STAROWIEYSKI Franciszek BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | W objęciach (1990) |
| Technika: | olej, pastel, technika mieszana, papier |
| Wymiary: | 32 x 24 cm 43 x 39 cm (z oprawą) |
| Sygnowany l.d. monogramem wiązanym. Opisany l.d.: "90. | P" OPIS PRACY: Obraz Franciszka Starowieyskiego przedstawia hybrydalną parę aktów uwiecznioną w budzącym poniekąd niepokój, ale jednocześnie wyraźnie erotycznym, tytułowym objęciu. Dwa ciała – kobiece i męskie, są do siebie mocno zbliżone tworząc swego rodzaju monolit. Obie postacie nie posiadają ludzkich twarzy, a ptasie głowy. Dramatyzmu nadaje kompozycji scena "pożerania" głowy mężczyzny zakleszczonej w monumentalnym dziobie postaci kobiecej, którą można tym samym rozumieć jako swoistą femme fatale. W pracy uwidacznia się zainteresowanie Franciszka Starowieyskiego ciałem, które przetwarzał i w twórczy sposób wciąż na nowo komponował kreując surrealistyczne hybrydy. W prezentowanej pracy gładkie, starannie zniuansowane światłocieniem ciała są skontrastowane z ekspresyjnym tłem, namalowanym za pomocą długich pociągnięć pędzla. Ukazane figury mają charakter rzeźbiarski i zachwycają miękkością modelunku i subtelnością kształtów. | |