MUCHA Eugeniusz

MUCHA Eugeniusz
MUCHA EugeniuszMUCHA Eugeniusz
Tytuł:Chrystus Frasobliwy
Technika:olej, tempera, płótno
Wymiary:40 x 30,5 cm
42 x 32,5 cm (z oprawą)
Uwagi:OPIS PRACY:
W ekspresyjnej twórczości Eugeniusza Muchy przeważała tematyka egzystencjalna oraz religijna.
W prezentowanym obrazie artysta ukazał popularny w sztuce chrześcijańskiej ikonograficzny motyw️ Chrystusa Frasobliwego, tj. rozmyślającego w charakterystycznej pozycji Jezusa w koronie cierniowej.
Chociaż temat ten podejmowany był przez artystów od czasów średniowiecza, szczególnie zakorzenił się on wśród twórców ludowych, stając się figurą często występującą w kapliczkach przydrożnych. Ludowe upodobanie do motywu Chrystusa Frasobliwego, czy bardziej ogólnie - tematu Męki Pańskiej, wynika zapewne z uwypuklonego w tym kontekście człowieczeństwa Zbawiciela, przez co postać Syna Bożego może wydawać się bliższa Jego wyznawcom.
W obrazie Eugeniusza Muchy widoczne są właśnie wpływy formalne sztuki ludowej, którą, jak wiadomo, malarz był zafascynowany i chętnie czerpał z jej dorobku. Kompozycja ponadto zawiera w sobie niezwykle silny, tak charakterystyczny dla prac Eugeniusza Muchy ładunek emocjonalny, podsycony w tym wypadku wyraźną linią, kontrastową kolorystyką oraz intensywnością zastosowanej czerwieni.
Sprzedane:XIII Aukcja Dzieł Sztuki (16 III 2022)
Cena wywoławcza:4400 zł
Cena uzyskana:4400 zł
MUCHA Eugeniusz
MUCHA EugeniuszMUCHA EugeniuszMUCHA Eugeniusz
Tytuł:Św. Jan Chrzciciel (1997)
Technika:olej, płótno
Wymiary:70 x 50 cm
Uwagi:Sygnowany i datowany na odwrocie: "E. Mucha | 1997"

OPIS PRACY:
Tematyka biblijna była jedną z dominujących w twórczości Eugeniusza Muchy. Wystawiony na aukcji obraz ukazuje nowotestamentową scenę chrzczenia wiernych w Jordanie przez Jana Chrzciciela. Święty został przedstawiony na pierwszym planie, jako posłaniec Boga – ze skrzydłami. W udzielaniu chrztu grupie zasłuchanych w nauki Baptysty pomaga mu anioł.
Ten ekspresyjny obraz jest autorską, oryginalną interpretacją tematu i posiada cechy znamienne dla stylu Eugeniusza Muchy: groteskową deformację postaci oraz intensywną, kontrastową kolorystykę. W pracy wyczuwalne są formalne inspiracje sztuką ludową.
Sprzedane:X Aukcja Dzieł Sztuki (29 VI 2021)
Cena wywoławcza:5000 zł
Cena uzyskana:5000 zł
MUCHA Eugeniusz
MUCHA EugeniuszMUCHA EugeniuszMUCHA Eugeniusz
Tytuł:Wspólna droga (1983)
Technika:olej, płótno
Wymiary:100,3 x 81 cm
113,7 x 95 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: “E. MUCHA | 83”

PRACA NIEDOSTĘPNA
niedostepny

 

EUGENIUSZ MUCHA

Eugeniusz Mucha urodził się w 1927 roku w Niewonie, zmarł w 2012 roku w Krakowie. W latach 1949-1955 studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Do jego nauczycieli należeli m.in. Czesław Rzepiński, Adam Marczyński i Wacław Taranczewski. Dyplom artysta uzyskał w pracowni Tadeusza Łakomskiego.

 

Malarstwo Eugeniusza Muchy

Eugeniusz Mucha zajmował się malarstwem sztalugowym i monumentalnym. Początkowo, jeszcze za czasów studenckich, tworzył obrazy o tematyce chłopsko-robotniczej, utrzymane w duchu socrealistycznym. Po ukończeniu studiów artysta na pewien czas porzucił malarstwo, ostatecznie powracając do sztalugi z nowym spojrzeniem na sztukę.
W twórczości Eugeniusza Muchy przeważa tematyka egzystencjalna, malarz podejmował też motywy biblijne oraz religijne, często w bardzo nowatorski, niekiedy nawet szokujący sposób. Sztuka Eugeniusza Muchy wyróżnia się pod względem formalnym, charakteryzuje się intensywną kolorystyką o rozpoznawalnych zestawieniach czerwieni, żółci i błękitu oraz swoistym, niemal groteskowym przerysowaniem. W jego emocjonalnych obrazach wyczuwalna jest inspiracja folklorem ludowym.

W dziedzinie malarstwa ściennego wykonywał głównie dekoracje wnętrz kościelnych, m.in. polichromie w Rzeszowie-Staromieściu, Lutczy, Niewodnej czy Starym Lublińcu.

 

Eugeniusz Mucha - wystawy i nagrody

Eugeniusz Mucha wystawiał swoje prace na licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju oraz za granicą, m.in. w Muzeum Narodowym w Krakowie (1971).
Został uhonorowany Nagrodą im. Witolda Wojtkiewicza (2000), Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2007) oraz medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2011).

 

Poszukujemy prac

 

Przyjmujemy obrazy Eugeniusza Muchy na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Eugeniusza Muchy.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Eugeniusza Muchy, zapraszamy do kontaktu [link].


Zobacz galerię obrazów Eugeniusza Muchy w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

Poszukujemy prac

 

NIEDOSTĘPNE OBRAZY EUGENIUSZA MUCHY

 

x
«
»