Wesele krakowskie wraca od ślubu (1945)

Technika:olej, płyta
Wymiary:48,5 x 69,5 cm
64 x 85 cm (z oprawą)
sygnowany l.d.: "Jerzy Kossak | 1945"
Na odwrocie pieczęć Jerzego Kossaka.

Obraz jest reprodukowany w publikacji Kazimierza Olszańskiego "Jerzy Kossak", Wrocław-Warszawa-Kraków 1992.

opis pracy:
Temat wesel krakowskich był dosyć popularny w twórczości Jerzego Kossaka. Praca "Wesele krakowskie wraca od ślubu" jest jednym z późniejszych obrazów przedstawiających ten temat. Malarz ukazał w nim pędzącego na koniu pana młodego z towarzyszem. Za nimi podąża wóz, w którym jadą ubrane w odświętne stroje kobiety oraz muzykująca orkiestra. W tle widoczny jest krajobraz wiejski z krytymi strzechą domami i fasadą kościoła. Uwagę widza skupiają kolorystyczne akcenty krakowskich ludowych strojów przedstawionych postaci.