KRUDOWSKI Franciszek BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Madonna |
| Technika: | olej, płótno |
| Wymiary: | 90,5 x 61 cm 100 x 71 cm (z oprawą) |
| Sygnowany p.d.: "FKrudowski." OPIS PRACY: W twórczości Franciszka Krudowskiego dominowała tematyka religijna. Artysta był znanym i docenianym akademikiem wykształconym m.in. w Wiedniu i Rzymie, malującym silnie wyidealizowane sceny religijne inspirowane sztuką wielkich mistrzów włoskich. W Wiecznym Mieście Franciszek Krudowski przebywał trzynaście lat, realizując prestiżowe zlecenia dla Watykanu. Nagradzany za swoją sztukę w kraju i za granicą, na samym początku XX wieku osiadł na stałe w Krakowie. Tworzył w dużej mierze na prywatne zamówienia. Były to głównie obrazy dewocyjne - wizerunki Madonny z Dzieciątkiem oraz "głowy" Chrystusa i Matki Boskiej, najczęściej w typie dolorosa. Przykładowo, obraz Franciszka Krudowskiego przedstawiający Marię z Dzieciątkiem błogosławiącym świat stanowił część kolekcji hrabiego Andrzeja Potockiego w Krakowie. Hrabia Michał Sobański posiadał natomiast pastel artysty z wizerunkiem Madonny. Prezentowany na aukcji obraz sygnowany przez Franciszka Krudowskiego wpisuje się w charakter twórczości artysty. Dzieło powstało zapewne na prywatne zamówienie i prezentuje postacie Madonny i Chrystusa malowane gładko, w sposób idealizowany, z niezwykłym skupieniem na detalach. Szczególną uwagę warto zwrócić na studium głów postaci, które ukazuje mistrzowski warsztat artysty. Wyraz twarzy pięknej Maryi oddaje harmonię i spokój. Przestraszone Dzieciątko stara się wtulić w matkę, zaciskając dłoń na fragmencie jej szaty. Ginące w mroku tło obrazu oraz okalająca postacie złota poświata nadają całej scenie mistycznego charakteru. | |