datowany na odwrocie: "E. Mucha | 1997"

Tematyka biblijna była jedną z dominujących w twórczości Eugeniusza Muchy. Wystawiony na aukcji obraz ukazuje nowotestamentową scenę chrzczenia wiernych w Jordanie przez Jana Chrzciciela. Święty został przedstawiony na pierwszym planie, jako posłaniec Boga – ze skrzydłami. W udzielaniu chrztu grupie zasłuchanych w nauki Baptysty pomaga mu anioł.
Ten ekspresyjny obraz jest autorską, oryginalną interpretacją tematu i posiada cechy znamienne dla stylu Eugeniusza Muchy: groteskową deformację postaci oraz intensywną, kontrastową kolorystykę. W pracy wyczuwalne są formalne inspiracje sztuką ludową.