Patrol ułanów nad brzegiem morza (1945)

Technika:olej, tektura
Wymiary:34,5 x 49,5 cm
49,5 x 63,5 cm (z oprawą)
Sygnowany i datowany l.d.: "Jerzy Kossak | 1945"
Na odwrocie zarys pieczątki Jerzego Kossaka z herbem rodu Kossaków oraz zarys pieczątki artysty z potwierdzeniem autentyczności obrazu.

Przedstawienia upamiętniające polską kawalerię były tematem szczególnie chętnie podejmowanym przez Jerzego Kossaka i jego przodków – Juliusza oraz Wojciecha, którzy zasłynęli dzięki malowaniu ujętych rodzajowo scen z życia wojska i motywów batalistycznych.
Wykształcony w pracowni ojca i dziadka Jerzy Kossak posługiwał się najczęściej średniej wielkości formatami i stosował przeważnie technikę olejną. Jako rotmistrz zajmował się profesjonalnym kształceniem oficerów i podoficerów jazdy. Sam uczestniczył w zawodach jeździeckich i polowaniach, a jego fachowa wiedza i wnikliwa obserwacja koni przełożyła się na wierne oddawanie ich charakterystyki w malarstwie.
Oferowany obraz, oprócz tematycznego odniesienia się do odwagi, honoru i poświęcenia polskich ułanów, zachwyca niezwykle trafnym ujęciem galopujących zwierząt, pełnych energii, z grzywami i ogonami rozwianymi na wietrze. Jerzy Kossak wyraźnie zróżnicował sylwetki koni, ujmując pierwszego z nich w lekkim skręcie tułowia, szyi i głowy, pozwalającym widzowi na zapoznanie się z anatomią zwierzęcia. Trafnie rozłożył także światła i cienie na obrazie, oddając charakter połyskującej sierści.
Tło obrazu stanowi malowniczy krajobraz z brzegiem morza, nawiązujący poniekąd do słynnych przedstawień ważnych dla polskiej historii symbolicznych wydarzeń – zaślubin z morzem, które wyszły spod pędzla zarówno Wojciecha Kossaka, jak i Jerzego. Kontrast pomiędzy błękitem wody, a ciepłym odcieniem piasku, nadaje dziełu harmonii i równowagi.