DUDA-GRACZ Jerzy

DUDA-GRACZ Jerzy BIOGRAFIA

Jemiołów - Pieśń Nr 8 (Śliczny Chłopiec) D-dur op. 7A (2003)

Technika:serigrafia, papier, ed. 5/35
Wymiary:41 x 54,5 cm (wymiary grafiki)
45,5 x 57,5 cm (w świetle oprawy)
71,5 x 81,5 cm (Wymiary z opr
Sygnowany i datowany tuszem p.d.: "Jerzy Duda-G 2003"
Opisany tuszem l.d.: "Jemiołów - Pieśń Nr 8 (Śliczny Chłopiec) D-dur op. 7A. Ink. Print 5/35."
Sucha pieczęć z sygnaturą artysty w dolnej części passe-partout.

"Gdy pląsamy we dwoje,
Patrzą na nas ócz roje.
Śliczny chłopiec, czego chcieć?
Czarny wąsik, biała płeć!"

W latach 1827-1847 Fryderyk Chopin skomponował zbiór 19 utworów napisanych do tekstów poetów romantycznych, zebranych następnie w zespół pt. "Pieśni op. 74".
Ponad 150 lat później artysta-malarz Jerzy Duda-Gracz stworzył ogromny cykl ponad 300 obrazów, z których każdy odnosił się do jednego z utworów Fryderyka Chopina, również do "Ślicznego chłopca" (op. 74 nr 8), którego fragment tekstu autorstwa Bohdana Zalewskiego przytoczyliśmy powyżej.
Opierając się o część swoich malarskich prac ze wspomnianej serii "Chopinowi" Jerzy Duda-Gracz stworzył cykl serigrafii, uwzględniając również kompozycję odwołującą się do "Ślicznego chłopca".