TRUSZ Iwan BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Pejzaż wieczorny |
| Technika: | olej, tektura |
| Wymiary: | 35,7 x 42 cm 40,5 x 47 cm (z oprawą) |
| Sygnowany p.d.: "I. Trusz" Widoczne ubytki podłoża przy bocznych krawędziach obrazu (ok. 1,5 cm - l.śr. oraz p.d.). OPIS PRACY: Malarstwo Iwana Trusza nierzadko wiązane jest z nurtem impresjonizmu. Nie jest to jednak impresjonizm francuski, krajobrazy artysty to nie tylko tylko oddanie możliwego do zaobserwowania momentu, ulotnej chwili. Mają one zamknięte w sobie głębsze znaczenie, stanowią swoiste pejzaże ducha. Natura była punktem wyjścia dla malarza do kreowania symbolicznych, nastrojowych widoków przekazujących emocje i uczucia. Malował on rodzime, ukraińskie pola i stepy, ale także odległe krajobrazy z podróży, głównie na południe Europy. Podążając za wzorcem swojego mistrza, Jana Stanisławskiego, Iwan Trusz wybierał zwykle stosunkowo niewielkie formaty, na których uwieczniał ukazywane o różnych porach dnia idealizowane krajobrazy o niskiej linii horyzontu, będące wyrazem wewnętrznego pejzażu artysty. Oferowana na aukcji praca Iwana Trusza to melancholijny portret letniego wieczoru na ozdobionej polnymi kwiatami łące, za którą rozciąga się widok na syntetycznie, malarsko ujęte wzgórza. Horyzontalny krajobraz przecinają charakterystyczne dla twórczości Iwana Trusza wysokie, wąskie drzewa, tutaj zakomponowane w sposób niemal symetryczny, płynnie zamykające widok po obu stronach pola obrazowego. Najważniejszym elementem obrazu jest rozbudowane, chmurne niebo. W centralnym punkcie pracy, między drzewami, widnieje światło kończącego się powoli dnia. Chłodne odcienie zieleni natury i fioletu nieba mistrzowsko oddają porę letniego wieczoru, kiedy na trawie pojawiają się już krople rosy, powietrze staje się wilgotne i rześkie, a świat chowa się pod osłoną szarości. | |