KOŁPANOWICZ Marcin

KOŁPANOWICZ Marcin
KOŁPANOWICZ MarcinKOŁPANOWICZ MarcinKOŁPANOWICZ Marcin
Tytuł:Puszka Pandory (2004)
Technika:pastel, papier
Wymiary:64,5 x 49,8 cm
93 x 69,8 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "Marcin | Kołpanowicz | 2004"
Sprzedane:VIII Aukcja Dzieł Sztuki (14 IV 2021)
Cena wywoławcza:5000 zł
Cena uzyskana:5400 zł

MARCIN KOŁPANOWICZ - NOTA BIOGRAFICZNA

Marcin Kołpanowicz urodził się w 1963 roku w Krakowie. Pierwszym nauczycielem przyszłego artysty był jego ojciec – Andrzej Kołpanowicz, znany krakowski surrealista. Artysta ukończył studia artystyczne, uczył się na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom obronił w 1987 roku w pracowni Stanisława Rodzińskiego i Zbyluta Grzywacza.

Tworzy w technice olejnej i pastelu. Jego metaforyczne malarstwo można przypisać do nurtu surrealizmu. Artysta często maluje obrazy ukazujące nierealne, tajemnicze i wyludnione miasta wznoszące się gdzieś pomiędzy chmurami. W swojej twórczości podejmuje również tematykę portretową, zajmuje się też sztuką sakralną.
Malarz tworzy także ilustratorstwem i projektowaniem plakatów. Pisze eseje dla kwartalnika „Artysta i Sztuka”.
Marcin Kołpanowicz jest kilkukrotnym laureatem Międzynarodowego Biennale Pasteli w Nowym Sączu. Brał udział w ponad 20 wystawach indywidualnych prezentowanych m.in. w Krakowie, Krzeszowicach, Aschau, Kolonii, Nowym Jorku, Wuppertalu, Paryżu i Linzu.