KLIMEK Ludwik

KLIMEK Ludwik BIOGRAFIA

Venus aux oiseaux (1971)

Technika:olej, płótno
Wymiary:92 x 73 cm
Sygnowany i datowany p.d.: "Klimek 71"
Opisany na blejtramie: "Klimek"; "Venus aux oiseaux"
Na odwrocie metka autorska.

Twórczość Ludwika Klimka, polskiego artysty, który od 1939 roku mieszkał i tworzył we Francji, silnie naznaczona była wpływami sztuki, z którą zetknął się w tym kraju. Inspirowało go zarówno klasyczne malarstwo europejskie, które podziwiał w Luwrze — m.in. dzieła Tycjana, Rubensa i Poussina — jak i artyści mu współcześni, np. Pablo Picasso, którego poznał w Vallauris. Istotne znaczenie miała również znajomość z Marcem Chagallem, z którym łączyły go przyjazne relacje, oraz współpraca z Henrim Matissem przy organizacji Biennale Internationale d'Art de Menton.

Ludwik Klimek tworzył obrazy o różnorodnej tematyce. Były to m.in. pejzaże malowniczej Prowansji, martwe natury, sceny rodzajowe oraz akty. W ostatnich latach twórczości szczególne miejsce zajmował ten ostatni motyw. Jego kobiece akty, utrzymane w ekspresyjnej i intensywnie kolorowej stylistyce, przesycone były zmysłowością i ciepłem południowego słońca. Ludwik Klimek chętnie podejmował popularne motywy ikonograficzne, takie jak np. trzy gracje, kąpiące się czy postać mistycznej Wenus, interpretując je we własnym stylu. Wzorował się również na kompozycjach dawnych mistrzów, które twórczo przetwarzał.
W tym kontekście należy rozpatrywać prezentowany w katalogu obraz olejny na płótnie pt. "Venus aux oiseaux", który ukazuje nagą Wenus otoczoną barwnym ptactwem, tworzącym wokół jej sylwetki coś na kształt dekoracyjnej ramy. Zmysłowa, esowata poza bogini może przywoływać skojarzenia z klasycznym motywem Ledy z łabędziem. Obraz zawiera też elementy orientalizujące, widoczne chociażby w ekspresyjnie ukazanym nakryciu głowy przedstawionej postaci.