KAPŁAN Janina

KAPŁAN Janina
KAPŁAN JaninaKAPŁAN JaninaKAPŁAN Janina
Tytuł:Matka Boża z Dzieciątkiem
Technika:malarstwo na szkle
Wymiary:26 x 20 cm (w świetle oprawy)
30,3 x 24,5 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany śr.d.: "J Kapłan"

PRACA NIEDOSTĘPNA
niedostepny

 

JANINA CZECH-KAPŁAN - NOTA BIOGRAFICZNA

Janina Czech-Kapłan urodziła się w 1916 roku w Zakopanem, zmarła tamże w roku 2005. Była taterniczką i narciarką, zajmowała się również twórczością artystyczną – malowała na szkle i porcelanie. Była członkiem Związku Podhalan w Zakopanem.
Artystka nauczyła się malować na szkle poprzez kopiowanie obrazów malowanych przez jej uzdolnionego artystycznie starszego brata i sławnego narciarza – Bronisława Czecha, absolwenta zakopiańskiej Szkoły Przemysłu Drzewnego, wielokrotnego mistrza Polski i trzykrotnego olimpijczyk, który zmarł w 1944 roku w obozie koncentracyjnym Auschwitz. Janina Czech-Kapłan kopiowała prace brata, o których wypożyczenie prosiły chcące upamiętnić jego osobę instytucje, malowała również obrazy na podstawie jego szkiców, które przesyłał jej jeszcze z Oświęcimia.

Janina Czech-Kapłan malowała na szkle obrazy o różnej tematyce, najczęściej jednak odnosiła się do motywów związanych z kulturą Podhala i podejmowała wątki religijne.

Prace artystki były eksponowane na wystawach, m.in. w Galerii pod kaplicą na Jaszczurówce w Zakopanem czy na ekspozycjach organizowanych przez Cepelię i lokalne placówki muzealnicze. Obrazy artystki podziwiane były również za granicą – w Chicago (1972) czy w Northwood (1977), gdzie na festiwalu Greater Northwood Arts & Crafts zdobyła II nagrodę. Jej malowane na szkle obrazy znajdują się w wielu kolekcjach muzeów regionalnych, np. w Zakopanem, Warszawie, Krakowie czy Rabce, a także w kościołach w Zakopanem i okolicach.

Malarstwem na szkle zajmowała się również siostra Janiny Czech-Kapłan – Stanisława Czech-Walczakowa.

 

NIEDOSTĘPNE OBRAZY JANINY CZECH-KAPŁAN

 

x
«
»