STAŻEWSKI Henryk BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Karykatura (1942) |
| Technika: | gwasz, papier naklejony na tekturę |
| Wymiary: | 27 x 20 cm (w świetle passe-partout) 48,5 x 38,5 cm (z passe-partout) |
| Sygnowany i datowany p.d.: "H. Stażewski 1942" Widoczne przebarwienia papieru oraz uzupełnienie podłoża w lewym górnym narożniku. OPIS PRACY: Henryk Stażewski należał do pionierów polskiej awangardy artystycznej. Artysta tworzył w duchu abstrakcji geometrycznej, nie ograniczając się jedynie do malarstwa. Oferowana praca pochodzi jednak z okresu drugiej wojny światowej, tym samym należy do grupy niezwykle rzadkich prac, które przetrwały wojenną zawieruchę, a pod względem stylistycznym wpisuje się ona jeszcze we wczesny, figuratywny nurt twórczości Henryka Stażewskiego. W szkicowej, linearnej formie artysta ukazał postać elegancko ubranego mężczyzny, który opiera się lewą dłonią o laskę. Satyryczna wymowa wizerunku jest wzmocniona przez proporcje ciała – głowa jest zdecydowanie za duża. Ta znamienna dla karykatury konwencja przedstawienia pozwala wydobyć i wzmocnić cechy charakterystyczne fizjonomii osoby portretowanej. W oferowanej pracy malarz za pomocą wyrazistego konturu i czystych plam koloru stworzył silną w wyrazie całość, która ukazuje sprawność rysunkową, a jednocześnie zdradza już zamiłowanie Henryka Stażewskiego do geometryzacji form. | |