KOSSAK Jerzy

KOSSAK Jerzy
KOSSAK JerzyKOSSAK JerzyKOSSAK Jerzy

KOSSAK Jerzy BIOGRAFIA

Tytuł:Św. Hubert
Technika:olej, tektura
Wymiary:35 x 49,5 cm
48 x 63 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:
zapytaj o cenę
KOSSAK Jerzy

KOSSAK Jerzy BIOGRAFIA

Tytuł:Kirasjer (1931)
Technika:olej, sklejka
Wymiary:35 x 26 cm (wymiary w świetle oprawy)
48,5 x 39 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:
niedostepny

Jerzy Kossak

[Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe]

 Jerzy Kossak urodził się w 1886 roku, zmarł w 1955 r. Był kolejnym malarzem z artystycznego rodu Kossaków. Uczył się w pracowni ojca Wojciecha i dziadka Juliusza. W latach 20. XX wieku malował z ojcem obrazy rodzajowe i portrety na zamówienie ziemiaństwa. Tworzył także dla jednostek wojskowych, klubów oficerskich i organizacji kombatanckich. Kontynuował w malarstwie rodzinne tendencje do tworzenia scen batalistycznych, z okresu napoleońskiego a także współczesnych mu wydarzeń historycznych, bitew I i II Wojny Światowej, w tym jedno z najbardziej rozpoznawalnych przedstawień Cudu nad Wisłą. Popularnością cieszył się także lżejszy, stosowany przez niego często obyczajowy motyw ułana i dziewczyny. Inspiracje czerpał także z celtyckich i starogermańskich legend, baśni i ballad Adama Mickiewicza, co odróżnia go od malujących krewnych, malujących raczej życie codzienne.

Jego twórczość zawiera pewną dozę schematyzmu, często powtarzał te same ujęcia, mimo to jego malarstwo cieszyło się tak ogromną popularnością, że zatrudniał grupę asystentów pomagających mu w malowaniu, jednak zawsze sam nadawał obrazowi końcowy rys. Jerzy Kossak najczęściej tworzył w technice olejnej. Posługiwał się często nasyconymi, żywymi barwami, stosował mocne kontrasty. Mistrzowsko oddawał nastrój pory dnia za pomocą krajobrazu, kłębiastych chmur, barwy nieba czy bezlistnych drzew („Olszynka Grochowska”, „Ułan w zamieci”, „Odwrót Napoleona spod Moskwy”). Podobnie jak ojciec i dziadek interesował się zagadnieniem realistycznego przedstawienia ruchu na obrazie. Często rezygnował z pełnego realizmu na rzecz realistycznego przedstawienia ruchu na obrazie czemu służyły długie, dynamiczne pociągnięcia pędzla, stosowane także czasami w zupełnie statycznych scenach, co jednocześnie wzbogacało fakturę powierzchni obrazu.

 

ARTYKUŁY NA TEMAT TWÓRCZOŚCI ARTYSTY

"Malarstwem zajmował się również Jerzy Kossak, najstarszy z trójki "cudownych dzieci" Wojciecha i Marii Kossaków. Przez dziadka i ojca przeznaczony na spadkobiercę sławnego imienia w trzecim pokoleniu Kossakowskiej dynastii. Od wczesnego dzieciństwa zdradzał zainteresowania i zdolności plastyczne, które oczywiście formowały się w atmosferze rodzinnego domu, sprzyjającej rozwojowi upodobań artystycznych wszystkich dzieci.(...) Jerzy Kossak mieszkał i tworzył w Krakowie przez góra pół wieku. W przeciwieństwie do swego stale wojażującego ojca rzadko opuszczał rodzime miasto. Twórczość Jerzego Kossaka, zamykająca ciągłość dziedzictwa artystycznego rodziny, była w okresie międzywojennym spopularyzowana (tak samo jak i Wojciecha Kossaka) przez liczne reprodukcje, ilustracje książkowe i karty pocztowe. Szczególnie te ostatnie wyróżniały się niespotykaną jakością i wyjątkowo estetyczną formą, uwydatniały walory reprodukowanego dzieła. W niejednym polskim domu do dziś przechowuje się pieczołowicie stare albumy z barwnymi pocztówkami wyobrażającymi konnych ułanów, kawaleryjskie szarże, symboliczne wizje z postacią Napoleona."

- Janina Zielińska, "Juliusz Wojciech Jerzy Kossakowie", Krajowa Agencja Wydawnicza, Warszawa, s. 80-82.

 

Poszukujemy prac artysty

 

NIEDOSTĘPNE PRACE ARTYSTY

niedostępne