HULEWICZ Jerzy

Jerzy Hulewicz - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Jerzego Hulewicza. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Jerzego Hulewicza na aukcję [kontakt]

JERZY HULEWICZ

Jerzy Hulewicz urodził się w 1886 roku w Kościankach, zmarł w 1941 roku w Warszawie. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem Józefa Unierzyskiego. Edukację kontynuował na uczelniach artystycznych w Paryżu i Monachium. Był malarzem, grafikiem i pisarzem. W młodości związał się z poznańskim środowiskiem artystów. Czynnie angażował się w jego rozwój: był założycielem poznańskiej filii Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, należał do koła Artystów Wielkopolskich. W 1917 roku założył dwutygodnik literacko-artystyczny "Zdrój". W 1935 roku zamieszkał w Warszawie. Od 1937 roku współpracował z pismami "Kurier Poranny" i "Zwierciadło" jako redaktor działu literackiego.

Jerzy Hulewicz walczył w Powstaniu Wielkopolskim, z kolei w latach 1919-1920 był ochotnikiem 5. pułku piechoty Legionów Polskich. W trakcie II wojny światowej był w konspiracji i należał do organizacji "Polska żyje".

Malarstwo Jerzego Hulewicza

Na jego twórczość, zarówno malarską jak i graficzną, składają się kompozycje przedstawiające fantastyczne krajobrazy i zwierzęta, portrety, akty, pejzaże oraz ekspresjonistyczne prace o tematyce religijnej. Początkowo tworzył będąc pod wpływem kubizmu i futuryzmu. Powstałe w tym czasie prace cechuje obecność ostro ciętego konturu i ekspresyjna deformacja. Dojrzały styl artysty ukształtował się z kolei pod wpływem twórczości niemieckich ugrupowań artystycznych Die Brücke i Der Blaue Reiter.

Istotną rolę w twórczości Jerzego Hulewicza odgrywała grafika, która  była dla artysty polem do wykorzystywania awangardowych rozwiązań.

Ponadto artysta wykonywał projekty okładek prasowych oraz ilustracje książkowe, m.in. do tomików Juliusza Słowackiego. Jerzy Hulewicz tworzył także powieści i eseje.

Dorobek artystyczny Jerzego Hulewicza w dużym stopniu uległ zniszczeniu w trakcie II wojny światowej.

Jerzy Hulewicz - wystawy i kolekcje

Artysta swoje obrazy prezentował na wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych, m.in. w Krakowie, Warszawie, Lwowie, Poznaniu, Lipsku i Paryżu.

Prace Jerzego Hulewicza obecnie można znaleźć w wielu cenionych kolekcjach, jak zbiory Muzeum Narodowego w Warszawie i Villa la Fleur.

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Jerzego Hulewicza na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Jerzego Hulewicza.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Jerzego Hulewicza, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Jerzego Hulewicza w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

Poszukujemy prac

Aktualnie nie posiadamy prac tego artysty

Zapisz się do newslettera - dowiesz się pierwszy o dodaniu nowych prac tego artysty

Jeżeli chcą Państwo sprzedać jego prace prosimy o kontakt

x
«
»