LACHUR Maciej

Maciej Lachur - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Macieja Lachura. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Macieja Lachura na aukcję [kontakt]

LACHUR Maciej
LACHUR MaciejLACHUR Maciej
Tytuł:Góral z Beskidu Śląskiego (1958)
Technika:olej, płótno
Wymiary:80 x 69,5 cm
88,5 x 78,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany l.d.: "M. LACHUR 58"
LACHUR Maciej
LACHUR MaciejLACHUR Maciej
Tytuł:W kuchennej izbie (1958)
Technika:olej, płótno
Wymiary:70 x 80 cm
75,5 x 85,5 cm (z oprawą)
Lokalnie widoczne pojedyncze ubytki malatury.
LACHUR Maciej
LACHUR MaciejLACHUR Maciej
Tytuł:Akt kobiecy nad jeziorem (1957)
Technika:olej, płótno
Wymiary:89,5 x 79,5 cm
96,5 x 86,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany l.d.: "M. LACHUR BIELSKO 1957"
Widoczne pojedyncze ubytki malatury w środkowej części obrazu (w partii pleców modelki, po lewej stronie).
Cena uzyskana:12000 zł
LACHUR Maciej
LACHUR MaciejLACHUR MaciejLACHUR Maciej
Tytuł:Stary rabin
Technika:olej, płótno
Wymiary:73 x 35 cm
81,5 x 43 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany l.d.: "M. LACHUR"
Opisany na odwrocie: "MACIEJ LACHUR | "STARY RABIN" | OLEJ, PŁÓTNO | WYM 73 cm x 35 cm"
Sprzedane:X Aukcja Dzieł Sztuki (29 VI 2021)
Cena wywoławcza:6000 zł
Cena uzyskana:16000 zł

MACIEJ LACHUR

Maciej Lachur urodził się w 1927 roku w Zagórzu, zmarł w 2008 roku w Otwocku. Był malarzem, studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od 1952 roku należał do Związku Polskich Artystów Plastyków.

Malarstwo Macieja Lachura

W twórczości Macieja Lachura przeważa tematyka żydowska, ale artysta chętnie malował również wizerunki kobiet, w szczególności akty, a także portrety i martwe natury. Niekiedy Maciej Lachur malował też kopie obrazów cenionych artystów, m.in. syberyjskich epizodów Jacka Malczewskiego. Malarz posługiwał się przede wszystkim techniką olejną.
Motywem najczęściej występującym w jego sztuce jest portret rabina. Cechy charakterystyczne większości płócien artysty to silnie wertykalne pole obrazowe oraz raczej stonowana, chłodna i wąska gama barwna z dominantą szarości. Przez lata Maciej Lachur wypracował charakterystyczny styl, przejawiający się szczególnie w przedstawianiu bardzo wychudzonych i wydłużonych sylwetek ludzkich o ascetycznych rysach poniekąd przypominających w proporcjach i wyrazie postacie z dekoracji bizantyjskich kościołów. Znamienna dla obrazów artysty jest również ich fakturowość.

Przez pewien czas Maciej Lachur zajmował się również filmem animowanym, wraz z Zdzisławem Lachurem założył Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej.

Obrazy Macieja Lachura znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie czy Muzeum Okręgowego w Bielsku-Białej.

Przyjmujemy obrazy Macieja Lachura na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Macieja Lachura.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Macieja Lachura, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Macieja Lachura w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].