KOŁPANOWICZ Marcin BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Indian Summer (2013) |
| Technika: | olej, płótno |
| Wymiary: | 100 x 100 cm 118 x 118 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany l.d.: "Marcin | Kołpanowicz | 2013" Sygnowany na odwrocie: "Marcin | Kołpanowicz" Opisany na odwrocie: "MARCIN KOŁPANOWICZ | INDIAN SUMMER" PRACA NIEDOSTĘPNA OPIS PRACY: Twórczość Marcina Kołpanowicza można przypisać do nurtu malarstwa surrealistycznego, w którym elementy zaczerpnięte z rzeczywistości przenikają się z wytworami wyobraźni artysty. Obrazy Kołpanowicza oddziałują na widza zarówno pod względem estetycznym, jak i intelektualnym, skłaniając do głębszych refleksji oraz otwierając pole dla wielu interpretacji. Prezentowany obraz olejny ukazuje charakterystyczne dla tego artysty zestawienie pejzażu z motywem architektonicznym. Budowla, nawiązująca w swojej formie do słynnego indyjskiego mauzoleum Tadź Mahal, została w tym przypadku zestawiona z rozległym, płaskim krajobrazem. Wypalone letnim słońcem, złociste pola i łąki kontrastują z nasyconym kolorem nieba oraz unoszącą się w przestrzeni odrealnioną konstrukcją o zniekształconej formie i błękitnej kolorystyce. Ciepło bijące z dolnych partii obrazu przywołuje wrażenie gorącego letniego dnia, pozostając w kontraście do tajemniczej wizji lewitującego w przestrzeni budynku utrzymanego w chłodnych barwach. | |