TARASIN Jan BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Dwie strefy (2008) |
Technika: | serigrafia, papier, edycja 25/69 |
Wymiary: | 72 x 52 cm (wymiary pracy) 100 x 70 cm (wymiary arkusza) |
Uwagi: | Sygnowany ołówkiem p.d: "JTarasin 08" Praca Jana Tarasina pt. "Dwie strefy" została wykonana w technice serigrafii, która polega na przetłoczeniu farby przez sito i odbiciu wzoru na papierze. Kompozycja została podzielona na tytułowe dwie strefy. Górna część utrzymana jest w błękitach, natomiast dół rozjaśniony jest żółcieniami. Dwie różne kolorystycznie przestrzenie zostały połączone abstrakcyjnymi kształtami. (AS) |
JAN TARASIN
Jan Tarasin urodził się w 1926 roku w Kaliszu, zmarł w 2009 roku. W latach 1946-1951 studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach Zbigniewa Pronaszki, Wacława Taranczewskiego, Andrzeja Jurkiewicza i Konrada Srzednickiego.
Był pedagogiem w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w 1974 roku objął samodzielnie Pracownię Malarstwa. W latach 1987-1990 Jan Tarasin pełnił funkcję rektora tej uczelni.
Od 1962 roku artysta należał do Grupy Krakowskiej.
Twórczość Jana Tarasina
Styl Jana Tarasina można określić mianem sztuki przedstawiającej zmierzającej w kierunku uproszczenia i abstrakcji. Jan Tarasin rezygnował z perspektywy i budowania głębi w obrazie, który stawał się przestrzenią zajmowaną przez na pozór bezładnie porozrzucane przedmioty zredukowane do piktogramów, zaledwie zaznaczone, wymagające od oglądającego większej uwagi w celu ich zidentyfikowania. Artysta poszukiwał sposobów budowania harmonii w wykreowanym przez siebie świecie, niejako naśladując w ten sposób naturę. Sam mówił o swojej twórczości: "Interesuje mnie pewien typ przedmiotowości doprowadzonej do abstrakcji".
Na rozwój jego stylu niewątpliwie miał wpływ wyjazd na stypendium do Wietnamu i Chin w 1962 roku. W tamtym czasie artysta zaczął tworzyć kolaże zatapiając w strukturze obrazu m.in. liście, owady.
Z kolei w latach 70. jego uwagę przyciąga zjawisko powolnego ruchu. Wówczas bohaterami jego dzieł stały się formy geometryczne i organiczne komponowane w monotonne, rytmiczne ciągi zapełniające całą powierzchnię obrazu. Właśnie te dzieła przykuły najmocniej uwagę krytyków i przyniosły artyście miano jednego z najbardziej oryginalnych twórców lat 70.
Jan Tarasin - kolekcje i wyróżnienia
Debiut wystawienniczy Jana Tarasina miał miejsce w 1948 roku na 1. Wystawie Sztuki Nowoczesnej w Krakowie. W kolejnych latach swojej kariery artystycznej malarz wystawiał na wielu ekspozycjach w kraju i za granicą, m.in. w Warszawie, Poznaniu, Sopocie czy Tokio.
W 1976 roku Jan Tarasin został wyróżniony nagrodą krytyki im. Cypriana Kamila Norwida, zaś w 1984 roku otrzymał nagrodę im. Jana Cybisa.
Prace Jana Tarasina znajdują się w licznych kolekcjach, m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie oraz Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie czy w kolekcji Zachęty w Warszawie.
Wybrane wystawy Jana Tarsina:
1965 - Konstsalongen Kavaletten, Uppsala;
1977 - Galeria Sztuki Współczesnej Zapiecek, Warszawa;
1980 - Biuro Wystaw Artystycznych, Lublin;
1983 - Galeria 72, Chełm;
1985 - Galeria Zero, Tokio;
1991 - "Zeszyty", Galeria Starmach, Kraków;
1994 - "Grupa Krakowska 1932-1994", Galeria Zachęta, Warszawa;
1995 - Wystawa retrospektywna, Muzeum Narodowe, Wrocław;
1998 - "Jan Tarasin", Galeria ABC, Poznań;
1999 - "Jan Tarasin", Starmach Gallery, Kraków;
2002 - "Jan Tarasin, Fotografie", Starmach Gallery, Kraków;
2005 - "Jan Tarasin, Obrazy", Galeria Piekary, Poznań;
2006 - "Jan Tarasin - malarstwo i prace na papierze 2005-1959," Państwowa Galeria Sztuki, Sopot;
2007 - "Jan Tarasin", Galeria Art-New-Media, Warszawa;
2008 - "Jan Tarasin", Galeria Stefan Szydłowski, Warszawa.
Przyjmujemy obrazy Jana Tarasina na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Jana Tarasina.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Jana Tarasina, zapraszamy do kontaktu [link].
Zobacz galerię obrazów Jana Tarasina w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].