HRYNKOWSKI Jan

Jan Hrynkowski - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Jana Hrynkowskiego. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Jana Hrynkowskiego na aukcję [kontakt]

HRYNKOWSKI Jan
HRYNKOWSKI JanHRYNKOWSKI Jan
Tytuł:Gęsi
Technika:olej, tektura
Wymiary:23 x 33 cm (w świetle passe-partout)
41 x 50,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "j. hrynkowski"
zapytaj o cenę

JAN HRYNKOWSKI

Jan Hrynkowski urodził się w 1891 roku w Żelechowie, zmarł w 1971 roku w Krakowie. W latach 1909-1914 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, w pracowniach Józefa Pankiewicza, Wojciecha Weissa i Konstantego Laszczki. W latach 1921-1922 kontynuował studia w Académie Lhote w Paryżu. W okresie międzywojennym kilkukrotnie przebywał w Paryżu.

Artysta współtworzył grupę Ekspresjonistów Polskich, był jednym ze współzałożycieli Cechu Artystów Plastyków Jednoróg i krakowskiego Związku Polskich Artystów Plastyków. Współpracował z Teatrem im. Juliusza Słowackiego i Starym Teatrem w Krakowie, Teatrem Śląskim w Katowicach i Teatrem Zagłębia w Sosnowcu.

Malarstwo Jana Hrynkowskiego

Jan Hrynkowski był malarzem tworzącym w nurcie formizmu. W swoich pracach z jednej strony wykorzystywał kubizującą formę, z drugiej stosował rozwiązania o charakterze kolorystycznym. Tworzył za pomocą farb olejnych, tempery, gwaszu i akwareli. Artysta podejmował różnorodną tematykę, malując pejzaże, przedstawienia martwych natur, akty oraz portrety.

Początkowo artysta dążył do syntetyzacji form i ukazania za pomocą środków malarskich ruchu. Prace z tego czasu cechowała ekspresyjność i prymitywizacja kształtów. W późniejszym czasie w obrazach artysty zaczęły odgrywać coraz większą rolę wpływy koloryzmu. W latach 30. w obrazach artysty formy budował za pomocą plam barwnych o intensywnych barwach, z kolei w latach 40. Jan Hrynkowski zaczął tworzyć kompozycje, które były silniej dekoracyjne. Po II wojnie światowej kolorystyka prac uległa złagodzeniu, z kolei pociągnięcia pędzla stały się bardziej delikatne.

Poza malarstwem artysta zajmował się grafiką i scenografią.

Jan Hrynkowski - wystawy i kolekcje

Jan Hrynkowski ma w swoim dorobku wiele wystaw zbiorowych i indywidualnych. W 1966 roku miała miejsce wystawa monograficzna w Zachęcie-Narodowej Galerii Sztuki, z kolei w 2019 roku w Muzeum Narodowym w Krakowie otwarto wystawę "Jan Hrynkowski. Opowieść artysty".

Prace artysty znajdują się w licznych kolekcjach prywatnych i muzealnych, m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Jana Hrynkowskiego na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Jana Hrynkowskiego.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Jana Hrynkowskiego, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Jana Hrynkowskiego w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

Poszukujemy prac
x
«
»