KRUDOWSKI Franciszek

KRUDOWSKI Franciszek BIOGRAFIA

Madonna

Technika:olej, płótno
Wymiary:90,5 x 61 cm
100 x 71 cm (z oprawą)
Sygnowany p.d.: "FKrudowski."

W twórczości Franciszka Krudowskiego dominowała tematyka religijna. Artysta był znanym i docenianym akademikiem wykształconym m.in. w Wiedniu i Rzymie, malującym silnie wyidealizowane sceny religijne inspirowane sztuką wielkich mistrzów włoskich. W Wiecznym Mieście Franciszek Krudowski przebywał trzynaście lat, realizując prestiżowe zlecenia dla Watykanu.
Nagradzany za swoją sztukę w kraju i za granicą, na samym początku XX wieku osiadł na stałe w Krakowie. Tworzył w dużej mierze na prywatne zamówienia. Były to głównie obrazy dewocyjne - wizerunki Madonny z Dzieciątkiem oraz "głowy" Chrystusa i Matki Boskiej, najczęściej w typie dolorosa. Przykładowo, obraz Franciszka Krudowskiego przedstawiający Marię z Dzieciątkiem błogosławiącym świat stanowił część kolekcji hrabiego Andrzeja Potockiego w Krakowie. Hrabia Michał Sobański posiadał natomiast pastel artysty z wizerunkiem Madonny.
Prezentowany na aukcji obraz sygnowany przez Franciszka Krudowskiego wpisuje się w charakter twórczości artysty. Dzieło powstało zapewne na prywatne zamówienie i prezentuje postacie Madonny i Chrystusa malowane gładko, w sposób idealizowany, z niezwykłym skupieniem na detalach. Szczególną uwagę warto zwrócić na studium głów postaci, które ukazuje mistrzowski warsztat artysty. Wyraz twarzy pięknej Maryi oddaje harmonię i spokój. Przestraszone Dzieciątko stara się wtulić w matkę, zaciskając dłoń na fragmencie jej szaty. Ginące w mroku tło obrazu oraz okalająca postacie złota poświata nadają całej scenie mistycznego charakteru.