Na zawodach - skijöring (1947)

Technika:olej, tektura
Wymiary:72 x 52 cm
79 x 58,5 cm
Sygnowany i datowany p.d.: "Jerzy Kossak | 1947"

Jerzy Kossak znany jest jako twórca scen o tematyce batalistycznej i historyczno-rodzajowej, ale też animalista, słynący zwłaszcza z przedstawień koni, których ruch jako profesjonalny rotmistrz ujmował niezwykle precyzyjnie. W przypadku prezentowanego dzieła motyw jeźdźca na koniu przedstawiony został dość nietypowo, w nawiązaniu do popularnego szczególnie w 1. połowie XX wieku sportu zimowego, określanego jako skijöring (wym. skijerink) i pochodzącego z krajów skandynawskich. Polegał on na wyścigu narciarzy ciągniętych przez jeźdźców na koniach. Spopularyzowany za sprawą Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1928 roku w szwajcarskim Sankt Moritz dotarł także do Polski, m.in. na Podhale.
Oferowana praca intryguje ciekawą kompozycją, w której na pierwszym planie malarz zdecydował się ukazać galopujące zwierzę i ekspresyjnie kierującą nim kobietę, a dopiero na drugim pędzącego na nartach zawodnika. Całość dopełnia rozciągający się za postaciami zimowy górski pejzaż, którego chłodne barwy kontrastują z żywą, ciepłą kolorystyką umaszczenia konia oraz kontrastowym ubiorem pierwszoplanowej bohaterki obrazu.