LACHUR Maciej
Maciej Lachur - notowania aukcyjne
Aktualna oferta aukcyjna Macieja Lachura. Wyniki aukcyjne. Biografia
Zachęcamy do zgłaszania prac Macieja Lachura na aukcję [kontakt]
Tytuł: | Góral z Beskidu Śląskiego (1958) |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 80 x 69,5 cm 88,5 x 78,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany l.d.: "M. LACHUR 58" |
Tytuł: | W kuchennej izbie (1958) |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 70 x 80 cm 75,5 x 85,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany l.d.: "M. LACHUR 58" Lokalnie widoczne pojedyncze ubytki malatury. |
Tytuł: | Akt kobiecy nad jeziorem (1957) |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 89,5 x 79,5 cm 96,5 x 86,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany l.d.: "M. LACHUR BIELSKO 1957" Widoczne pojedyncze ubytki malatury w środkowej części obrazu (w partii pleców modelki, po lewej stronie). |
Cena uzyskana: | 12000 zł |
Tytuł: | Stary rabin |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 73 x 35 cm 81,5 x 43 cm (wymiary z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany l.d.: "M. LACHUR" Opisany na odwrocie: "MACIEJ LACHUR | "STARY RABIN" | OLEJ, PŁÓTNO | WYM 73 cm x 35 cm" |
Sprzedane: | X Aukcja Dzieł Sztuki (29 VI 2021) |
Cena wywoławcza: | 6000 zł |
Cena uzyskana: | 16000 zł |
MACIEJ LACHUR
Maciej Lachur urodził się w 1927 roku w Zagórzu, zmarł w 2008 roku w Otwocku. Był malarzem, studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od 1952 roku należał do Związku Polskich Artystów Plastyków.
Malarstwo Macieja Lachura
W twórczości Macieja Lachura przeważa tematyka żydowska, ale artysta chętnie malował również wizerunki kobiet, w szczególności akty, a także portrety i martwe natury. Niekiedy Maciej Lachur malował też kopie obrazów cenionych artystów, m.in. syberyjskich epizodów Jacka Malczewskiego. Malarz posługiwał się przede wszystkim techniką olejną.
Motywem najczęściej występującym w jego sztuce jest portret rabina. Cechy charakterystyczne większości płócien artysty to silnie wertykalne pole obrazowe oraz raczej stonowana, chłodna i wąska gama barwna z dominantą szarości. Przez lata Maciej Lachur wypracował charakterystyczny styl, przejawiający się szczególnie w przedstawianiu bardzo wychudzonych i wydłużonych sylwetek ludzkich o ascetycznych rysach poniekąd przypominających w proporcjach i wyrazie postacie z dekoracji bizantyjskich kościołów. Znamienna dla obrazów artysty jest również ich fakturowość.
Przez pewien czas Maciej Lachur zajmował się również filmem animowanym, wraz z Zdzisławem Lachurem założył Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej.
Obrazy Macieja Lachura znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie czy Muzeum Okręgowego w Bielsku-Białej.
Przyjmujemy obrazy Macieja Lachura na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Macieja Lachura.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Macieja Lachura, zapraszamy do kontaktu [link].
Zobacz galerię obrazów Macieja Lachura w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].