BARANOWSKI Henryk

HENRYK BARANOWSKI - NOTA BIOGRAFICZNA

Henryk Baranowski urodził się w 1932 roku w Starogardzie Gdańskim, zmarł w 2005 roku w Gdyni. Od 1951 roku studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie Akademii Sztuk Pięknych) w Gdańsku u Juliusza Studnickiego oraz Józefa Wodyńskiego. Naukę artystyczną był zmuszony przerwać w wyniku powołania do służby wojskowej, malarz w swoim życiu odbył jednak wiele podróży dalekomorskich na okrętach Marynarki Wojennej, zwiedził np. Afrykę i Bliski Wschód.
Henryk Baranowski należał do Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików.

Artysta zajmował się malarstwem i grafiką, ale był również marynarzem i komandorem Marynarki Wojennej. Najczęściej malował obrazy marynistyczne, ale podejmował też tematykę pejzażu (często Kaszub), wykonywał weduty oraz przedstawiał sceny z życia mieszkańców odwiedzanych przez siebie miast. Rzadziej malował martwe natury z kwiatami i portrety, jest jednak autorem cyklu wizerunków dowódców Marynarki Wojennej i jej żołnierzy.
Twórczość Henryka Baranowskiego jest niezwykle różnorodna, nie tylko ze względu na szeroki wachlarz tematyczny, ale również w kontekście techniki, malarz bowiem chętnie posługiwał się farbą olejną, akwarelą, gwaszem i pastelem. W dziedzinie grafiki upodobał sobie szczególnie linoryt. Artysta niektóre ze swoich obrazów malował bardzo subtelnie, delikatnie, cienką warstwą farby, w innych zaś posługiwał się grubym impastem. Wszystkie prace malarza są jednak bardzo nastrojowe i charakteryzują się doskonałą harmonią barwną.
Twórczość Henryka Baranowskiego można zaliczyć do nurtu realistycznego.

Henryk Baranowski był niezwykle płodnym artystą, wystawiał swoje prace na wielu ekspozycjach indywidualnych (40) i zbiorowych, zarówno w kraju, jak i za granicą. Był również laureatem licznych nagród, m. in. Nagrody Ministra Kultury i Sztuki oraz Ministra Obrony Narodowej.

Aktualnie nie posiadamy prac tego artysty

Zapisz się do newslettera - dowiesz się pierwszy o dodaniu nowych prac tego artysty

Jeżeli chcą Państwo sprzedać jego prace prosimy o kontakt