ROSOŁOWICZ Jerzy

 

JERZY ROSOŁOWICZ - NOTA BIOGRAFICZNA

Jerzy Rosołowicz urodził się w 1928 roku w Winnikach k. Lwowa, zmarł we Wrocławiu w 1982 roku. W 1948 rozpoczął studia pod kierunkiem Emila Krchy w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Dwa lata później przeniósł się na Wydział Architektury Wnętrz, gdzie uczęszczał na zajęcia do pracowni Władysława Winczego. Od 1961 roku związany był z Grupą Wrocławską. W 1967 roku rozpoczął stałą współpracę z nowo powstałą Galerią Pod Moną Lisą we Wrocławiu.

W latach 1972-1973 pracował jako pedagog na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby macierzystej uczelni, jednak szybko zrezygnował ze stanowiska z powodu wyraźnej różnicy zdań z władzami uczelni w kwestii programu kształcenia studentów.

Poza działalnością artystyczną Jerzy Rosołowicz zajmował się także teorią sztuki – w 1962 roku sformułował Teorię funkcji formy.

 

Malarstwo Jerzego Rosołowicza

Sztuka Jerzego Rosołowicza ulegała zmianom wraz z upływem czasu i rozwojem artystycznym malarza.
We wczesnym okresie, niedługo po ukończeniu studiów, Jerzy Rosołowicz malował przede wszystkim metaforyczne kompozycje wyraźnie inspirowane obrazami Joana Miró i Paula Klee. Symultanicznie Jerzy Rosołowicz zaczął eksperymentować z malarstwem fakturowym - próby te podejmował mieszając farbę olejną z gipsem.

W swojej dojrzałej twórczości Jerzy Rosołowicz nawiązywał do osiągnięć awangardy łódzkiej, a w szczególności do obrazów Władysława Strzemińskiego. Z tego okresu pochodzą pulsujące prace łączące w sobie abstrakcję geometryczną z formami inspirowanymi światem natury. Obrazy te scalają ze sobą przedstawienie jakby żywych organizmów i schematycznych, uporządkowanych siatek geometrycznych.

W późniejszych pracach Jerzy Rosołowicz stosował także soczewki wtapiane w malarskie podłoże, aby dodać swoim pracom jeszcze więcej życia, reprezentowanego przez migotliwe bliki światła przemieszczającego się jak gdyby po powierzchni obrazów.

Malarstwo Jerzego Rosołowicza zalicza się najczęściej do nurtu konceptualizmu.

 

Jerzy Rosołowicz – wystawy i nagrody

Debiutancką wystawą Jerzego Rosołowicza była ekspozycja "Kwiaty i groteski", która miała miejsce w 1960 roku we wrocławskiej Kawiarni Artystycznej. Inne wystawy indywidualne odbywały się m.in. w poznańskiej Galerii "odNowa", warszawskiej Galerii Współczesnej czy we wrocławskiej Galerii Pod Moną Lisą.

Twórczość Jerzego Rosołowicza była wielokrotnie nagradzana. Wśród najważniejszych odznaczeń artysty należy wymienić np. Srebrny Krzyż Zasługi (1970). Prace artysty znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu i Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie.

 

Poszukujemy prac

 

Przyjmujemy obrazy Jerzego Rosołowicza na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Jerzego Rosołowicza.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Jerzego Rosołowicza, zapraszamy do kontaktu [link].

 

Poszukujemy prac

 

Aktualnie nie posiadamy prac tego artysty

Zapisz się do newslettera - dowiesz się pierwszy o dodaniu nowych prac tego artysty

Jeżeli chcą Państwo sprzedać jego prace prosimy o kontakt

x
«
»