SZANCENBACH Jan

SZANCENBACH Jan
SZANCENBACH JanSZANCENBACH JanSZANCENBACH Jan
Tytuł:Martwa natura ze skrzypcami
Technika:olej, płótno
Wymiary:81 x 92 cm
93 x 103,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "Szancenbach"

OPIS PRACY:
Martwa natura była jednym z najczęściej podejmowanych przez Jana Szancenbacha tematów. Prezentowany obraz zdradza wpływy postimpresjonizmu, został namalowany w charakterystycznym dla artysty stylu, ukształtowanym się na bazie panującego wśród ówczesnego środowiska krakowskiej ASP podziwu dla koloryzmu.
Główną rolę w pracy odgrywa nie kształt czy perspektywa, a barwa, choć kompozycja jest niewątpliwie figuratywna, przedstawiająca. Obraz malowany jest krótkimi pociągnięciami pędzla. Poszczególne, niewielkie, sąsiadujące ze sobą plamy łączą się w oku widza tworząc nowe wrażenia kolorystyczne.
Dzieło jest przemyślane, nie ma w nim ani jednego błędnego dotknięcia narzędzia artysty.
Sprzedane:XI Aukcja Dzieł Sztuki (13 X 2021)
Cena wywoławcza:15000 zł
Cena uzyskana:17000 zł
SZANCENBACH Jan
SZANCENBACH JanSZANCENBACH JanSZANCENBACH Jan
Tytuł:Pejzaż z ciemnym niebem IV (1977)
Technika:olej, płótno
Wymiary:68 x 78 cm
75 x 85 cm (z oprawą)
Uwagi:sygnowany p.d.: "Szancenbach"
autorski opis na odwrocie: "JAN SZANCENBACH | PEJZAŻ Z CIEMNYM NIEBEM IV | 1977"

opis pracy:
Praca Jana Szancenbacha przedstawia wiejski pejzaż z domami oraz szerokimi połaciami pól i łąk poprzedzielanych bujnymi zagajnikami. Nad tym widokiem rozciąga się tytułowe, ciemne, bordowo-granatowe niebo. Praca malowana jest ekspresyjnie, nasyconą paletą barw. Długie i energiczne pociągnięcia pędzla tworzą tworzą liczne impasty, które wzbogacają fakturę obrazu. W oparciu o analizę porównawczą z innymi pracami artysty można mniemać, że „Pejzaż z ciemnym niebem IV” przedstawia widok z Lanckorony.

PRACA NIEDOSTĘPNA
niedostepny

 

JAN SZANCENBACH - NOTA BIOGRAFICZNA

Jan Szancenbach urodził się w 1928 roku w Krakowie, zmarł tamże w 1998 roku. Edukację artystyczną rozpoczął w czasie okupacji, w 1940 roku, w krakowskiej Kunstgewerbeschule, gdzie jego nauczycielami byli m.in. Ludwik Wojtyczko, Józef Mehoffer oraz Andrzej Jurkiewicz. Po likwidacji szkoły w 1942 roku Jan Szancenbach założył z kolegami grupę samokształceniową. Artysta pracował wówczas w warsztatach Rady Głównej Opiekuńczej, zajmując się wyrobem drewnianych zabawek i ozdabiając naczynia porcelanowe. Po zakończeniu wojny kontynuował studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem Wojciecha Weissa, Eugeniusza Eibischa i Ludwika Gradowskiego.
W 1948 roku został asystentem w pracowni rysunku dla grafików na macierzystej uczelni. W tym samym roku przyjęto go także w poczet członków Związku Polskich Artystów Plastyków, w którego krakowskiej galerii w 1959 roku miał miejsce właściwy debiut wystawienniczy malarza, chociaż eksponował on już swoje prace wcześniej, m.in. w warszawskim Arsenale w 1955 roku. Później często wystawiał swoje dzieła, np. w Warszawie, Londynie i Paryżu. Łącznie odbyło się około 400 wystaw zbiorowych i 50 indywidualnych artysty. Począwszy od 1972 roku Jan Szancenbach prowadził własną pracownię na Wydziale Malarstwa krakowskiej ASP. Od roku 1987 do 1997 pełnił urząd rektora Akademii. Udzielał się również w instytucjach artystycznych, np. w Radzie Wyższego Szkolnictwa Artystycznego, pełnił też funkcję prezesa Krakowskiego Okręgu ZPAP.

Styl malarski Jana Szancenbacha ukształtował się na bazie charakterystycznego dla środowiska krakowskiej ASP podziwu dla koloryzmu, z widocznymi wpływami mistrza artysty - Eugeniusza Eibischa oraz francuskiego postimpresjonizmu. Malarz podejmował najczęściej temat pejzażu, widoków wnętrz, martwej natury, aktu, portretu oraz scen rodzajowych. W swoich pracach dużo uwagi poświęcał wartościom kolorystycznym i luministycznym, w późniejszym czasie skupiając się raczej na autonomizacji jaskrawej plamy koloru. Twórczość Jana Szancenbacha pozostawała przy tym jednak w nurcie figuracji, nigdy nie straciła kontaktu z naturą. Artysta malował fakturowo, zamaszystymi pociągnięciami pędzla, wykorzystując żywą, nasyconą paletę barw.

Poza malarstwem Jan Szancenbach wykonywał projekty plakatów, znaków graficznych i ilustracji książkowych, uprawiał też grafikę reklamową. Był również autorem filmów rysunkowych dla dzieci.

Jan Szancenbach był wielokrotnie nagradzany za swoją twórczość, otrzymał np. Dyplom Honorowy Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, Nagrodę Miasta Krakowa, Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki III, II i I stopnia, Złotą Odznakę ZPAP i Złoty Krzyż Zasługi.
Prace malarza znajdują się w wielu kolekcjach publicznych i prywatnych na całym świecie, m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, Gdańsku, Poznaniu i Szczecinie czy w Galerii Uffizi we Florencji.

 

Poszukujemy prac

 

x
«
»