SZANCENBACH Jan

SZANCENBACH Jan BIOGRAFIA

Martwa natura ze skrzypcami

Technika:olej, płótno
Wymiary:81 x 92 cm
93 x 103,5 cm (z oprawą)
Sygnowany p.d.: "Szancenbach"

Martwa natura była jednym z najczęściej podejmowanych przez Jana Szancenbacha tematów. Prezentowany obraz zdradza wpływy postimpresjonizmu, został namalowany w charakterystycznym dla artysty stylu, ukształtowanym się na bazie panującego wśród ówczesnego środowiska krakowskiej ASP podziwu dla koloryzmu.
Główną rolę w pracy odgrywa nie kształt czy perspektywa, a barwa, choć kompozycja jest niewątpliwie figuratywna, przedstawiająca. Obraz malowany jest krótkimi pociągnięciami pędzla. Poszczególne, niewielkie, sąsiadujące ze sobą plamy łączą się w oku widza tworząc nowe wrażenia kolorystyczne.
Dzieło jest przemyślane, nie ma w nim ani jednego błędnego dotknięcia narzędzia artysty.