48. Aukcja Dzieł Sztuki (19 VIII 2025)
Data aukcji: 2025-08-19
48. Aukcja Dzieł Sztuki
LOT 1 | ID: 048001 |
KOSSAK Wojciech BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Atak wilków - spłoszony koń |
| Technika: | olej, tektura |
| Wymiary: | 41,8 x 51,5 cm 55,5 x 65,5 cm |
| Sygnowany p.d.: "Wojciech Kossak" Na odwrocie pieczęć lakowa z herbem rodu Kossaków. | |
| Cena wywoławcza: | 20000 zł |
| Cena uzyskana: | 34000 zł |
LOT 2 | ID: 048002 |
KOSSAK Wojciech BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Żołnierz i zakonnica (1914) |
| Technika: | gwasz, akwarela, papier |
| Wymiary: | 26,4 x 20,2 cm 39,5 x 32,5 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany l.d.: "Wojciech Kossak | 1914" Opisany l.d.: "przed szpitalem | wojennym | Rozwadowice" Na odwrocie orzeczenie Leszka Ludwikowskiego z 1974 roku. OPIS PRACY: Wojciech Kossak to jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów, znanych przede wszystkim z olejnych kompozycji o tematyce batalistycznej i rodzajowej. Należy jednak pamiętać, że malarz był również znakomitym akwarelistą. Chociaż posługiwał się tą techniką stosunkowo rzadko, to bardzo trafnie kładł plamy farby oddając charakter przedstawianej sceny w nieco lżejszy niż w dziełach olejnych sposób. Prezentowana praca "Żołnierz i zakonnica" z 1914 roku przedstawia tytułową parę postaci stojących w szkicowo zaznaczonym pejzażu. Siostra zakonna ujęta została w momencie opatrywania przedramienia rannego mężczyzny w mundurze. Habit i czepiec kobiety wskazuje na jej przynależność do zakonu szarytek, które to często opiekowały się chorymi i pełniły służbę medyczną jako siostry szpitalne. Autorski opis po lewej stronie wskazuje, że uwieczniona scena rozgrywa się przed szpitalem wojennym. Być może chodziło tu o Rozwadów, gdzie mieścił się w czasie I wojny światowej szpital polowy. Oferowany obraz Wojciecha Kossaka malowany jest plamą barwną, z podziwu godnym wyczuciem, widocznym zarówno w partiach twarzy postaci oraz ich strojach, warto jednak zwrócić tutaj uwagę również na dłonie zakonnicy i maestrię ruchu jej lewej ręki, niełatwym do uchwycenia techniką wodnej farby, na tak niewielkim przy tym formacie. | |
| Cena wywoławcza: | 14000 zł |
| Cena uzyskana: | 20000 zł |
LOT 3 | ID: 048003 |
KOSSAK Jerzy BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Biały koń na pustyni (1941) |
| Technika: | olej, tektura |
| Wymiary: | 39,7 x 50 cm 48,5 x 58,5 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany p.d.: "Jerzy Kossak | 1941" | |
| Cena wywoławcza: | 13000 zł |
| Cena uzyskana: | 21000 zł |
LOT 4 | ID: 048004 |
KOSSAK Jerzy BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Somosierra (1930) |
| Technika: | olej, płótno |
| Wymiary: | 69,5 x 100,5 cm 92,5 x 122,5 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany l.d.: "Jerzy Kossak | 1930" Na odwrocie pieczątka Jerzego Kossaka z herbem rodu Kossaków oraz pieczątka artysty z potwierdzeniem autentyczności obrazu [słabo widoczne]. PRACA NIEDOSTĘPNA OPIS PRACY: Bitwa pod Somosierrą (1808) zapisała się głęboko w historii dziejów Europy. Była to szarża polskich szwoleżerów Gwardii Cesarskiej na armię hiszpańską dowodzoną przez Benito de San Juana. Bitwa w krótkim czasie zakończyła się zdobyciem przełęczy i utorowaniem drogi do Madrytu, dla dalszej kampanii hiszpańskiej Napoleona. Temat bitwy pod Somosierrą był wielokrotnie podejmowany przez malarzy batalistów, zarówno zagranicznych (m.in. Horacego Verneta), ale przede wszystkim, z uwagi na ogromne zasługi rodaków - polskich, by wymienić chociażby tylko przesławne płótno Piotra Michałowskiego ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie, dzieła Januarego Suchodolskiego i Stanisława Bagieńskiego z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie czy liczne przykłady epizodów walki z dorobku Juliusza, Wojciecha (przypomnieć w tym miejscu można rozpoczęty pod koniec XIX wieku pomysł tego artysty i Michała Gorstkina-Wywiórskiego na wspólne zrealizowanie panoramy "Somosierra") i w końcu także Jerzego Kossaka.
Oferowany obraz Jerzego Kossaka z 1930 roku przedstawia fragment przełęczy na chwilę po bitwie. W jesiennym pejzażu na pierwszym planie artysta ukazał opuszczony, milczący już rząd armat wroga ze śladami krwi poległych i rannych. Przed oraz między armatami rysują się ciała żołnierzy i ich wiernych koni, grozę śmierci podsycają jeszcze pojedyncze elementy umundurowania - czapki w barwach 1. Pułku Szwoleżerów-Lansjerów Gwardii Cesarskiej, które spadły z głów walczących. Nad wąskim polem bitwy unosi się jeszcze kurz wzburzony kopytami pędzących tędy przed momentem koni i dym wystrzeliwanych armat. Po lewej stronie kompozycji widnieje zbliżająca się grupa konnych z postacią Napoleona na czele - cesarz, pełen szacunku dla polskich żołnierzy posuwał się za wojskiem obserwując z uznaniem wyniki natarcia. Już nazajutrz Napoleon miał wykrzyknąć na cześć Polaków: "Cześć najdzielniejszym z dzielnych!". | |
LOT 5 | ID: 048005 |
RYCHTER-JANOWSKA Bronisława BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Jesień na wsi (1940) |
| Technika: | olej, tektura |
| Wymiary: | 24 x 33,5 cm 41 x 50 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany p.d.: "B. RYCHTER-JANOWSKA. 1940" Opisany na odwrocie: "Jesień na wsi | BronisRychter-Janowska" Na odwrocie ołówkowy szkic kobiety z bukietem i towarzyszącym jej pieskiem. OPIS PRACY: Bronisława Rychter-Janowska szczególnie chętnie sięgała w swojej twórczości po motyw polskiego dworku szlacheckiego. Ukazywała go zazwyczaj w sposób idylliczny, pełen romantycznego nastroju. Malowane przez artystkę wnętrza tonęły w ciepłym, popołudniowym świetle, natomiast przedstawienia dworków harmonijnie wpisywały się w otaczającą je przyrodę malowaną o różnych porach dnia i roku. Rodzimą architekturę Bronisława Rychter-Janowska ujmowała w sposób różnorodny. Czasem były to kompozycje otwarte ukazujące fragment fasady budynku, innym razem całościowe przedstawienia architektury dworków, malowanych frontalnie lub po skosie – tak jak w przypadku prezentowanego dzieła. Diagonalne, asymetryczne ujęcie pozwoliło nadać obrazowi odpowiednią siłę wyrazu, a szczególna wrażliwość artystki na kolor i światło wpłynęła na aspekty dekoracyjne pracy. Na szczególną uwagę kolekcjonerów zasługuje również rewers pracy ozdobiony autorskim ołówkowym szkicem Bronisławy Rychter-Janowskiej, który przedstawia postać kobiecą z towarzyszącym jej pieskiem. Kobieta ubrana jest w strojną suknię, w jednej dłoni trzyma bukiet kwiatów. Ten pełen wdzięku motyw stanowi interesujące uzupełnienie głównego przedstawienia. | |
| Cena wywoławcza: | 9000 zł |
| Cena uzyskana: | 19000 zł |
LOT 6 | ID: 048006 |
| Tytuł: | W starym dworku (1916) |
| Technika: | olej, tektura |
| Wymiary: | 24 x 34 cm 31 x 41 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany ołówkiem p.d.: "Br. Rychter-Janowska 1916" Opisany na odwrocie: "Dla pamięci bardzo miłego wieczoru w Redakcyi | Br. RychterJanowska" Na odwrocie metka Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie z opisem obrazu. | |
| Cena wywoławcza: | 5000 zł |
| Cena uzyskana: | 5500 zł |
LOT 7 | ID: 048007 |
KARPIŃSKI Alfons BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Martwa natura z różami (1939) |
| Technika: | olej, tektura |
| Wymiary: | 35 x 50 cm 50 x 65 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany p.śr.: "A Karpiński.39." | |
| Cena wywoławcza: | 7000 zł |
| Cena uzyskana: | 8000 zł |
LOT 8 | ID: 048008 |
AXENTOWICZ Teodor BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Gromniczna - Huculi w drodze na obchody |
| Technika: | olej, tektura |
| Wymiary: | 40,2 x 49,3 cm 53,5 x 62,5 cm (z oprawą) |
| Sygnowany l.d.: "T. Axentowicz" Proweniencja: - zakup w Desie w latach 60., - kolekcja prywatna. OPIS PRACY: Temat obchodów święta Matki Bożej Gromnicznej wielokrotnie przewijał się w twórczości zainspirowanego folklorem (głównie huculskim) Teodora Axentowicza. Artysta ukazywał różne momenty tego zimowego dnia, najczęściej jednak ujmował wiernych pojedynczo lub w niewielkich grupach zdążających dopiero na nabożeństwo – a więc niosących jeszcze niezapaloną święcę. Rzadziej malował same obrzędy lub ludzi powracających do domu z rozpaloną gromnicą. Zwykle samotną bohaterką takich przedstawień jest młoda dziewczyna w stroju huculskim, trzymająca w ręce świecę, na kolejnym miejscu plasują się ujęcia z dziewczyną i starcem. W bardziej rozbudowanych kompozycjach (jak ta oferowana na aukcji Krakowskiego Domu Aukcyjnego), ukazujących głównych bohaterów w całej postaci lub mniej więcej do linii kolan, artysta wzbogacał tło obrazów szkicowymi sylwetkami kolejnych postaci i zarysem wiosek huculskich. Mając w pamięci powtarzalność tematu w malarstwie Teodora Axentowicza, warto zaznaczyć mnogość i różnorodność ujęć oraz mistrzostwo artysty w oddawaniu prawdy, ale też budowaniu kompozycji, rytmu i harmonii kolorystycznej. W oferowanym obrazie ciężar kompozycji skupia się po lewej stronie, choć jedna z głównych postaci przedstawiona została centralnie. Zarówno ciężar ten, jak i dominanta ciepłych brązów w ubiorach portretowo ujętych dziewczynki i starca, przełamane zostały lekkim, monochromatycznym zarysem postaci w oddali, w prawym górnym narożniku pola obrazowego. Mocny akcent czerwonej chusty na głowie dziecka zrównoważony został znowuż oranżem chaty widocznej w tle. Dzięki swoistemu rozmyciu konturów oraz laserunkowo malowanym, szarobłękitnym połaciom śniegu z miejscowymi tylko impastami bieli całość jawi się harmonijnie i naturalnie, hamuje ostre kontrasty barwne i sytuuje postacie w realnym pejzażu, nie zaś w abstrakcyjnej przestrzeni bieli. Te wszystkie elementy wpływają na maestrię całej kompozycji. Jako że Teodor Axentowicz w swoich pracach o tematyce huculskiej upodobał sobie przedstawienia dwóch zimowych świąt – Jordanu oraz omówionego powyżej Matki Bożej Gromnicznej, nie zawsze można z łatwością rozróżnić je między sobą na obrazach mistrza. Wydaje się jednak, że w momencie, kiedy atrybutami przedstawionych postaci jest zarówno świeca, jak i dzban, mamy do czynienia z obrazem święta Jordanu, zaś sama świeca, tak jak w przypadku prezentowanej pracy olejnej, świadczy raczej o Gromnicznej. | |
LOT 9 | ID: 048009 |
PIEŃKOWSKI Ignacy BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | W saloniku |
| Technika: | olej, płótno |
| Wymiary: | 60 x 73 cm 70,5 x 83,5 cm (z oprawą) |
| Sygnowany l.d.: "Ign. Pieńkowski" PRACA NIEDOSTĘPNA | |
LOT 10 | ID: 048010 |
| Tytuł: | Jesień |
| Technika: | olej, płótno |
| Wymiary: | 96 x 150 cm 119,5 x 164,5 cm (z oprawą) |
| Sygnowany p.d.: "IPieńkowski" [dwukrotnie] Na odwrocie metka Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie z opisem obrazu. Widoczne sfalowania płótna i lokalnie spękania malatury. PRACA NIEDOSTĘPNA | |
LOT 11 | ID: 048011 |
NIECZUJA-URBAŃSKI Eugeniusz BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Słońce jesieni - kobieta z mandoliną (1918) |
| Technika: | olej, płótno |
| Wymiary: | 60 x 75 cm |
| Sygnowany i datowany p.d.: "E. Nieczuja-Urbański | 1918" Widoczne zabrudzenie malatury oraz pojedyncze ubytki farby przy dolnej krawędzi obrazu. | |
| Cena wywoławcza: | 6000 zł |
| Cena uzyskana: | 6000 zł |
LOT 12 | ID: 048012 |
WODZINOWSKI Wincenty BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Wiosna - krakowiacy pod kwitnącą jabłonią (1929) |
| Technika: | olej, tektura |
| Wymiary: | 70 x 100 cm 92 x 122 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany l.d.: "W. Wodzinowski | 1929 r" | |
| Cena wywoławcza: | 8500 zł |
| Cena uzyskana: | 12000 zł |
LOT 13 | ID: 048013 |
ZAWADZKI Stanisław BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Zalotna (1920) |
| Technika: | akwarela, ołówek, papier naklejony na tekturę |
| Wymiary: | 47 x 32 cm 49,5 x 34,5 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany l.d.: "St. Zawadzki | 1920 r" | |
LOT 14 | ID: 048014 |
WEISS Wojciech BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Akt kobiecy |
| Technika: | węgiel, papier |
| Wymiary: | 31,2 x 23,5 cm 29,5 x 22 cm (w świetle passe-partout) 58 x 43 cm (z oprawą) |
| Sygnowany ołówkiem p.d.: "WWeiss" Na odwrocie pieczątka "ZE ZBIORU DZIEŁ WOJCIECHA WEISSA ‧ DOM ARTYSTY ‧" oraz numer "004054" Na papierze filigran "Ingres" | |
| Cena wywoławcza: | 2000 zł |
| Cena uzyskana: | 2000 zł |
LOT 15 | ID: 048015 |
ŻECHOWSKI Stefan BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Poeta - Juliusz Słowacki (1942) |
| Technika: | pastel, papier |
| Wymiary: | 24,5 x 21,3 cm (w świetle passe-partout) 42 x 38 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany p.d.: "S 1942" Opisany l.d.: "POETA" PROWENIENCJA: - kolekcja rodziny Stefana Żechowskiego; - kolekcja prywatna. | |
| Cena wywoławcza: | 4400 zł |
| Cena uzyskana: | 7000 zł |
LOT 16 | ID: 048016 |
DOBROWOLSKI Odo BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Pejzaż z aleją (1910) |
| Technika: | tusz, ołówek, litografia, papier |
| Wymiary: | 53 x 67,5 cm 57,5 x 72 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany l.d.: "Odo Dobrowolski ‘910" | |
| Cena wywoławcza: | 4000 zł |
| Cena uzyskana: | 4000 zł |
LOT 17 | ID: 048017 |
DOBROWOLSKI Odo BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Topienie wosku w Borysławiu |
| Technika: | pastel, tektura |
| Wymiary: | 25 x 44 cm 39 x 58,5 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany p.d.: "Odo Dobrowolski | Borysław" Opisany na odwrocie: "Odo Dobrowolski | Topienie wosku na chałdzie w Borysławiu" | |
| Cena wywoławcza: | 3000 zł |
| Cena uzyskana: | 3400 zł |
LOT 18 | ID: 048018 |
JAXA-MAŁACHOWSKI Soter August BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Nad rzeką (1928) |
| Technika: | gwasz, tektura |
| Wymiary: | 49 x 69,3 cm 61,5 x 82 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany p.d.: "S Jaxa | 1928" | |
LOT 19 | ID: 048019 |
SETKOWICZ Adam BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Zima na wsi |
| Technika: | akwarela, gwasz, ołówek, papier naklejony na tekturę |
| Wymiary: | 15,5 x 30,5 cm (w świetle passe-partout) 41 x 54,5 cm (z oprawą) |
| Sygnowany l.d.: "A. Setkowicz" | |
| Cena uzyskana: | 3200 zł |
LOT 20 | ID: 048020 |
SETKOWICZ Adam BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | W podhalańskiej wiosce |
| Wymiary: | 15,5 x 31 cm (w świetle passe-partout) 43 x 29,5 cm (z oprawą) |
| Cena uzyskana: | 2200 zł |
LOT 21 | ID: 048021 |
| Tytuł: | Narciarze w Szklarskiej Porębie (1947) |
| Technika: | olej, sklejka |
| Wymiary: | 24,7 x 15 cm 34 x 24 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i opisany p.d.: "Wlastimil Hofman | 1947 Szklarska Poręba"
OPIS PRACY: Prezentowany pejzaż Wlastimila Hofmana ukazuje Szklarską Porębę – miejsce, do którego malarz przeniósł się w 1947 roku i osiedlił w drewnianym domu pod lasem przy ul. Spokojnej, przemianowanej później na ul. Matejki (obecnie dom zwany jest Wlastimilówką). Tam artysta rozpoczął nowy etap swojego życia. Mieszkając w Szklarskiej Porębie nadal wystawiał swoje prace na licznych wystawach, na zamówienie i dla zysku malował portrety mieszkańców i turystów, wykonywał także dekoracje wnętrz sakralnych. Codzienny kontakt z karkonoską naturą stał się inspiracją do tworzenia krajobrazów, zwykle w niewielkich, kameralnych formatach. Oferowana praca przedstawia Szklarską Porębę zimą 1947 roku. Był to czas planów przeprowadzki Hofmanów w Karkonosze oraz poszukiwania domu z pomocą przyjaciela Jana Sztaudyngera. Widoczny na obrazie leśny krajobraz tego miejsca, obserwowany z góry, wypełnia roślinność z pożółkłymi, jeszcze jesiennymi liśćmi drzew i krzewów oraz oszronione, bezlistne brzozy. W tle majaczy drewniany dom ze spadzistym dachem. Ciepłe barwy roślinności i drewnianej zabudowy przełamuje leżący śnieg. W prawym dolnym rogu można zauważyć urozmaicający kompozycję ludzki sztafaż. Są to dwie postacie narciarzy, którzy korzystając z zimowej aury, oddają się radosnej przejażdżce. | |
| Cena wywoławcza: | 3800 zł |
| Cena uzyskana: | 10000 zł |
LOT 22 | ID: 048022 |
| Tytuł: | Jerozolima (1942) |
| Technika: | olej, sklejka |
| Wymiary: | 13 x 8 cm 20 x 15 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany p.d.: "Wlastimil Hofman | 1942" Opisany na odwrocie: "Na placu | gdzie [nieczytelne] | Omer" | |
| Cena wywoławcza: | 3400 zł |
| Cena uzyskana: | 6000 zł |
LOT 23 | ID: 038023 |
| Tytuł: | Pomarańczowa dalia (1939) |
| Technika: | olej, tektura |
| Wymiary: | 27,5 x 20,5 cm 34 x 27,5 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany p.g.: "Wlastimil Hofman | 1939" Na odwrocie dedykacja autorska z 1946 roku. | |
| Cena uzyskana: | 14000 zł |
LOT 24 | ID: 048024 |
| Tytuł: | Żółta róża (1962) |
| Technika: | olej, płyta |
| Wymiary: | 26 x 15,5 cm 32,5 x 22,5 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany śr.d.: "Wlastimil Hofman | 1962" | |
| Cena uzyskana: | 10000 zł |
LOT 25 | ID: 048025 |
| Tytuł: | Elegant | Boże Narodzenie - strojenie choinki (rysunek dwustronny) (1923) |
| Technika: | ołówek, papier |
| Wymiary: | 31 x 23 cm |
| Sygnowany monogramem i datowany l.d.: "19WH23" Widoczne przetarganie papieru l.g. (ok. 3 cm) oraz l.d. (ok. 0,5 cm). | |
| Cena wywoławcza: | 600 zł |
| Cena uzyskana: | 800 zł |
LOT 26 | ID: 048026 |
| Tytuł: | Dziewczynka na wsi | Pejzaż (rysunek dwustronny) |
| Wymiary: | 27,3 x 21 cm |
| Opisany p.d.: "Józefa Walkonówna | z Bogówki" L.śr. widoczne przetarganie papieru (ok. 2 cm). | |
| Cena wywoławcza: | 600 zł |
| Cena uzyskana: | 600 zł |
LOT 27 | ID: 048027 |
| Tytuł: | Ministrant w Nazarecie (1943) |
| Technika: | tusz, ołówek, papier |
| Wymiary: | 14,2 x 8,3 cm |
| Sygnowany i datowany l.d.: "19 WH 43" Opisany śr.d.: "Nazaret" Opisany na odwrocie: "Ministrant w Nazarecie | Palestyna | WH" PROWENIENCJA: - kolekcja Jana Freundlicha. | |
| Cena wywoławcza: | 900 zł |
| Cena uzyskana: | 1300 zł |
LOT 28 | ID: 048028 |
WYSZKOWSKI BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Łódź na wzburzonym Bałtyku (1936) |
| Technika: | olej, płótno |
| Wymiary: | 55 x 84,5 cm 66,5 x 96 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i opisany l.d.: "Wyszkowski 1936. | HEL" | |
| Cena wywoławcza: | 2400 zł |
| Cena uzyskana: | 4400 zł |
LOT 29 | ID: 048029 |
SUNDERLAND Franciszek BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Gdańsk - Żuraw nad Motławą |
| Technika: | akwarela, papier naklejony na tekturę |
| Wymiary: | 34 x 49 cm (w świetle passe-partout) 57,5 x 72 cm (z oprawą) |
| Sygnowany p.d.: "FRANCISZEK SUNDERLAND" PRACA NIEDOSTĘPNA | |
LOT 30 | ID: 048030 |
WIERCIAK Zygmunt BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Słoneczne wybrzeże (1941) |
| Wymiary: | 19,3 x 49,5 cm (w świetle passe-partout) 64,5 x 36 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany l.d.: "Z.M.WIERCIAK.941." | |
LOT 31 | ID: 048031 |
IWAN Friedrich BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Pejzaż z widokiem na Bolków i zamek Świny |
| Technika: | akwarela, gwasz, tusz, papier |
| Wymiary: | 71 x 86,5 cm 77,5 x 93 cm (z oprawą) |
| Sygnowany l.d.: "Friedr. Iwan" Miejscami widoczne zabrudzenie malatury i sfalowania papieru. PRACA NIEDOSTĘPNA OPIS PRACY: Friedrich Iwan był malarzem i grafikiem, specjalizował się w przedstawieniach pejzażu. W swoich pracach uwieczniał otaczające go na co dzień w różnych momentach życia widoki, malował krajobrazy Niemiec, Dolnego Śląska i Sudetów. Oferowana na sierpniowej aukcji akwarela stanowi ujęcie szerokiego pejzażu z okolic miasta Bolków (niem. Bolkenhain). Na pierwszym planie rozciągają się pola uprawne i łąki, w oddali zaś majaczą rozpoznawalne elementy zabytkowej, charakterystycznej dla regionu architektury - po lewej stronie widoczne są mury zamku Świny, którego historia sięga średniowiecza, po prawej zaś znajduje się miasto Bolków wraz z górującym nad nim zamkiem o tej samej nazwie i równie długiej metryce. Całość ujęta została w charakterystycznej dla artysty, pastelowej kolorystyce z dominantą wysmakowanych zieleni i błękitów, z mistrzowskim zastosowaniem perspektywy powietrznej. Prezentowana, wielkoformatowa akwarela to zatem wspaniały obraz śląskiej przyrody i zabytków uwieczniony pędzlem cenionego w Polsce i na Zachodzie malarza. | |
LOT 32 | ID: 048032 |
PIASECKI Leszek BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Żołnierz na koniu |
| Technika: | olej, płótno |
| Wymiary: | 60 x 50 cm 70 x 60 cm (z oprawą) |
| Sygnowany l.d.: "Leszek Piasecki" | |
| Cena uzyskana: | 4000 zł |
LOT 33 | ID: 048033 |
ZAKRZEWSKI Władysław BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Dziewczynka w błękitnej sukience |
| Technika: | olej, płótno naklejone na tekturę |
| Wymiary: | 69 x 56,5 cm 82 x 69,5 cm (z oprawą) |
| Sygnowany p.g.: "Zakrzewski" Widoczne zabrudzenie malatury. | |
LOT 34 | ID: 048034 |
POCHWALSKI Kasper BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Portret Edmunda Litawińskiego | Macierzyństwo (kompozycja dwustronna) |
| Technika: | olej, płótno |
| Wymiary: | 87 x 63 cm 96 x 72 cm (z oprawą) |
| Sygnowany p.g. na stronie z portretem: "Kasper Pochwalski" Sygnowany p.g. na stronie z alegorią macierzyństwa: "KASPER POCHWALSKI" Na stronie z portretem widoczne zabrudzenie malatury oraz drobne ubytki farby (śr.d.). PROWENIENCJA: kolekcja rodziny Tadeusza Litawińskiego. | |
| Cena uzyskana: | 4000 zł |
LOT 35 | ID: 048035 |
Autor nieznany BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Maria Magdalena |
| Technika: | olej, płótno |
| Wymiary: | 66,5 x 54 cm 80,5 x 67 cm (z oprawą) |
| Na odwrocie monogram maryjny oraz pieczęć lakowa na blejtramie. | |
| Cena wywoławcza: | 2200 zł |
| Cena uzyskana: | 2800 zł |
LOT 36 | ID: 048036 |
CYBULSKI Tadeusz BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Wnętrze kościoła (1923) |
| Technika: | olej, tektura |
| Wymiary: | 15,5 x 20,5 cm (w świetle passe-partout) 33,5 x 38,5 cm (z oprawą) |
| Sygnowany śr.d.: "T. Cybulski 923" Dedykacja autorska l.d. | |
LOT 37 | ID: 048037 |
CHMIELIŃSKI (STACHOWICZ) Władysław BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Warszawa - widok na kościół dominikanów św. Jacka |
| Technika: | akwarela, gwasz, pastel, papier naklejony na tekturę |
| Wymiary: | 33,5 x 24 cm (w świetle passe-partout) 53 x 42,5 cm (z oprawą) |
| Sygnowany p.d.: "Wł. Stachowicz." PRACA NIEDOSTĘPNA | |
LOT 38 | ID: 048038 |
| Tytuł: | Weduta warszawska - ulica Kanonia |
| Sygnowany p.d.: "Wł. Stachowicz." W górnej części obrazu widoczne drobne zabrudzenia malatury. | |
| Cena wywoławcza: | 2800 zł |
| Cena uzyskana: | 3000 zł |
LOT 39 | ID: 048039 |
| Tytuł: | Sień kamienicy Fukiera w Warszawie |
| Wymiary: | 33,5 x 23,7 cm (w świetle passe-partout) 53 x 42,5 cm (z oprawą) |
| Sygnowany p.d.: "Wł. Stachowicz." | |
LOT 40 | ID: 048040 |
ŁOTOCKI Kazimierz BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Panorama Lwowa |
| Technika: | olej, tektura |
| Wymiary: | 48,5 x 70 cm |
PROWENIENCJA: - kolekcja rodziny artysty. | |
| Cena wywoławcza: | 1600 zł |
| Cena uzyskana: | 1800 zł |
LOT 41 | ID: 048041 |
ŻELECHOWSKI Kasper BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Krakowiak - pan młody |
| Technika: | olej, tektura |
| Wymiary: | 35 x 25 cm 43,5 x 34 cm (z oprawą) |
| Sygnowany p.d.: "KŻelechowski"
PRACA NIEDOSTĘPNA | |
LOT 42 | ID: 048042 |
| Tytuł: | Krakowiak |
| Technika: | olej, tektura |
| Wymiary: | 34,5 x 50 cm 34,5 x 50 cm (z oprawą) |
| Sygnowany p.d.: "W. Wodzinowski"
PRACA NIEDOSTĘPNA | |
LOT 43 | ID: 048043 |
| Tytuł: | Kobieta z żółtą różą (1936) |
| Technika: | pastel, papier naklejony na tekturę |
| Wymiary: | 49,5 x 71 cm 60,5 x 82 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany l.g.: "W. Wodzinowski | 1936" PRACA NIEDOSTĘPNA | |
LOT 44 | ID: 048044 |
GIBIŃSKI Stanisław BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Polowanie |
| Technika: | akwarela, gwasz, ołówek, karton |
| Wymiary: | 49 x 69 cm 67,5 x 87,5 cm (z oprawą) |
| Sygnowany p.d.: "S. Gibiński" Widoczne zabrudzenie malatury oraz uszkodzenia ramy. | |
| Cena uzyskana: | 3000 zł |
LOT 45 | ID: 048045 |
NOWICKI Marian BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Zaprzęg - powrót do wioski (1952) |
| Technika: | olej, tektura |
| Wymiary: | 34,5 x 49 cm 43 x 58 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany p.d.: "Marian Nowicki | 1952" | |
| Cena uzyskana: | 2000 zł |
LOT 46 | ID: 048046 |
SŁABIAK Juliusz BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Na wsi |
| Technika: | olej, tektura |
| Wymiary: | 50 x 79 cm 58,5 x 77,5 cm (z oprawą) |
| Sygnowany l.d.: "Juliusz Słabiak" Widoczne ubytki malatury w lewym i prawym dolnym narożniku. | |
LOT 47 | ID: 048047 |
SŁABIAK Juliusz BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Ulica Floriańska w Krakowie |
| Technika: | olej, tektura |
| Wymiary: | 35 x 50 cm 48 x 63 cm (z oprawą) |
| Sygnowany l.d.: "Juliusz Słabiak" | |
| Cena uzyskana: | 2000 zł |
LOT 48 | ID: 048048 |
PACIOREK Stanisław BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Mury Krakowa - widok na Bramę Floriańską |
| Technika: | olej, tektura |
| Wymiary: | 20,5 x 30,5 cm 42 x 50 cm (z oprawą) |
| Sygnowany l.d.: "St. Paciorek" Na odwrocie metka Salonu Obrazów i Dzieł Sztuki L. Błasiaka w Krakowie. | |
| Cena uzyskana: | 2000 zł |
LOT 49 | ID: 048049 |
SERAFIN Władysław BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Rynek w Krakowie - Sukiennice |
| Technika: | olej, płótno |
| Wymiary: | 50 x 75 cm 66 x 91,5 cm (z oprawą) |
| Sygnowany l.d.: "W Serafin" | |
| Cena wywoławcza: | 1700 zł |
| Cena uzyskana: | 4200 zł |
LOT 50 | ID: 048050 |
| Tytuł: | Zachód słońca nad Krakowem |
| Wymiary: | 20,7 x 29,5 cm (w świetle passe-partout) 33,5 x 41,5 cm (z oprawą) |
| Sygnowany p.d.: "W Serafin" | |
LOT 51 | ID: 048051 |
MAŚLAKIEWICZ-BRZOZOWSKA Anna BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Izba zamkowa na Wawelu |
| Wymiary: | 63 x 80,5 cm 75 x 93 cm (z oprawą) |
| Sygnowany l.d.: "A. Maślakiewicz-Brzozowska"
PRACA NIEDOSTĘPNA | |
LOT 52 | ID: 048052 |
BOBA Aleksander BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Panorama Wawelu - kry na Wiśle (1937) |
| Technika: | olej, tektura |
| Wymiary: | 31,5 x 46 cm 43 x 57,5 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany p.d.: "Aleksander Boba | 37" Opisany na odwrocie: "Kry na Wiśle | w głębi Wawel | Aleksander Boba" | |
LOT 53 | ID: 048053 |
BOBA Aleksander BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Plac Mariacki w Krakowie (1937) |
| Technika: | olej, tektura |
| Sygnowany i datowany p.d.: "Aleksander Boba | 1937" | |
LOT 54 | ID: 048054 |
BOBA Aleksander BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Przedwiośnie w Tatrach |
| Technika: | olej, sklejka |
| Wymiary: | 27 x 35 cm 31,5 x 39 cm (z oprawą) |
| Sygnowany l.d.: "Aleksander Boba" PRACA NIEDOSTĘPNA | |
LOT 55 | ID: 048055 |
GÓRSKI Stanisław BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Góral palący fajkę |
| Wymiary: | 34 x 24,5 cm 46,5 x 37 cm (z oprawą) |
| Sygnowany p.d.: "St. Górski"
PRACA NIEDOSTĘPNA | |
LOT 56 | ID: 048056 |
FILIPKIEWICZ Mieczysław BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Zima w Tatrach |
| Technika: | akwarela, gwasz, pastel, tektura |
| Wymiary: | 34,5 x 50 cm 42,5 x 59 cm (z oprawą) |
| Sygnowany p.d.: "MIECZYSŁAW FILIPKIEWICZ" | |
LOT 57 | ID: 048057 |
STAŃKO Leszek BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Limba nad Morskim Okiem (1972) |
| Wymiary: | 26 x 36 cm 36 x 46 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany p.d.: "LESZEK STAŃKO | 1972 R." | |
| Cena wywoławcza: | 3200 zł |
| Cena uzyskana: | 3600 zł |
LOT 58 | ID: 048058 |
SASKI Sylweriusz BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Pejzaż górski z rzeką |
| Technika: | olej, płótno |
| Wymiary: | 23 x 42 cm 31,5 x 51,5 cm (z oprawą) |
| Sygnowany p.d.: "Sylw. Saski"
| Cena wywoławcza: | 1300 zł |
| Cena uzyskana: | 2600 zł |
LOT 59 | ID: 048059 |
MAŁACHOWSKI Jan BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Pejzaż z Podhala - złamane drzewo nad strumieniem (1914) |
| Technika: | olej, płótno |
| Wymiary: | 53 x 64 cm 59,5 x 71,5 cm (z oprawą) |
| Na odwrocie dwie odręczne metki: jedna z opisem obrazu, druga z opisem "Helena Małachowska" i pieczęcią lakową. Widoczne spękanie malatury. | |
LOT 60 | ID: 048060 |
NIKIFOR Krynicki BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Kraków - widok na kościół Mariacki |
| Wymiary: | 21 x 14,5 cm (w świetle passe-partout) 36,5 x 28 cm (z oprawą) |
| Opisany l.d.: "KRAKÓW 50 ZŁ" Na odwrocie okrągła pieczątka autorska "MISTRZ Z KRYNICY ‧ | NIKIFOR" | |
| Cena wywoławcza: | 7500 zł |
| Cena uzyskana: | 11000 zł |
LOT 61 | ID: 048061 |
| Tytuł: | Miasteczko z kościołem |
| Wymiary: | 14,5 x 20,8 cm 40 x 45,5 cm (z oprawą) |
| Opisany śr.d.: "[nieczytelne]WIESMIASTOSEŁO" Opisany na odwrocie: "100 ZŁ" Na odwrocie cztery pieczątki autorskie (okrągła z postacią w kapeluszu - "‧ Pamiątka z Krynicy ‧ | Nikifor Artysta Malarz" i trzy prostokątne - "NIKIFOR ‧ MALARZ | KRYNICA"). Opisany na odwrocie obcą ręką: "22.VII.1960 r." | |
| Cena uzyskana: | 8500 zł |
LOT 62 | ID: 048062 |
KARSZNIEWICZ Jerzy BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Zima |
| Technika: | olej, płótno dublowane |
| Wymiary: | 50 x 57 cm 60,5 x 67,5 cm (z oprawą) |
| Sygnowany l.d.: "Jerzy Karszniewicz" Opisany na blejtramie. Na odwrocie metka z odręcznym opisem obrazu. | |
| Cena uzyskana: | 2400 zł |
LOT 63 | ID: 048063 |
BRATKOWSKI Roman BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Wiosenny sad |
| Technika: | olej, płótno |
| Wymiary: | 57 x 73 cm 74 x 90,5 cm (z oprawą) |
| Sygnowany l.d.: "R. Bratkowski" Na odwrocie oprawy metka Salonu Malarzy Polskich przy ul. Floriańskiej 37 w Krakowie. PRACA NIEDOSTĘPNA | |
LOT 64 | ID: 048064 |
TRAUTMAN Mieczysław BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Lato na wsi |
| Technika: | akwarela, gwasz, papier |
| Wymiary: | 43 x 33 cm (w świetle passe-partout) 71,5 x 60 cm (z oprawą) |
| Sygnowany l.d.: "M. TRAUTMAN." PRACA NIEDOSTĘPNA | |
LOT 65 | ID: 048065 |
KNOBLOCH Joseph Rolf BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Pejzaż znad rzeki Loisach (1959) |
| Technika: | olej, płótno |
| Wymiary: | 60 x 80 cm 83 x 103 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany p.d.: "J Rolf Knobloch | München 59" Na odwrocie metka autorska. PRACA NIEDOSTĘPNA | |
LOT 66 | ID: 048066 |
PUCHAŁA Kazimierz BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Pejzaż z Polanicy (1962) |
| Technika: | olej, tektura |
| Wymiary: | 22,5 x 31,5 cm (w świetle passe-partout) 37 x 45 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i opisany l.d.: "KPuchała 25 6 62 Polanica"
PRACA NIEDOSTĘPNA | |
LOT 67 | ID: 048067 |
POGORZELSKI Jerzy BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Chata w lesie |
| Technika: | olej, tektura |
| Wymiary: | 32 x 47,5 cm 43 x 58 cm (z oprawą) |
| Sygnowany l.d.: "Pogorzelski"; p.d.: "Pogorzelski" | |
| Cena uzyskana: | 1700 zł |
LOT 68 | ID: 048068 |
BALK Zygmunt i POLITYŃSKI Karol BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Sala z widokiem na Pizę (1918) |
| Technika: | akwarela, gwasz, karton |
| Wymiary: | 31,5 x 44,5 cm 36,5 x 49,5 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany l.d.: "Z Balk i Karol Polityński | 1918" Opisany p.d.: "M[nieczytelne] | Projekt sali z widokiem na Pise" Widoczne zabrudzenie malatury. PRACA NIEDOSTĘPNA | |
LOT 69 | ID: 048069 |
MIEN Klementyna BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Kwiaty |
| Technika: | olej, sklejka |
| Wymiary: | 65,8 x 80 cm 84 x 99 cm (z oprawą) |
| Sygnowany p.d.: "Kl. Mien" Przy dolnej krawędzi (śr.d.) ok. 2,5 cm ubytek podłoża (niewidoczny w oprawie). Widoczne spękania sklejki. | |
LOT 70 | ID: 048070 |
DUDA Miron BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Martwa natura z jabłkami |
| Technika: | gwasz, papier naklejony na tekturę |
| Wymiary: | 40,5 x 48,5 cm 55 x 62 cm (z oprawą) |
| Sygnowany l.d.: "M. Duda" | |
LOT 71 | ID: 048071 |
PĘKALSKI Leonard BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Martwa natura z bażantem |
| Wymiary: | 39 x 60 cm (w świetle passe-partout) 64,5 x 84 cm (z oprawą) |
| Sygnowany l.d.: "Leonard Pękalski" | |
LOT 72 | ID: 048072 |
BRZESKI Janusz Maria BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Młodzieniec (1927) |
| Technika: | tusz, papier |
| Wymiary: | 16,5 x 14 cm (w świetle passe-partout) 46,5 x 38,5 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany p.d.: "JMB.1927." Praca jest reprodukowana w publikacji Andrzeja Wierzchowskiego Janusz Marja Brzeski (1907-1957) rysunki i obrazy (Kraków; s. 11). PROWENIENCJA: - zakup od rodziny artysty, - kolekcja Jerzego Kurczyny. | |
LOT 73 | ID: 048073 |
ŻURAWSKI Stanisław BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Akt z niebieską opaską |
| Technika: | akwarela, ołówek, papier |
| Wymiary: | 42 x 27,5 cm (w świetle passe-partout) 52 x 42,2 cm (z oprawą) |
| Sygnowany p.d.: "St. Żur" | |
| Cena uzyskana: | 1700 zł |
LOT 74 | ID: 048074 |
RZEPIŃSKI Czesław BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Kobieta w koralach |
| Technika: | olej, płótno |
| Wymiary: | 55 x 46 cm 74 x 65 cm (z oprawą) |
| Sygnowany l.g.: "Rzepiński" Na odwrocie oprawy metka z opisem obrazu. Portret stanowi wizerunek Elwiry Langner. | |
| Cena wywoławcza: | 4800 zł |
| Cena uzyskana: | 4800 zł |
LOT 75 | ID: 048075 |
| Tytuł: | Autoportret |
| Technika: | olej, płótno |
| Wymiary: | 75 x 60 cm 89 x 74 cm (z oprawą) |
| Sygnowany l.g.: "Rzepiński"
PRACA NIEDOSTĘPNA | |
LOT 76 | ID: 048076 |
JURKIEWICZ Andrzej BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Martwa natura z gruszkami |
| Technika: | olej, płótno |
| Wymiary: | 56,5 x 70 cm 68 x 82 cm (z oprawą) |
| Sygnowany p.d.: "Jurkiewicz" Na odwrocie metka z notką o artyście. PRACA NIEDOSTĘPNA | |
LOT 77 | ID: 048077 |
GEPPERT Eugeniusz BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Jesienny pejzaż z kościołem |
| Wymiary: | 59 x 84,5 cm (w świetle passe-partout) 92,5 x 117 cm (z oprawą) |
| Sygnowany p.d.: "Eugeniusz Geppert" L.g. widoczne drobne uszkodzenie podłoża. | |
LOT 78 | ID: 048078 |
PRZEBINDOWSKI Zdzisław BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Pejzaż z aleją (1940) |
| Wymiary: | 50 x 65,5 cm 64 x 79 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany l.d.: "Z Przebindowski 940" Widoczne zabrudzenie malatury. PRACA NIEDOSTĘPNA | |
LOT 79 | ID: 048079 |
HUSARSKA Helena BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Patera dekoracyjna z kompozycją abstrakcyjną |
| Technika: | ceramika szkliwiona |
| Wymiary: | 33 x 33 x 4 cm |
| Sygnowana na odwrocie: "Helena Husarska" Na odwrocie wycisk w masie oraz pieczątka "Pracownia Ceramiki Artystycznej | PRZEGORZAŁY | Kraków-Polska" | |
LOT 80 | ID: 048080 |
HUSARSKA Helena BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Talerz dekoracyjny z motywem ptaka |
| Wymiary: | 23 x 23 x 4,8 cm |
| Na odwrocie wycisk w masie oraz pieczątka "Pracownia Ceramiki Artystycznej | PRZEGORZAŁY | Kraków-Polska" | |
LOT 81 | ID: 048081 |
WYSOCKI Stanisław BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Kobieta (2006) |
| Technika: | brąz patynowany, ed. 6/8 |
| Wymiary: | 52,3 x 12,5 x 9,5 cm |
| Sygnowany i opisany na tyle, w dolnej części: "Sta Wys | 6/8 | 2006"
OPIS PRACY: Stanisław Wysocki zasłynął przede wszystkim jako autor kameralnych rzeźb utrzymanych w zgeometryzowanej, uproszczonej formie. Jego rozpoznawalny styl, ceniony zarówno w Polsce, jak i za granicą – m.in. w Niemczech, Belgii, Francji Anglii oraz w krajach skandynawskich – kształtował się podczas studiów w berlińskiej Hochschule der Künste oraz praktyki w renomowanej odlewni Hermann Noack Bildgiesserei. To właśnie tam Stanisław Wysocki realizował swoje projekty obok uznanych twórców, takich jak Henry Moore czy Kenneth Armitage. Krótki pobyt w 1990 roku w pracowni Henry’ego Moore’a pod Londynem umożliwił Stanisławowi Wysockiemu bezpośrednie zetknięcie się z twórczością mistrza. Doświadczenie to wywarło znaczący wpływ na jego sztukę, czego przykładem jest prezentowana, odlana z brązu rzeźba pt. "Kobieta", ukazująca jeden z kluczowych motywów w jego dorobku - postać żeńską przedstawioną na granicy abstrakcji. Artysta świadomie wydobył walory użytego materiału, łącząc zróżnicowane faktury – od nieregularnych, patynowanych powierzchni po gładkie, lśniące fragmenty. To szczególne podejście do tworzywa sprawia, że dzieło zachwyca zarówno swoją formą, jak i dopracowanym detalem. | |
LOT 82 | ID: 048082 |
CHROMY Bronisław BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Anioł |
| Technika: | brąz, kamień |
| Wymiary: | 26 x 17 x 3 cm |
| Sygnowana na odwrocie: "B. CHROMY" | |
| Cena uzyskana: | 2000 zł |
LOT 83 | ID: 048083 |
| Tytuł: | Owieczka |
| Technika: | brąz, kamień |
| Wymiary: | 7,5 x 5 x 9 cm |
| Cena wywoławcza: | 1000 zł |
| Cena uzyskana: | 1000 zł |
LOT 84 | ID: 048084 |
| Tytuł: | Smok Wawelski - medal XXIII Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych (1986) |
| Technika: | brąz patynowany |
| Wymiary: | 12 cm (średnica) |
| Sygnowany na rancie: "B. CHROMY" Opisany na awersie: "XXIII MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH-KRAKÓW-1986" | |
| Cena wywoławcza: | 900 zł |
| Cena uzyskana: | 1200 zł |
LOT 85 | ID: 048085 |
| Tytuł: | Kuropatwy w pejzażu |
| Technika: | olej, technika własna, płótno |
| Wymiary: | 100 x 120 cm 111 x 131 cm (z oprawą) |
| Sygnowany p.d.: "Br. Chromy”
OPIS PRACY: Bronisław Chromy był niewątpliwie twórcą wszechstronnym. Chociaż w swojej karierze artystycznej poświęcił się głównie rzeźbie, malarstwo stanowiło równie istotny element jego twórczości. Obrazy Chromego były efektem eksperymentowania z formą i artystycznym punktem wyjścia do poszukiwania nowych rozwiązań. Prace malarskie Bronisława Chromego najczęściej ukazywały pejzaże i motywy animalistyczne. Kolor był w nich głównym środkiem wyrazu. Zestawienia plam barwnych pozwoliły artyście kształtować formy, budować kompozycję oraz głębie obrazów. Oferowane płótno autorstwa Bronisława Chromego przedstawia scenę z motywem zwierzęcym – osiem kuropatw ukazanych na tle rozległego pejzażu, utrzymanego w odcieniach błękitu. Barwne upierzenie ptaków podkreślono akcentami zieleni, ciepłych pomarańczy oraz czerwieni. Centralną część kompozycji zajmuje kuropatwa wyróżniona intensywnym niebieskim odcieniem, stanowiącym kolorystyczną dominantę. Asymetryczne rozmieszczenie ptaków nadaje scenie ekspresji oraz kontrastuje ze swobodnym, szkicowo ujętym pejzażem. | |
| Cena wywoławcza: | 4200 zł |
| Cena uzyskana: | 8500 zł |
LOT 86 | ID: 048086 |
ZIN Wiktor BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Kapliczka na dębie |
| Wymiary: | 65 x 44,5 cm (w świetle passe-partout) 94 x 72,5 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i opisany l.d.: "Będomin kapliczka na dębie | Wiktor Zin" L.d. dedykacja autorska. | |
| Cena wywoławcza: | 10000 zł |
| Cena uzyskana: | 14000 zł |
LOT 87 | ID: 048087 |
ZIN Wiktor BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Las |
| Wymiary: | 49 x 69,3 cm (w świetle passe-partout) 69 x 89 cm (z oprawą) |
| Sygnowany p.d.: "Wiktor Zin"
PRACA NIEDOSTĘPNA | |
LOT 88 | ID: 048088 |
ZIN Wiktor BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Martwa natura |
| Technika: | węgiel, pastel, papier |
| Wymiary: | 70 x 100 cm 73 x 103 cm (z oprawą) |
| Sygnowany p.d.: "WiktorZin" | |
| Cena wywoławcza: | 2600 zł |
| Cena uzyskana: | 3000 zł |
LOT 89 | ID: 048089 |
ZAKRZEWSKI Roman BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Kobieta na bordowym tle (1987) |
| Technika: | olej, płótno |
| Wymiary: | 65 x 50 cm 74 x 59 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i opisany na odwrocie: "‧ R ‧ ZAKRZEWSKI ‧ | ‧ XII ‧ 1987 ‧ OLEJ ‧ | ‧ 36 ‧" | |
| Cena wywoławcza: | 22000 zł |
| Cena uzyskana: | 31000 zł |
LOT 90 | ID: 048090 |
NOWOSIELSKI Jerzy BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Akt leżący (1965/1998) |
| Technika: | serigrafia, papier, nr 9/40 |
| Wymiary: | 50 x 70 cm 43 x 68 cm (w świetle passe-partout) 59 x 83 cm (z oprawą) |
| Sygnowana ołówkiem p.d.: "JERZY NOWOSIELSKI" Datowana ołówkiem p.d.: "65/98" Opisana ołówkiem l.d.: "9/40" Do pracy dołączony certyfikat-atest Fundacji Nowosielskich w Krakowie. PRACA NIEDOSTĘPNA | |
LOT 91 | ID: 048091 |
PAŁKA Witold BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Ślązaczka (1994) |
| Technika: | olej, płótno |
| Wymiary: | 70 x 45,5 cm 79 x 55 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany p.d.: "Pałka W | 94" Na odwrocie metka artysty. Obraz był eksponowany na indywidualnej wystawie malarstwa Witolda Pałki prezentowanej w 2018 roku w Muzeum Historii Katowic i jest reprodukowany w katalogu tej wystawy [E. Krzeszowska, "Witold Pałka. Malarstwo", Muzeum Historii Katowic, Katowice 2018, poz. 22.]. PRACA NIEDOSTĘPNA OPIS PRACY: Jednym z motywów, które poruszał w swoim malarstwie Witold Pałka, był rodzinny Śląsk - jego pejzaże, codzienne życie, mieszkańcy i praca górników. Prezentowany obraz to swoista suma kilku elementów - charakterystycznego stylu Witolda Pałki, połączenia znamiennych dla niego tematów portretu i Śląska, a w końcu także i przewijających się w twórczości malarza wpływów folkloru oraz sztuki ludowej. Dzieło przedstawia półpostaciowy wizerunek kobiety z czarną chustą na głowie, w ciemnym stroju ożywionym wzorzystą narzutą w odcieniach czerwieni i oranżu. Wydłużone rysy twarzy Ślązaczki nie są zindywidualizowane, kompozycja stanowi więc ogólne wyobrażenie śląskiej kobiety, najpewniej żony górnika i matki. Ekspresji i siły wyrazu - poza wspomnianą już narzutą - dodaje dziełu rytmiczne, abstrakcyjne tło, pulsujące czerwienią. | |
LOT 92 | ID: 048092 |
DUDA-GRACZ Jerzy BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Ułan polski (2004) |
| Wymiary: | 51,5 x 32,7 cm (w świetle passe-partout) 82 x 63,5 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany l.d.: "J. Duda-G ‧ 1431/2004 ‧"
OPIS PRACY: Jerzy Duda-Gracz - malarz, rysownik, scenograf, profesor sztuk plastycznych i wykładowca akademicki. Znany był przede wszystkim ze swojego satyrycznego spojrzenia na otaczającą go rzeczywistość. Malarstwo Jerzego Dudy-Gracza budziło emocje ze względu na silne zniekształcenia postaci przedstawianych zwykle groteskowo i prześmiewczo, aby w sposób dosłowny piętnować ludzkie słabości, przywary, lęki i kompleksy. Malarz chętnie sięgał też do tematów społecznych i politycznych, które komentował w sposób trafny i ostry. Prezentowana praca, przedstawiająca ułana i kobietę, z pozoru wydaje się być ujęciem rzewnym i podniosłym, ukazującym pewien rodzaj hołdu lub ukłonu w stronę żołnierza złożonego przez staruszkę. Faktycznie stanowi jednak transpozycje znanego w sztuce polskiej motywu malarskiego, który artysta potraktował w sposób satyryczno-metaforyczny. Sylwety obu postaci zostały mocno zróżnicowane. Skulonej, zgarbionej kobiecie, ledwo trzymającej się na rachitycznych nogach, malarz przeciwstawił wydłużone ciało postawnego żołnierza. Wertykalizm wyznaczony przez postać mężczyzny kontrastuje z esowatą figurą kobiecą. Układ hierarchiczny pozwala górować ułanowi nad staruszką. W interpretacji patriotycznej on może stanowić uosobienie siły i rycerskich ideałów hołubionych w tradycyjnym malarstwie, ona zaś słabość i uciemiężenie, zdecydowanie bardziej właściwe dla narracji na temat ograbionej i zniewolonej ojczyzny. Zestawienie tych dwóch postaci mogło być też rodzajem satyrycznego komentarza odnoszącego się do upowszechnionego w malarstwie polskim, romantyzowanego motywu obyczajowego przedstawiającego ułana i dziewczynę. Praca, wykonana w technice akwareli, malowana jest swobodnie i szkicowo w jasnych, chłodnych barwach. Ciepłe plamy żółtego i pomarańczowego koloru nad głowami figur pełnią funkcję akcentów przykuwających wzrok odbiorcy. Niedokończone sylwety postaci rozmywają się w tle, układając się w niedoprecyzowaną, otwartą, ekspresyjną kompozycję. | |
LOT 93 | ID: 048093 |
DWURNIK Edward BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Świnoujście (2007) |
| Technika: | olej, akryl, płótno |
| Wymiary: | 73 x 49 cm 77 x 53,5 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany p.d.: "2007 | E. DWURNIK" Opisany l.d.: "»ŚWINOUJŚCIE«" Opisany na odwrocie: "2007 | E. DWURNIK | ŚWINOUJŚCIE | NR: IX - 1381 | 3811" | |
| Cena wywoławcza: | 42000 zł |
| Cena uzyskana: | 50000 zł |
LOT 94 | ID: 048094 |
DWURNIK Edward BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Kontrabas (2011) |
| Technika: | akryl, olej, płótno |
| Wymiary: | 81 x 65 cm |
| Sygnowany i datowany p.d.: "2011 | E. DWURNIK" Opisany na odwrocie: "2011 | E. DWURNIK | KONTRABAS | NR: XXIII - 445 | 4463" Do obrazu dołączony certyfikat autentyczności wydany przez Fundację Edwarda Dwurnika. | |
LOT 95 | ID: 048095 |
DWURNIK Edward BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Bez tytułu (nr 377) (2017) |
| Technika: | akryl, płótno |
| Wymiary: | 40 x 30 cm |
| Sygnowany i opisany na odwrocie: "E. DWURNIK | 2017 | 377 - 6784 | XXV | 7"
Do obrazu dołączony certyfikat autentyczności wydany przez Fundację Edwarda Dwurnika. Fragment tekstu Apolonii Dwurnik z tego certyfikatu: "Obraz stanowi jedną z 12 części większej kompozycji abstrakcyjnej - wszystkie 12 elementów - obrazów - jest rozproszone po różnych kolekcjach. Ten ma numer 7". | |
LOT 96 | ID: 048096 |
DWURNIK Edward BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Ela w Świeradowie (2007) |
| Technika: | olej, płótno |
| Wymiary: | 46 x 55 cm 51,5 x 60 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i opisany na odwrocie: "2007 | E. DWURNIK | Ela w Świeradowie | NR: XXIII 260 | 3727" | |
LOT 97 | ID: 048097 |
DWURNIK Edward BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Klęska urodzaju |
| Technika: | inkografia, papier, ed. 44/100 S |
| Wymiary: | 17 x 29,8 cm 21,3 x 34 cm (w świetle passe-partout) 44,5 x 54,5 cm (z oprawą) |
| Sygnowana ołówkiem p.d.: "EDwurnik" L.d. sucha pieczęć DESA Modern. | |
| Cena uzyskana: | 4800 zł |
LOT 98 | ID: 048098 |
DOBKOWSKI Jan BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Kontestacja |
| Technika: | inkografia, papier, ed. 16/50 S |
| Wymiary: | 30 x 22,5 cm 32,8 x 25,3 cm (w świetle passe-partout) 54,5 x 44,5 cm (z oprawą) |
Sygnowana ołówkiem p.d.: "Jan Dobkowski" P.d. sucha pieczęć DESA Modern. | |
| Cena wywoławcza: | 1800 zł |
| Cena uzyskana: | 1800 zł |
LOT 99 | ID: 048099 |
DOMINIK Tadeusz BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Kompozycja rytmiczna |
| Technika: | gwasz, papier |
| Wymiary: | 55,5 x 42 cm 74 x 61 cm (z oprawą) |
| Sygnowany p.d.: "Dominik" Na odwrocie oprawy potwierdzenie autentyczności obrazu podpisane przez syna artysty, Tomasza Dominika. | |
| Cena uzyskana: | 5500 zł |
LOT 100 | ID: 048100 |
BERDOWSKA Tamara BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Kompozycja błękitna (2018) |
| Technika: | olej, płótno |
| Wymiary: | 70 x 70 cm |
| Sygnowany i opisany na odwrocie: "Tamara | Berdowska | 2018 | olej"
OPIS PRACY: Twórczość Tamary Berdowskiej znana jest z kompozycji nieprzedstawiających, tworzonych w nurcie abstrakcji geometrycznej. Przez złożoność form wywołujących iluzję wzrokową artystka zaliczana jest także do twórców związanych z op-artem. Tamara Berdowska celowo unika przedstawiania rzeczywistości, którą można zobaczyć i dotknąć. Jej twórczość rozwija się w seriach prac, odzwierciedlając osobisty rozwój. Artystka posługuje się zwykle prostymi figurami geometrycznymi: kwadratem, kołem i rombem. Ważnym elementem jej prac jest też kolor niebieski, który często dominuje w obrazach.
Prezentowana w ofercie aukcyjnej praca z 2018 roku oddziałuje na widza chłodnymi odcieniami błękitów i niebieskości. Kompozycja złożona z niewielkich kwadratów w rożnych tonacjach daje efekt iluzji wielopłaszczyznowości płótna i wydaje się emanować zmiennym blaskiem. Elementy przenikają się nawzajem, dając także wrażenie ruchu i ekspresji. Rozedrgana forma silnie kontrastuje z płaszczyzną obrazu – gładką i matową, z ledwo dostrzegalną subtelną, regularną fakturą. Kolor i światło w obrazach Tamary Berdowskiej ma znaczenie symboliczne – skłania do zadumy, medytacji, przywołuje skojarzenia z kosmosem i przypomina o przemijaniu. | |
LOT 101 | ID: 048101 |
PARTUM Andrzej BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Song |
| Technika: | technika własna, płótno |
| Wymiary: | 60 x 80 cm |
| Sygnowany na odwrocie: "A. Partum" Lokalnie widoczne spękania malatury. OPIS PRACY: Andrzej Partum był polskim intermedialnym artystą, performerem, poetą i malarzem. Należał m.in. do najbardziej zaangażowanych twórców w dziedzinie sztuki poczty (mail art). Od 1984 roku mieszkał w Kopenhadze. W tym mieście założył własną Szkołę Pozytywnego Nihilizmu Sztuki. Tam też powstała większość jego prac malarskich. Wykonywał je zwykle na drewnie, płótnie, a także różnych przedmiotach codziennego użytku. Stosował farby olejne, jednak znacznie częściej sięgał po indywidualne techniki, swoje obrazy i przedmioty malował także przy użyciu lakierów samochodowych. Prezentowany obraz Andrzeja Partuma powstał w kopenhaskim okresie twórczości artysty i stanowi rzadkość, ponieważ prace malarskie Partuma niezwykle sporadycznie pojawiają się na rynku sztuki. Kompozycja odzwierciedla charakterystyczny dla artysty styl, oparty na abstrakcyjnych formach organicznych. Andrzej Partum świadomie rezygnował z iluzji głębi, podkreślając płaskość przedstawionych elementów, przez co jego prace przypominają patchworki, makaty zszyte z różnych kawałków materiału. Od tekstyliów odróżnia je jednak połyskująca powierzchnia, która z daleka wydaje się gładka i jednolita, lecz z bliska ujawnia zróżnicowaną fakturę – miejscami zupełnie płaską, a w innych obszarach wyraźnie wypukłą. Barwne plamy są od siebie oddzielone, pozbawione ostrych konturów, swobodnie nakładają się na siebie, tworząc spójną całość, a jednocześnie pozostając w izolacji – każda z nich pełni rolę samodzielnego, mocno zarysowanego elementu kompozycji. Twórczość malarska Andrzeja Partuma silnie koresponduje z jego działalnością poetycką. Obrazy artysty balansują na granicy świata widzialnego i abstrakcji, nie odzwierciedlają emocji czy przeżyć artysty, lecz pozostają swoistą grą pojęć. | |
LOT 102 | ID: 048102 |
TARASIN Jan BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Okno (1990) |
| Technika: | serigrafia, papier |
| Wymiary: | 29,5 x 40 cm 29,4 x 38 cm (w świetle passe-partout) 45,5 x 51,5 cm (z oprawą) |
| Sygnowana i datowana p.d.: "JTarasin 90" | |
LOT 103 | ID: 048103 |
PODRAZIK Władysław BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Epifania (1999) |
| Technika: | olej, płótno |
| Wymiary: | 109,5 x 60 cm |
| Sygnowany i opisany na odwrocie: "WŁADYSŁAW PODRAZIK | EPIFANIA | OLEJ - 109 X 50"; "1999" OPIS PRACY: Sztuka tworzona przez Władysława Podrazika, krakowskiego malarza, ucznia Jerzego Nowosielskiego, zachwyca kontrastowymi zestawieniami mocnych barw oraz znamienną dla artysty techniką wykonania, wyróżniającą się regularną, chropowatą, przestrzenną fakturą warstwy malarskiej. Prezentowaną pracę z cyklu "Epifanie" charakteryzuje przewaga ciemnych barw, spod których niejako "wyłaniają się" dwa intensywne kolory – głęboka czerwień oraz ciemna zieleń. Barwy wydają się bić wewnętrznym światłem, które emanuje na całość płótna. Obrazy Władysława Podrazika mają charakter duchowy, obrazują ciszę i odnoszą się do wartości egzystencjalnych. | |
LOT 104 | ID: 048104 |
SALABURSKI Zdzisław BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Kompozycja (1978) |
| Technika: | olej, płótno |
| Wymiary: | 73 x 100 cm |
| Sygnowany i datowany p.d.: "Z. Salaburski 78" Opisany na odwrocie: "Z. Salaburski | 1978 | Warszawa" | |
LOT 105 | ID: 048105 |
LACHUR Zdzisław BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Chrystus (1990) |
| Technika: | technika własna, płyta |
| Wymiary: | 47,5 x 37,5 cm |
| Sygnowany i datowany l.d.: "Z. LACHUR 90" Lokalnie, przy krawędziach obrazu, widoczne ubytki malatury. | |
| Cena uzyskana: | 1800 zł |
LOT 106 | ID: 048106 |
LACHUR Zdzisław BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Święci w blasku menory |
| Technika: | technika własna, tektura naklejona na gips |
| Wymiary: | 37,5 x 53,5 x 3 cm |
LOT 107 | ID: 048107 |
STAROWIEYSKI Franciszek BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Kaligrafie (kompozycja dwustronna) |
| Technika: | akwarela, kredka, węgiel, papier |
| Wymiary: | 29,5 x 41 cm (w świetle passe-partout) 47 x 59 cm (z oprawą) |
| Do pracy dołączony certyfikat autentyczności wydany przez syna artysty - Jana Mikołaja Biberstein-Starowieyskiego. | |
LOT 108 | ID: 048108 |
| Tytuł: | Kompozycja surrealistyczna | Kwiaty (kompozycja dwustronna) |
| Wymiary: | 20,2 x 29,5 cm 32,5 x 42,5 cm (z oprawą) |
| Do rysunku dołączony certyfikat autentyczności wydany przez syna artysty - Jana Mikołaja Biberstein-Starowieyskiego. | |
| Cena uzyskana: | 1700 zł |
LOT 109 | ID: 048109 |
| Tytuł: | Scenografia - Faust (kompozycja dwustronna) |
| Technika: | węgiel, ołówek, papier |
| Wymiary: | 29,7 x 21 cm 43 x 33 cm (z oprawą) |
LOT 110 | ID: 048110 |
ANTO Maria BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Kalwa (1996) |
| Technika: | olej, płótno |
| Wymiary: | 69 x 90 cm |
| Sygnowany p.d.: "Maria Anto" Opisany na odwrocie: "Maria Anto 96 | 1038" Opisany na blejtramie: "MARIA ANTO KALWA 1996 69 x 90 DZIENNIK B" PRACA NIEDOSTĘPNA OPIS PRACY: Maria Anto była malarką i poetką, w swojej twórczości czerpała inspiracje z naiwnego realizmu i surrealizmu, tworząc niepowtarzalne, oniryczne kompozycje. Na twórczość Marii Anto oddziaływały traumatyczne doświadczenia drugiej wojny światowej, które wpłynęły zarówno na tematykę, jak i formę jej prac. W związku z tym artystka wielokrotnie wykorzystywała w swoich pracach poetykę marzeń sennych. W prezentowanym obrazie Maria Anto ukazała charakterystyczny dla siebie, złożony jakby z wycinków rzeczywistości, wieczorny krajobraz przesycony aurą tajemniczości. Malarka w centrum kompozycji ujęła krucyfiks na tle skały. Krzyż otaczają fragmenty zabudowań kościelnych, cmentarza i pejzażu z drzewem na wzgórzu. W malarstwie tej artystki główną rolę odgrywały emocje i przeżycia, które przekładała na fantastyczny świat niejednoznacznych, otwierających szerokie drogi interpretacyjne symboli. | |
LOT 111 | ID: 048111 |
SĘTOWSKI Tomasz BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Pensativo |
| Technika: | olej, płótno naklejone na płytę |
| Wymiary: | 40 x 30 cm 67 x 57 cm (z oprawą) |
| Sygnowany l.d.: "T. Sętowski" Opisany na odwrocie: "Pensativo | olej, płótno 40 cm x 3 cm | Tomasz Sętowski" Do obrazu dołączony certyfikat autorski Tomasza Sętowskiego. | |
LOT 112 | ID: 048112 |
SĘTOWSKI Tomasz BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Bez tytułu II |
| Technika: | olej, płyta |
| Wymiary: | 75 x 85 cm 98 x 108 cm (z oprawą) |
| Opisany l.d.: "4 TURKIA" Do obrazu dołączony certyfikat autorski Tomasza Sętowskiego. | |
LOT 113 | ID: 048113 |
KOŁPANOWICZ Marcin BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Indian Summer (2013) |
| Technika: | olej, płótno |
| Wymiary: | 100 x 100 cm 118 x 118 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany l.d.: "Marcin | Kołpanowicz | 2013" Sygnowany na odwrocie: "Marcin | Kołpanowicz" Opisany na odwrocie: "MARCIN KOŁPANOWICZ | INDIAN SUMMER" PRACA NIEDOSTĘPNA OPIS PRACY: Twórczość Marcina Kołpanowicza można przypisać do nurtu malarstwa surrealistycznego, w którym elementy zaczerpnięte z rzeczywistości przenikają się z wytworami wyobraźni artysty. Obrazy Kołpanowicza oddziałują na widza zarówno pod względem estetycznym, jak i intelektualnym, skłaniając do głębszych refleksji oraz otwierając pole dla wielu interpretacji. Prezentowany obraz olejny ukazuje charakterystyczne dla tego artysty zestawienie pejzażu z motywem architektonicznym. Budowla, nawiązująca w swojej formie do słynnego indyjskiego mauzoleum Tadź Mahal, została w tym przypadku zestawiona z rozległym, płaskim krajobrazem. Wypalone letnim słońcem, złociste pola i łąki kontrastują z nasyconym kolorem nieba oraz unoszącą się w przestrzeni odrealnioną konstrukcją o zniekształconej formie i błękitnej kolorystyce. Ciepło bijące z dolnych partii obrazu przywołuje wrażenie gorącego letniego dnia, pozostając w kontraście do tajemniczej wizji lewitującego w przestrzeni budynku utrzymanego w chłodnych barwach. | |
LOT 114 | ID: 048114 |
MICHALIK Marian BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Przebłyski słońca |
| Wymiary: | 49,5 x 69,5 cm 42 x 63,5 cm (w świetle passe-partout) 70,5 x 92 cm (z oprawą) |
| Sygnowany l.d.: "M. Michalik" | |
| Cena uzyskana: | 3000 zł |
LOT 115 | ID: 048115 |
KMITA Franciszek BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Kuźnica na Helu (1971) |
| Technika: | olej, płótno |
| Wymiary: | 60 x 70 cm |
| Sygnowany p.d.: "Kmita" Opisany na odwrocie: "KUŹNICA HEL | 60 x 73 | F. Kmita | 1971" | |
LOT 116 | ID: 048116 |
KARCZ Włodzimierz BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Kwiaciarki na krakowskim rynku (1986) |
| Technika: | olej, płótno |
| Wymiary: | 80 x 70 cm 93,5 x 83,5 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany l.d.: "Karcz | 1986"
PRACA NIEDOSTĘPNA | |
LOT 117 | ID: 048117 |
GERLACH Eugeniusz BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Kościół św. Wojciecha w Krakowie |
| Technika: | olej, płyta |
| Wymiary: | 55,5 x 62,5 cm 66 x 73 cm (z oprawą) |
| Sygnowany p.d.: "E Gerlach" | |
LOT 118 | ID: 048118 |
PELLO Ewa BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Martwa natura jesienna (2000) |
| Technika: | olej, płótno |
| Wymiary: | 65 x 92 cm 79 x 106 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany l.d.: "EWA PELLO 2000" Widoczny niewielki ubytek malatury w środkowej części obrazu (w partii czary z winogronami). | |
LOT 119 | ID: 048119 |
PELLO Ewa BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Martwa natura z kwiatem flamingów (2000) |
| Wymiary: | 63 x 49 cm (w świetle passe-partout) 89 x 74 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany l.d.: "2000 | EWA | PELLO" | |
LOT 120 | ID: 048120 |
SOBEL Judyta BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Martwa natura |
| Wymiary: | 80 x 100 cm 86,5 x 106,5 cm (z oprawą) |
| Sygnowany p.d.: "J. SOBEL" | |
LOT 121 | ID: 048121 |
SOBEL Judyta BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Martwa natura z rudym kotem |
| Technika: | olej, płótno |
| Wymiary: | 60,5 x 50,5 cm |
| Sygnowany l.d.: "J. SOBEL" | |
LOT 122 | ID: 048122 |
FRANASZEK Andrzej BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | The Weel (2016) |
| Technika: | akryl, płótno |
| Wymiary: | 100 x 90 cm 103 x 93 cm (z oprawą) |
| Sygnowany na odwrocie: "AFr" Opisany na odwrocie: " 100 x 90 cm AKR. PŁ. | THE WEEL - 2016" Obraz był eksponowany na wystawie Andrzeja Franaszka "Moto-cykl" w Galerii Sztuki ATTIS (3-10 VI 2016). | |
LOT 123 | ID: 048123 |
WYROŻEMSKA Elżbieta BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Martwa natura z bażantem (1978) |
| Technika: | olej, płótno |
| Wymiary: | 54 x 65 cm 70 x 81,5 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany p.d.: "EWyrożemska 78" | |
LOT 124 | ID: 048124 |
FLECK Wojciech BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Bukiet w czerwonym wazonie |
| Technika: | olej, płótno |
| Wymiary: | 50,5 x 44 cm 56 x 49,5 cm (z oprawą) |
| Sygnowany l.d.: "Woj. Fleck"
PRACA NIEDOSTĘPNA | |
LOT 125 | ID: 048125 |
FLECK Wojciech BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Żółte kwiaty w wazonie |
| Technika: | olej, płótno |
| Wymiary: | 36 x 32,5 cm 42 x 38 cm (z oprawą) |
| Sygnowany p.d.: "Woj. Fleck" | |
| Cena wywoławcza: | 1400 zł |
| Cena uzyskana: | 1400 zł |
LOT 126 | ID: 048126 |
LACHUR Maciej BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Rabin (1998) |
| Technika: | olej, tektura |
| Wymiary: | 37 x 27 cm 56,3 x 45,5 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany l.d.: "M. LACHUR | 1998" | |
LOT 127 | ID: 048127 |
LACHUR Maciej BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | "Rabin" z cyklu "Getto" (1993) |
| Technika: | olej, tektura |
| Wymiary: | 33 x 27 cm 41 x 35,5 cm (z oprawą) |
| Sygnowany l.d.: "M LACHUR" Opisany na odwrocie: "M. LACHUR | RABIN Z CYKLU GETTO (STUDIUM DO OBRAZU) | 33 x 27 cm | OLEJ PŁYTA MALARSKA | 1993" Po lewej stronie (l.g.) widoczny ślad po uszkodzeniu górnej warstwy tektury. | |
LOT 128 | ID: 048128 |
LACHUR Maciej BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | W kuchennej izbie (1958) |
| Technika: | olej, płótno |
| Wymiary: | 70 x 80 cm 75,5 x 85,5 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany l.d.: "M. LACHUR 58" Lokalnie widoczne pojedyncze ubytki malatury. | |
| Cena uzyskana: | 3800 zł |
LOT 129 | ID: 048129 |
PANEK Jerzy BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Twarze (kompozycja dwustronna) |
| Technika: | tusz, papier gazetowy |
| Wymiary: | 51 x 35,5 cm 74 x 58 cm (z oprawą) |
| PRACA NIEDOSTĘPNA | |
LOT 130 | ID: 048130 |
PANEK Jerzy BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Autoportret (1994) |
| Technika: | pastel olejny, papier |
| Wymiary: | 20 x 14 cm (w świetle passe-partout) 45 x 38 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany p.d.: "Panek 94" PRACA NIEDOSTĘPNA | |
LOT 131 | ID: 048131 |
TALWIŃSKI Igor BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Akt |
| Technika: | olej, płótno |
| Wymiary: | 80,5 x 60,5 cm 88 x 68 cm (z oprawą) |
| Sygnowany l.d.: "IGOR TALWIŃSKI" | |
LOT 132 | ID: 048132 |
NARKIEWICZ Edward BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Żaby (1990) |
| Technika: | olej, płyta |
| Wymiary: | 26 cm (średnica) |
| Sygnowany i datowany p.d.: "Edward 90"
PRACA NIEDOSTĘPNA | |
LOT 133 | ID: 048133 |
| Tytuł: | Samotny żuraw (2003) |
| Technika: | olej, akryl, płyta |
| Wymiary: | 80 x 50 cm 83 x 53,5 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany śr.d.: "Edward 2003" Opisany na odwrocie: "EDWARD NARKIEWICZ | SAMOTNY ŻURAW, 2003 | (83 x 53,5) CM. | (OLEJ+ACRYLIC+PILŚŃ" | |
| Cena uzyskana: | 3000 zł |
LOT 134 | ID: 048134 |
| Tytuł: | Niebieski kameleon (1996) |
| Technika: | olej, płyta |
| Wymiary: | 34 x 49 cm |
| Sygnowany i datowany śr.d.: "Edward 96" Na odwrocie metka autorska z odręcznym opisem. | |
| Cena uzyskana: | 2000 zł |
LOT 135 | ID: 048135 |
WODNICKA-ZĄBKOWSKA Cecylia BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Wzgórze (1967) |
| Technika: | olej, płótno |
| Wymiary: | 60 x 50 cm |
| Sygnowany p.d.: "C. Wodnicka" Opisany na odwrocie: "CECYLIA | WODNICKA | ZĄBKOWSKA | WZGÓRZE 1967 | 60 x 50 OLEJ | Kraków 30102" Opisany na blejtramie. | |
LOT 136 | ID: 048136 |
HOLESZ Ludwik BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Fantastyczna kraina (1980) |
| Technika: | olej, płótno |
| Wymiary: | 44,5 x 60 cm 47,5 x 63,3 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany p.d.: "L. Holesz | 1980 r" Opisany p.d.: "44-266 Świerklany" PROWENIENCJA: - kolekcja prywatna, - dar od artysty. | |
| Cena uzyskana: | 4400 zł |
LOT 137 | ID: 048137 |
WRÓBEL Paweł BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Karuzela (1969) |
| Technika: | technika mieszana, płyta |
| Wymiary: | 16 x 14 cm |
| Sygnowany i datowany p.d.: "Wróbel P | 1969" Lokalnie widoczne spękanie malatury. Przy dolnej i górnej krawędzi obrazu widoczne otwory w podłożu. PRACA NIEDOSTĘPNA | |
LOT 138 | ID: 048138 |
WRÓBEL Paweł BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Żniwa |
| Wymiary: | 9,3 x 10 cm |
| Lokalnie widoczne spękanie i pojedyncze ubytki malatury. PRACA NIEDOSTĘPNA | |
LOT 139 | ID: 048139 |
WRÓBEL Paweł BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Słoneczniki |
| Wymiary: | 61 x 41 cm 67 x 47 cm (z oprawą) |
| Widoczne zabrudzenie warstwy malarskiej. Lokalnie widoczne spękanie i ubytki malatury. Śr.g. widoczny otwór w podłożu. PRACA NIEDOSTĘPNA | |
LOT 140 | ID: 048140 |
DĄBROWSKA Halina BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Starzy wieśniacy jesienią (1990) |
| Technika: | olej, płótno |
| Wymiary: | 35 x 46 cm 43 x 54 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i opisany śr.d.: "STARZY WIEŚNIACY JESIENIĄ. 21.XI.1990. H. DĄBROWSKA" Opisany l.d. Opisany na blejtramie. | |
LOT 141 | ID: 048141 |
MARSCHALKO-KOSAL Jadwiga BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Wianki |
| Technika: | malarstwo na szkle |
| Wymiary: | 24,5 x 28,3 cm (w świetle oprawy) 29 x 33 cm (z oprawą) |
| Opisany na odwrocie oprawy.
PROWENIENCJA: - kolekcja prywatna, - zakup od artystki w latach 70. | |
| Cena wywoławcza: | 700 zł |
| Cena uzyskana: | 700 zł |
LOT 142 | ID: 048142 |
| Tytuł: | Oczepiny |
| Wymiary: | 24,2 x 28,5 cm (w świetle oprawy) 28,5 x 32,8 cm (z oprawą) |
| Sygnowany l.d.: "J. | M. | K." [sygnatura częściowo schowana pod oprawą]
| Cena wywoławcza: | 700 zł |
| Cena uzyskana: | 800 zł |
O aukcji
48. Aukcja Dzieł Sztuki - atrakcyjne ceny wywoławcze
oraz brak ukrytych cen rezerwowych
Do zapoznania się z ofertą 48. Aukcji Dzieł Sztuki Krakowski Dom Aukcyjny® zaprasza kolekcjonerów polskiej sztuki XIX, XX i XXI wieku. Lista obiektów obejmuje ponad 140 dzieł.
Zdecydowana większość prezentowanych w katalogu prac to zupełnie nowe propozycje, które wcześniej nie eksponowano na rynku. Sierpniowa aukcja KDA ma jednak również po części charakter outletowy - niektóre obiekty, które mogą już Państwo znać z naszej wcześniejszej oferty, pojawiły się ponownie, w niższych, bardziej atrakcyjnych cenach wywoławczych. Co przy tym istotne, obiekty z katalogu 48. Aukcji Dzieł Sztuki nie posiadają ukrytych cen rezerwowych.
W pierwszej części listy obiektów przeglądający znajdą dzieła z kategorii sztuki dawnej, następnie, w granicy pozycji 79, rozpoczyna się oferta sztuki współczesnej.
Młoda Polska
Katalog sierpniowej aukcji otwierają prace z końca XIX i pierwszej połowy XX wieku. Jest to czas rozwoju sztuki polskiej, okres ceniony przez kolekcjonerów.
Wśród klasyków młodopolskiego malarstwa na pierwszy plan wysuwa się olej Teodora Axentowicza z zimowym przedstawieniem huculskich obchodów święta Matki Bożej Gromnicznej, o którym więcej można przeczytać w opisie samego obiektu (lot 8).
Niemal ikoniczną dla Młodej Polski jest również postać Wojciecha Weissa. W sierpniu możemy Państwu zaproponować rysunkowe studium aktu kobiecego (lot 14) tego autora.
W pierwszych dekadach XX wieku dużą rolę w rodzimym malarstwie odgrywał motyw dworku polskiego. Mistrzynią przedstawiania tej patriotycznie postrzeganej architektury była Bronisława Rychter-Janowska. Na najbliższej aukcji Krakowski Dom Aukcyjny® proponuje Państwu dwie różnorodne prace tej artystki: pełen jesiennego słońca widok dworku w pejzażu ożywionym postacią pogrążonej w lekturze kobiety (lot 5) oraz namalowane w 1916 roku wnętrze noszące tytuł "W starym dworku" (lot 6).
Katalog aukcji obejmuje również inne przedstawienie dworu w jesiennym krajobrazie, a mianowicie wielkoformatowe płótno Ignacego Pieńkowskiego (lot 10), cenionego artysty i pedagoga, ucznia Jana Stanisławskiego. Wspomniany dworek to nie jedyne dzieło artysty w sierpniowej ofercie – zwracamy Państwa uwagę również na pełne kolorów wnętrze saloniku (lot 9) z przepięknym, starannie oddanym wyposażeniem składającym się m.in. z tapicerowanych mebli i pieca kaflowego. W podobnym klimacie osadza się klasyczna, choć poniekąd wyjątkowa, gdyż opatrzona datowaniem, martwa natura z różami Alfonsa Karpińskiego (lot 7).
Artystą wiązanym z młodopolskim nurtem w malarstwie jest również Wlastimil Hofman. Malarz był aktywny twórczo przez długie lata, od końca XIX wieku aż po lata 60. Kolejnego stulecia. Cały czas pozostawał on wierny tradycjom symbolizmu, z czasem zmieniała się jednak forma prac. 48. Aukcja Dzieł Sztuki daje szansę wylicytowania aż siedmiu prac artysty (lot 21-27), zarówno olejnych, jak i rysunkowych, powstałych w różnych okresach. Wymienić tutaj trzeba olejny, orientalny widok z Jerozolimy z 1942 roku, zimowy pejzaż z narciarzami w Szklarskiej Porębie powstały w 1947 roku, czyli czasie, kiedy Wlastimil Hofman przeprowadzał się do tej miejscowości oraz dwie martwe natury z kwiatami – z 1939 oraz 1962 roku. Kolejne pozycje to rysunkowe studia postaci i scen rodzajowych z lat 20. i 40. XX wieku.
Realizm i malarstwo rodzajowe
Zainteresowanie malarstwem polskich realistów zdecydowanie nie słabnie.
Katalog sierpniowej aukcji Krakowskiego Domu Aukcyjnego otwierają obrazy Wojciecha i Jerzego Kossaków - jednych z najbardziej poszukiwanych na rynku artystów. Pozycja pierwsza to olejne studium spłoszonego konia uciekającego przed wilkami ujęte przez Wojciecha Kossaka w zimowym pejzażu. Praca malowana jest szkicowo, jednak jej duże artystyczne walory to dynamizm ujęcia oraz kolorystyka, gdyż w pracy warto zwrócić uwagę na piękno odcieni nieba oraz odbicia światła na śniegu.
Należy pamiętać, że Wojciech Kossak był również znakomitym akwarelistą, czego przykład stanowi kolejna pozycja w katalogu (lot 2). Praca "Żołnierz i zakonnica" z 1914 roku przedstawia tytułową parę postaci stojących w pejzażu. Siostra ujęta została w momencie opatrywania rannego mężczyzny w mundurze. Oferowany obraz malowany jest plamą barwną, z podziwu godnym wyczuciem.
Dalej widz odnajdzie dwa oleje Jerzego Kossaka - znakomity pod względem artystycznym portret białego konia o lśniącej sierści, ukazanego w pustynnym pejzażu (lot 3) oraz wielkoformatowy, batalistyczny motyw krajobrazu po bitwie w wąwozie Somosierra (lot 4).
Poza dziełami Kossaków klasykę krakowskiej szkoły realistów reprezentują także akwarele Adama Setkowicza (lot 19-20) i Stanisława Gibińskiego (lot 44) oraz olejne kompozycje Juliusza Słabiaka (lot 46) oraz Mariana Nowickiego (lot 45).
W tym miejscu przywołać można jeszcze obraz Leszka Piaseckiego, zwanego "Kossakiem z Wiednia" (lot 32). Praca jest swoistym portretem konnym anonimowego żołnierza armii brytyjskiej, prezentuje znakomite studium anatomii konia oraz historycznego umundurowania żołnierza.
Do nieco bardziej współczesnych dzieł osadzonych w tradycji realizmu należy przedstawienie kobiety w izbie wiejskiej chaty pędzla Macieja Lachura (lot 128), artysty znanego z jednej strony z autorskiego stylu malarstwa, z drugiej jako zdolnego kopistę. Proponowany obraz stanowi pewne połączenie tych dwóch oblicz malarza i jest połączeniem inspiracji malarstwem nowożytnym z charakterystyczną kreską tego autora.
Cracoviana
Na aukcji Krakowskiego Domu Aukcyjnego po raz kolejny nie mogło zabraknąć lokalnych motywów. Sympatykom Krakowa polecamy weduty tego miasta, wśród których wymienić można różne widoki z Bramą Floriańską – jako główną bohaterką – autorstwa Juliusza Słabiaka (lot 47) i Stanisława Paciorka (lot 48), ale także prace Władysława Serafina (lot 49-50), w tym kwiaciarki krakowskie pod Sukiennicami oraz panoramę Wawelu i architekturę Placu Mariackiego widziane oczami Aleksandra Boby (lot 52-53). Wawelskie wnętrza swego czasu uwieczniała w swoich kompozycjach Anna Maślakiewicz-Brzozowska, katalogowa pozycja nr 51 to właśnie przykład dzieła z tego cyklu.
Niewątpliwie ciekawą pracą o tematyce Krakowa jest również gwasz Nikifora ukazujący widok na kościół Mariacki (lot 60) – o nim wspominamy również niżej, w podrozdziale o sztuce art-brut oraz medal Bronisława Chromego z motywem legendy o Smoku Wawelskim (lot 84), również ponownie wymieniony poniżej.
W zakresie sztuki współczesnej wymienić należy dwa olejne obrazy z widokiem kościoła św. Wojciecha na krakowskim rynku – oba pędzla krakowskich malarzy – Włodzimierza Karcza (lot 116) i Eugeniusza Gerlacha (lot 117).
Kraków to jednak nie tylko pejzaże i zabytki, ale także mieszkańcy miasta i jego okolic. Warto zwrócić więc uwagę na obrazy Wincentego Wodzinowskiego: parę krakowiaków w ludowych strojach uwiecznionych w wiosennym entourage z kwitnącą jabłonią (lot 12) oraz klasyczny portret krakowiaka w kapeluszu (lot 42). W tym miejscu wspomnieć należy również o oleju Kaspra Żelechowskiego z przedstawieniem pana młodego w krakowskim stroju (lot 41).
Pejzaże bliskie i dalekie
Sierpniowa aukcja Krakowskiego Domu Aukcyjnego prezentuje szeroki wybór malarstwa pejzażowego w różnych technikach, formatach i stylach. Oferta aukcyjna to zarówno miejskie weduty, jak i sielskie pejzaże wiejskie oraz zachwycające widoki gór. To dzieła artystów znanych, ale także i atrakcyjne cenowo dzieła zdolnych twórców o mniejszej sławie.
W pierwszej części katalogu znajdą Państwo krajobrazy z kategorii sztuki dawnej. Poza wymienionymi już dziełami Ignacego Pieńkowskiego i Bronisławy Rychter-Janowskiej warto wspomnieć m.in. o idyllicznym letnim pejzażu Sotera Jaxa-Małachowskiego (lot 18) z widokiem pływających po rzece kaczek i odległym sztafażem dwóch kobiet przechadzających się po polach.
Dość dużą okazję kolekcjonerską stanowi możliwość zakupu dwóch prac Odo Dobrowolskiego, wykształconego w Krakowie i Paryżu lwowskiego artysty, które prace stosunkowo rzadko pojawiają się na rynku. W sierpniu wylicytować będzie można nastrojowy, monochromatyczny "Pejzaż z aleją" z 1910 roku (lot 16) oraz pastel przedstawiający topienie wosku w Borysławiu (lot 17).
Widoki Krakowa opisaliśmy już szczegółowo w rozdziale Cracoviana, ale oferta aukcyjna obejmuje również weduty innych miast: akwarelowe zaułki Warszawy pędzla Władysława Chmielińskiego (Stachowicza) (lot 37-39), panorama Lwowa Kazimierza Łotockiego (lot 40), rozległy widok natury z Bolkowem w tle autorstwa Friedricha Iwana (lot 31), czy Gdańsk w oczach Franciszka Sunderlanda (lot 29).
Pozostając po Gdańsku w klimacie marynistycznym należy zwrócić uwagę miłośników morza na płótno "Łódź na wzburzonym Bałtyku" (lot 28) bliżej nieznanego malarza o nazwisku Wyszkowski, na gwasz Zygmunta Wierciaka z 1941 roku pt. "Słoneczne wybrzeże" (lot 30) oraz olejny obraz Franciszka Kmity z widokiem Kuźnicy na Helu (lot 115).
Osobnym tematem w zakresie pejzażu są często poszukiwane przez kolekcjonerów widoki Tatr. W tym kontekście Krakowski Dom Aukcyjny również może coś zaproponować. Polecamy uwadze zimowy, ale pełny przy tym słońca widok na Tatry autorstwa Mieczysława Filipkiewicza (lot 56) czy namalowany przez znanego portrecistę Tatr, Leszka Stańkę, zaśnieżony pejzaż Morskiego Oka z zieloną limbą (lot 57). Podhalańskie krajobrazy uwiecznili w swoich obrazach również Aleksander Boba (lot 54), Sylweriusz Saski (lot 58) oraz Jan Małachowski (lot 59).
Współczesne podejście do pejzażu reprezentują pastele Wiktora Zina (lot 86-87) oraz abstrakcyjne "Wzgórze" Cecylii Wodnickiej-Ząbkowskiej (lot 135).
Martwa natura - klasyczny temat w malarstwie
Motyw martwej natury - kompozycji estetycznej lub symbolicznej zbudowanej z nieruchomych przedmiotów - ma w historii sztuki wielowiekową tradycję. Temat z założenia statyczny, spokojny może mieć dzięki artystycznej interpretacji nieoczywiste oblicza. Katalog sierpniowej aukcji prezentuje szeroki wybór malarskich dzieł sztuki z przedstawieniami martwej natury z różnych okresów i kierunków.
Do najbardziej tradycyjnych, dekoracyjnych martwych natur należą na pewno prezentowane dzieła Alfonsa Karpińskiego (wspominany już wcześniej lot 7), Klementyny Mien (lot 69) oraz Mirona Dudy (lot 70), ale także obrazy współczesnych twórczyń: Elżbiety Wyrożemskiej (lot 123) i Ewy Pello (lot 118-119). W ten typ wpisuje się również praca Wiktora Zina, która jednak stanowi dodatkowo szkicowe studium nowożytnej zastawy stołowej (lot 88).
Nieco inne podejście do tematy reprezentują obrazy kolorystów, dla których martwa natura stanowiła pretekst do formalnych rozważań nad barwą i fakturą w malarstwie. W tym kontekście pragniemy zwrócić Państwa uwagę na olejne obrazy Wojciecha Flecka (lot 124-125) i Andrzeja Jurkiewicza (lot 76) oraz akwarelę Leonarda Pękalskiego (lot 71), noszącą dodatkowo swoisty ładunek symboliczny poprzez groteskowe zestawienie myśliwskiego motywu martwego bażanta i ułożonej obok lalki - dziecięcej zabawki.
Bardzo współczesne, nowatorskie podejście do omawianego tematu reprezentują obrazy Judyty Sobel - ekspresyjna, rozczłonkowana, zbliżająca się do abstrakcji "Martwa natura" (lot 120) oraz czerpiąca z prymitywizmu "Martwa natura z rudym kotem" (lot 121).
Malarstwo portretowe
Portret reprezentacyjny, intymny, sytuacyjny, rodzajowy lub wizerunek jako upamiętnienie, czy pretekst do eksperymentów malarskich - to wszytko odnaleźć można w katalogu 48. Aukcji Dzieł Sztuki Krakowskiego Domu Aukcyjnego. Dzieła malarstwa portretowego mają w sobie "to coś" i, choć zwykle bywały malowane faktycznie z konkretnego modela, należy patrzeć na nie nieco szerzej, często abstrahując od ich funkcji portretowej.
Tak między innymi należy podjeść do oferowanego dwustronnego dzieła Kaspra Pochwalskiego (lot 34), w którym głównym tematem jest reprezentacyjny wizerunek Edmunda Litawińskiego, członka rodziny znanego kolekcjonera, Tadeusza Litawińskiego. Na odwrocie pracy znajdziemy jednak symboliczne ujęcie macierzyństwa, a całość stanowi swoisty popis maestrii artysty, łączy jego styl z tradycją portretu oraz nowatorskimi prądami w ówczesnej sztuce.
Podobnie spojrzeć można na niezwykle dekoracyjny portret dziewczynki w błękitnej sukience autorstwa Władysława Zakrzewskiego (lot 33), "Kobietę z żółtą różą" (1936) Wincentego Wodzinowskiego (lot 43) oraz "Kobietę w koralach" (portret Elwiry Langner) Czesława Rzepińskiego (lot 74). Wspomniany obraz Czesława Rzepińskiego nie jest jedyną pracą tego autora w katalogu sierpniowej aukcji, kolejna pozycja (lot 75) to bowiem autoportret artysty ujęty w kontrastowej, nasyconej kolorystyce z dominantą oranżu.
Ciekawymi przykładami obrazów wpisujących się w tematykę sztuki portretowej są wizerunki typów ludowych. W sierpniu możemy Państwu zaproponować np. pastel Stanisława Górskiego z góralem palącym fajkę (lot 55), krakowiaka w kapeluszu pędzla Wincentego Wodzinowskiego (lot 42) i krakowskiego pana młodego Kaspra Żelechowskiego (lot 41).
Z nurtem intymizmu w portrecie często łączy się malarstwo Romana Zakrzewskiego, warto więc w tym miejscu również wymienić jego "Kobietę na bordowym tle" (1987) (lot 89), o której nieco więcej piszemy w dalszej części opisu aukcji. Intymny charakter ma również "Akt z niebieską opaską" Stanisława Żurawskiego (lot 73) oraz jeszcze bardziej zmysłowy akt blondynki namalowany przez Igora Talwińskiego (lot 131), specjalizującego się w podobnej tematyce.
Mianem portrecisty niewątpliwie nazwać można Jerzego Panka. W sztuce tego krakowskiego artysty dominowały zadziwiające autoportrety, będące właśnie pretekstem do działań twórczych. Na sierpniowej aukcji będzie można wylicytować ekspresyjny portret własny malowany pastelem olejnym (lot 130) oraz odrealnione studia twarzy wykonane tuszem na jednym z wydań "Kroniki Krakowskiej" (lot 129).
Sztuka religijna
Malarstwo religijne, choć może nie należy do najpopularniejszych, występuje na rynku sztuki. Dzieła o tej tematyce mogą pełnić funkcje dewocyjne, albo być wyrazem poglądów i ducha tworzącego je artysty. Katalog sierpniowej aukcji obejmuje kilka takich prac.
W dziedzinie malarstwa dawnego zainteresowani malarstwem religijnym na pewno zwrócą uwagę na przedstawienie nawiązującej stylistycznie do epoki baroku długowłosej Marii Magdaleny (lot 35), wznoszącej oczy ku niebu w geście zaufania Bogu.
Tym razem w części sztuki współczesnej w katalogu dominują motywy żydowskie oraz twórczość Lachurów. Polecamy uwadze interesujące, fakturowe obrazy Zdzisława Lachura "Chrystus" (1990) oraz "Święci w blasku menory" (lot 105-106), ale także wizerunki rabinów autorstwa Macieja Lachura (lot 126-127).
Edward Dwurnik
Pozycje 93-97 to część katalogu 48. Aukcji Dzieł Sztuki poświęcona ekspresyjnemu malarstwu jednego z najbardziej znanych i najlepiej rozpoznawalnych polskich klasyków współczesności – Edwarda Dwurnika.
Oferowane płótna to prace z pierwszej i drugiej dekady XXI wieku, reprezentujące kilka cyklów: "Podróże autostopem", abstrakcyjny "Dwudziesty piąty" oraz niesprecyzowany tematycznie, najbardziej chyba zróżnicowany w swoim obrębie cykl "Dwudziesty trzeci".
Z cenionej przez koneserów serii "Podróże autostopem" pochodzi pierwszy z oferowanych obiektów – wykonany w nieczęsto spotykanej, pastelowej gamie barwnej pejzaż Świnoujścia ze statkami, architekturą i bardziej oraz mniej realnym sztafażem, by wymienić tylko spacerującego ulicą wielbłąda.
Na kolejnych pozycjach znalazły się wizerunki kobiet: odważny akt rudowłosej z tytułowym kontrabasem w tle oraz monochromatyczne przedstawienie Eli we wnętrzu pokoju.
Lot 94 to znowuż "pollockowski" abstrakcyjny ekspresjonizm. Co ciekawe, jak wspomina Apolonia Dwurnik, córka artysty, w dołączonym do obrazu certyfikacie, obraz stanowi jedną z 12 części większej kompozycji abstrakcyjnej - wszystkie 12 elementów - obrazów - jest rozproszone po różnych kolekcjach.
Ostatnia z proponowanych prac to natomiast inkografia "Klęska urodzaju" (lot 97), która powstała na gruncie wielkoformatowego obrazu olejnego z 1975 roku.
Sztuka współczesna: polska scena artystyczna różnych środowisk
Przeglądając katalog 48. Aukcji Dzieł Sztuki widz zwróci uwagę na artystów warszawskich, krakowskich, ale też związanych z innymi regionami, np. Częstochową czy Bielskiem-Białą.
Oprócz wspomnianego już Edwarda Dwurnika, warszawskie środowisko reprezentowane jest m.in. przez Tadeusza Dominika i jego pejzaż abstrakcyjny malowany gwaszem (lot 99). W oferowanej "Kompozycji rytmicznej" artysta zestawił ze sobą owalne kształty w kilku kolorach, tworząc migotliwe, syntetyczne przedstawienie z mocnym akcentem czerwieni.
Warte uwagi są również rysunki Franciszka Starowieyskiego (lot 107-108), w tym fantazyjne kaligrafie i projekt scenografii do "Fausta".
W ofercie aukcji koneserzy znajdą również sztukę współczesną krakowskiego środowiska artystycznego.
Na pierwszy plan wybija się płótno Romana Zakrzewskiego (lot 89), którego dzieła są poszukiwane na rynku przez coraz liczniejszych kolekcjonerów. W sierpniu proponujemy Państwu wcześniejszą pracę autora, obraz z 1987 roku. Jest to klasyczny w kontekście twórczości tego artysty kobiecy portret, tutaj ukazany na neutralnym, bordowym tle, w swoisty sposób nawiązujący do sztuki nauczyciela Romana Zakrzewskiego - Jerzego Nowosielskiego. Omówionej pracy po sąsiedzku towarzyszy serigrafia wspomnianego mistrza: "Akt leżący" Jerzego Nowosielskiego (lot 90).
Młodsze pokolenie reprezentuje Andrzej Franaszek i jego motocyklowy motyw "The Weel" (lot 122).
Pozostając w temacie sylwetki i portretu człowieka w malarstwie warto jeszcze wspomnieć o akwareli Jerzego Dudy-Gracza ukazującej w typowy dla malarza, groteskowy sposób scenę z ułanem i kobietą (lot 92) i stanowiącej transpozycję znanego w sztuce polskiej motywu malarskiego, tutaj potraktowanego w sposób satyryczno-metaforyczny.
W tym miejscu wymienić należy również "Ślązaczkę" Witolda Pałki (lot 91), malarza związanego przez większość życia z Górnym Śląskiem. Ten interesujący obraz stanowi przykład tego jak sam artysta widział kobietę - tę codzienną i prostą oraz jak bardzo przedstawienie to różni się od wizerunków strojnych dam w licznych w twórczości Witolda Pałki motywach balów i bankietów.
Koneserzy współczesnych interpretacji surrealizmu i nurtu realizmu magicznego zapewne zatrzymają wzrok na obrazach Tomasza Sętowskiego (lot 111-112). Katalog prezentuje dwie różnorodne prace artysty – jedną wczesną, drugą stworzoną już w bardzo charakterystycznym dla tego częstochowskiego malarza stylu, z przedstawieniem postaci w odzieniu z fantazyjnej architektury. Oba dzieła posiadają certyfikaty autorskie.
Atmosferę marzeń sennych odnaleźć można również w imponujących rozmiarów płótnie "Indian Summer" (2013) Marcina Kołpanowicza (lot 113). Obraz łączy w sobie ciepły, wieczorny, letni pejzaż z lewitującą konstrukcją indyjskiej architektury, jak widmo unoszącej się nad realistycznie ujętą naturą.
Jeśli mowa o fantastyce w ofercie sierpniowej aukcji, to obowiązkowo należy wspomnieć o animalistycznych, pełnych humoru i dekoracyjności pracach Edwarda Narkiewicza - na licytacji zakupić będzie można przedstawienia żab, żurawia oraz kameleona (lot 132-134).
Malarstwo abstrakcyjne
Na sierpniowej aukcji dosyć szeroko reprezentowany jest nurt malarstwa abstrakcyjnego. Kolekcjonerzy tego gatunku będą mieć okazję wylicytowania kilku nieprzedstawiających, silnie oddziałujących na emocje prac znanych i cenionych polskich artystów. Poza opisywaną już abstrakcją Edwarda Dwurnika (lot 95) polecamy uwadze kojący błękitem op-art Tamary Berdowskiej (lot 100), stanowiącą wynik inspiracji informelem kompozycję Zdzisława Salaburskiego (lot 104), energetyczny, a przy tym poetycki "Song" Andrzeja Partuma (lot 101) czy mistyczną "Epifanię" Władysława Podrazika (lot 103).
Rzeźba i ceramika
Mniej więcej w połowie katalogowej listy obiektów umieściliśmy sekcję dzieł sztuki z kategorii rzeźby i form przestrzennych.
Dużą część naszej sierpniowej propozycji stanowią prace Bronisława Chromego. Poza dwiema rzeźbami (lot 82-83) i brązowym medalem pamiątkowym z krakowskim motywem Smoka Wawelskiego (lot 84) oferta aukcyjna zawiera w sobie wielką ciekawostkę kolekcjonerską, a mianowicie fakturowy, wielkoformatowy obraz tego artysty z animalistycznym motywem kuropatw w pejzażu (lot 85). Warto pamiętać, że dzieła malarskie Bronisława Chromego stanowią rzadkość na rynku.
Na kolejnych pozycjach zainteresowani odnajdą pełną kobiecego wdzięku, uabstrakcyjniony brąz autorstwa Stanisława Wysockiego oraz dwie patery - talerze dekoracyjne Heleny Husarskiej (lot 79-80), krakowskiej ceramiczki, współautorki techniki piropiktury.
Sztuka art-brut i twórczość ludowa
Kilka pozycji w katalogu reprezentuje nurt prymitywizmu. Są to dzieła artystów z terenów Sądecczyzny oraz Śląska.
Na pierwszy plan wysuwają się tutaj dwie prace Nikifora, z czego jedna przedstawia klasyczny pejzaż miasteczka z kościołem i wzgórzami w tle (lot 61), drugi natomiast jest wyjątkowy, ponieważ przedstawia konkretną wedutę krakowską – róg Rynku Głównego z kościołem Mariackim.
Katalog 48. Aukcji Dzieł Sztuki zamykają prace kolejnych prymitywistów. Pozycja numer 136 to ożywiona baśniowymi figurami prehistorycznych stworzeń "Fantastyczna kraina" pędzla Ludwika Holesza – cenionego przedstawiciela art-brut z terenów Śląska. Kolejne prace (lot 137-139) to dzieła Pawła Wróbla, artysty związanego z Grupą Janowską. Oferowane prace malarza to dzieła niezwykle interesujące, pochodzące z wczesnego okresu twórczości. Na ich przykładzie widać etapy kształtowania się indywidualnego, rozpoznawalnego stylu Pawła Wróbla.
Dalej kolekcjonerzy znajdą prace kobiet-prymitywistek – portret wieśniaków autorstwa Haliny Dąbrowskiej (lot 140) oraz rodzajowe sceny malowane na szkle przez Jadwigę Marschalko-Kosal (lot 141-142).
Wystawa dzieł sztuki
Wszystkie obiekty z katalogu można zobaczyć na wystawie przedaukcyjnej prezentowanej w dniach od 6 do 19 sierpnia 2025 roku w Krakowskim Domu Aukcyjnym [ul. Starowiślna 14 - Kraków] od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-17.00.
Jeśli życzą sobie Państwo więcej zdjęć obiektów, zapraszamy do kontaktu.
Przebieg aukcji
48. Aukcja Dzieł Sztuki odbędzie się z udziałem publiczności, 19 sierpnia 2025 roku o godzinie 18.00 w siedzibie Krakowskiego Domu Aukcyjnego - ul. Starowiślna 14, Kraków. Rejestracja uczestników rozpocznie się o godzinie 17.30.
W licytacji można również wziąć udział składając zlecenie z limitem, zlecenie telefoniczne oraz licytować internetowo live na bid.kda.pl
W razie pytań dotyczących udziału w aukcji zapraszamy do kontaktu.
licytacja live na onebid.pl

katalog i licytacja live na portalu