KRUDOWSKI Franciszek
Franciszek Krudowski - notowania aukcyjne
Aktualna oferta aukcyjna Franciszka Krudowskiego. Wyniki aukcyjne. Biografia
Zachęcamy do zgłaszania prac Franciszka Krudowskiego na aukcję [kontakt]
Tytuł: | Madonna |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 90,5 x 61 cm 100 x 71 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "FKrudowski." OPIS PRACY: W twórczości Franciszka Krudowskiego dominowała tematyka religijna. Artysta był znanym i docenianym akademikiem wykształconym m.in. w Wiedniu i Rzymie, malującym silnie wyidealizowane sceny religijne inspirowane sztuką wielkich mistrzów włoskich. W Wiecznym Mieście Franciszek Krudowski przebywał trzynaście lat, realizując prestiżowe zlecenia dla Watykanu. Nagradzany za swoją sztukę w kraju i za granicą, na samym początku XX wieku osiadł na stałe w Krakowie. Tworzył w dużej mierze na prywatne zamówienia. Były to głównie obrazy dewocyjne - wizerunki Madonny z Dzieciątkiem oraz "głowy" Chrystusa i Matki Boskiej, najczęściej w typie dolorosa. Przykładowo, obraz Franciszka Krudowskiego przedstawiający Marię z Dzieciątkiem błogosławiącym świat stanowił część kolekcji hrabiego Andrzeja Potockiego w Krakowie. Hrabia Michał Sobański posiadał natomiast pastel artysty z wizerunkiem Madonny. Prezentowany na aukcji obraz sygnowany przez Franciszka Krudowskiego wpisuje się w charakter twórczości artysty. Dzieło powstało zapewne na prywatne zamówienie i prezentuje postacie Madonny i Chrystusa malowane gładko, w sposób idealizowany, z niezwykłym skupieniem na detalach. Szczególną uwagę warto zwrócić na studium głów postaci, które ukazuje mistrzowski warsztat artysty. Wyraz twarzy pięknej Maryi oddaje harmonię i spokój. Przestraszone Dzieciątko stara się wtulić w matkę, zaciskając dłoń na fragmencie jej szaty. Ginące w mroku tło obrazu oraz okalająca postacie złota poświata nadają całej scenie mistycznego charakteru. |
Sprzedane: | 44. Aukcja Dzieł Sztuki (4 III 2025) |
Cena wywoławcza: | 9000 zł |
Cena uzyskana: | 9000 zł |
FRANCISZEK KRUDOWSKI
Portret Franciszka Krudowskiego, fot. W. Piechowski, 1882 r.
[źródło: POLONA]
Franciszek Krudowski urodził się 1 maja 1860 roku w Krakowie, zmarł 9 maja 1945 roku w tym samym mieście. Był krakowskim malarzem i rysownikiem.
Początkowo uczył się w Krakowie, ukończył Gimnazjum św. Anny, tam rozpoczął także kształcenie artystyczne. Wykazywał duże zdolności malarskie, co zadecydowało o wysłaniu go na studia do wiedeńskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie w latach 1875-1880 kształcił się pod kierunkiem Carla Wurzingera i Christiana Griepenkerla.
Po 1880 roku przebywał i pracował w Rzymie. Franciszek Krudowski mieszkał tam do 1893 roku. Malował płótna do rzymskich kościołów i dla prywatnych nabywców. Wykonywał prestiżowe zlecenia m.in. dla Watykanu i do pałacu cesarskiego w Petersburgu. Po niemalże czternastu latach Franciszek Krudowski opuścił Rzym, gościł przez pewien czas w Monachium i Pradze, a w 1900 roku powrócił na stałe do swojego rodzinnego miasta, gdzie pozostał aż do śmierci. Przebywając w Krakowie Franciszek Krudowski nadal malował i wystawiał.
Twórczość Franciszka Krudowskiego
W malarstwie Franciszka Krudowskiego dominowała tematyka religijna. Były to płótna akademickie, eklektyczne, z pewną dozą mistycyzmu. Postacie biblijne Franciszka Krudowskiego malowane są miękko, gładko, charakteryzuje je silna idealizacja. Granice form są rozmiękczone i delikatnie zamglone, co potęguje wrażenie odrealnienia. Tło pozostaje zawsze ciemne i niedoprecyzowane. W dziełach tych widać inspirację twórczością wielkich mistrzów włoskich, m.in. takich jak Leonardo da Vinci czy Rafael Santi, których twórczość artysta mógł podziwiać przebywając w Wiecznym Mieście.
Przykładem fascynacji malarstwem ostatniego z wymienionych, jest obraz Franciszka Krudowskiego pt. "Pierwsze spotkanie Rafaela i Fornariny" (Muzeum Narodowe w Lublinie), które wskazuje na uważne studiowanie dzieł rzymskich m.in. fresku "Szkoła Ateńska" z Pałacu Watykańskiego oraz portretu młodej kobiety, znanego jako "La Fornarina", przechowywanego w Palazzo Barberini w Rzymie.
Tematyka religijna zapewniała Franciszkowi Krudowskiemu dochód i karierę, świecką więc podejmował rzadko. Sięgał wówczas głównie po sceny rodzajowe, tworzył także portrety – olejne np. "Portret Heleny Modrzejewskiej" (Muzeum Narodowe w Krakowie) i "Portret Jana Styki" (kolekcja prywatna) oraz rysunkowe m.in. "Autoportret" i "Głowa kobiety" (z kolekcji prywatnych).
Franciszek Krudowski – wystawy, nagrody i kolekcje
Prace Franciszka Krudowskiego zdobyły uznanie, były chętnie pokazywane i nagradzane na wystawach krajowych i międzynarodowych. Jego obrazy doceniano już w okresie studiów w Akademii wiedeńskiej. W 1877 roku otrzymał złoty medal za obraz "Nawrócenie Szawła", w roku następnym wyróżniono go również pierwszą nagrodą za "Św. Cecylię". Największe uznanie przyniósł artyście obraz "Powrót z Golgoty". W 1880 roku nagrodzono go złotym medalem i stypendium, które umożliwiło Franciszkowi Krudowskiemu wyjazd do Rzymu. "Golgotę" wystawiono także w Polsce: w Salonie Ungra w Warszawie oraz w Zachęcie.
W 1894 roku Franciszek Krudowski otrzymał złoty medal na Wystawie Krajowej we Lwowie za obraz "Madonna z Chrystusem".
Prace Franciszka Krudowskiego po 1900 roku pokazywano m.in. na wystawach we Lwowie, Warszawie, Katowicach, Płocku, Radomiu i na ekspozycji Roma nell’Ottocento w Rzymie w 1932 roku.
Obrazy Franciszka Krudowskiego znajdują się w zbiorach prywatnych oraz muzealnych, m.in. w kolekcjach Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Poznaniu i Muzeum Narodowego w Lublinie oraz w Muzeum Mazowieckim w Płocku.

Przyjmujemy obrazy Franciszka Krudowskiego na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Franciszka Krudowskiego.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Franciszka Krudowskiego, zapraszamy do kontaktu [link].
Zobacz galerię obrazów Franciszka Krudowskiego w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].
