STAROWIEYSKI Franciszek

Franciszek Starowieyski - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Franciszka Starowieyskiego. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Franciszka Starowieyskiego na aukcję [kontakt]

STAROWIEYSKI Franciszek
STAROWIEYSKI FranciszekSTAROWIEYSKI FranciszekSTAROWIEYSKI Franciszek
Tytuł:Taperreska (1971)
Technika:serigrafia barwna, papier
Wymiary:96,4 x 46,8 cm (w świetle passe-partout)
121,3 x 70,7 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:
Sygnowany ołówkiem śr.d.: "F.Starowieyski"
Sygnowany i opisany w druku l.d.: "F.v.B. Starowieyski pinx.", śr.d.: " A. 1671. D.", p.d.: "Jan Byk.s.c."
Sprzedane:VI Aukcja Dzieł Sztuki (14 XII 2020)
Cena wywoławcza:4000 zł
Cena uzyskana:4600 zł
STAROWIEYSKI Franciszek
STAROWIEYSKI FranciszekSTAROWIEYSKI FranciszekSTAROWIEYSKI Franciszek
Tytuł:Zuzanna i starcy (2003)
Technika:pastel, papier
Wymiary:30 x 42 cm
28,5 x 41 cm (w świetle passe-partout)
Uwagi:
Sygnowany i datowany p.g.: "FrStarowieyski | 1703"
Opisany l.g.: "martwa i żywa ZUZANNA oraz | skazani na śmierć starcy" Opisany p.g.: "Ł"

PRACA NIEDOSTĘPNA
niedostepny
STAROWIEYSKI Franciszek
STAROWIEYSKI FranciszekSTAROWIEYSKI Franciszek
Tytuł:Kolczasty orgazm (1994)
Technika:pastel, papier
Wymiary:50 x 32,5 cm
70,5 x 50,5 cm (z oprawą)
Uwagi:
Sygnowany i datowany l.g.: "16 FrS 94"
Opisany l.g.: "kolczasty orgazm"

PRACA NIEDOSTĘPNA
niedostepny

FRANCISZEK STAROWIEYSKI

Franciszek Starowieyski urodził się 8 lipca 1930 roku w Bratkówce na Podkarpaciu, zmarł 23 lutego 2009 roku w Warszawie. Jest uważany za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli "Polskiej Szkoły Plakatu". W latach 1949-1952 studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowniach Wojciecha Weissa i Adama Marczyńskiego, następnie kontynuował naukę w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni Michała Byliny. Dyplom uzyskał w 1955 roku.
W latach 1975-1975 Franciszek Starowieyski przebywał w Stanach Zjednoczonych dzięki uzyskanemu stypendium Fundacji Kościuszkowskiej.
Od połowy lat 80. działał jako pedagog, prowadził zajęcia w Hochshule der Knute w Berlinie Zachodnim. Od 1993 roku wykładał w Europejskiej Akademii Sztuki w Warszawie.

Co ciekawe, Franciszek Starowieyski był również kolekcjonerem sztuki, najbardziej interesowała go twórczość artystów XVII-wiecznych.

Twórczość Franciszka Starowieyskiego

Franciszek Starowieyski zajmował się malarstwem, rysunkiem, sztuką plakatu i ilustracji oraz scenografią (był autorem dekoracji np. do opery Ubu Król Krzysztofa Pendereckiego wystawianej w Teatrze Wielkim w Łodzi). Jego twórczość łączona jest z europejskim nurtem symbolizmu i surrealizmu. W pracach artysty widoczne są wpływy estetyki baroku oraz wyraźne zainteresowanie ciałem człowieka, które malarz wciąż na nowo przetwarzał w swoim umyśle, deformując je, monumentalizując i komponując w zagadkowe, zaskakujące obrazy.
Motywem przewodnim sztuki Franciszka Starowieyskiego był anonimowy, zmysłowy akt kobiecy o rubensowskich kształtach, przedstawiany w zhybrydyzowanych (w wizerunkach kobiet stałym elementem towarzyszącym jest motyw ptasiej głowy), niekiedy umechanicznionych formach, budzących niepokój i strach, kojarzących się z zagrożeniem, vanitas i rozkładem.

Artysta tworzył pod pseudonimem Jan Byk. Swoje dzieła datował używając pewnej gry znaczeń - każde umieszczał 300 lat wstecz, dając wyraz swojego upodobania dla sztuki i ducha baroku.

Poza sztuką o wyłącznym charakterze plastycznym Franciszek Starowieyski tworzył również kilkudniowe happeningi pt. "Teatr rysowania", podczas których, stając się malarzem-aktorem, prezentował publiczności proces tworzenia dzieła.

Franciszek Starowieyski - wystawy, nagrody i kolekcje

Franciszek Starowieyski wiele wystawiał zarówno w kraju, jak i za granicą, miał ponad 200 pokazów swojej sztuki, m.in. w Museum of Modern Art w Nowym Jorku (1985). Stałą współpracę prowadził z galeriami Aberbach w Nowym Jorku, Spicchi dell`Est w Rzymie i AREA w Paryżu.

Franciszek Starowieyski otrzymał szereg nagród i wyróżnień za swoją twórczość, m.in. Grand Prix na na Biennale Sztuki Współczesnej w Sao Paulo (1973), nagrodę na Międzynarodowym Bienalle Plakatu w Warszawie, Nagrodę "Złotej Maski" (1994) czy Nagrodę Ministra Kultury w dziedzinie sztuk plastycznych (2004). W 2005 roku artysta został uhonorowany Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Obrazy Franciszka Starowieyskiego znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych i muzealnych, wśród których wymienić można zbiory Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Okręgowego w Tarnowie czy Muzeum Ziemi Lubuskiej.

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Franciszka Starowieyskiego na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Franciszka Starowieyskiego.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Franciszka Starowieyskiego, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Franciszka Starowieyskiego w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

Poszukujemy prac

NIEDOSTĘPNE OBRAZY FRANCISZKA STAROWIEYSKIEGO

x
«
»