KOŁPANOWICZ Marcin
Tytuł: | Puszka Pandory (2004) |
Technika: | pastel, papier |
Wymiary: | 64,5 x 49,8 cm 93 x 69,8 cm (wymiary z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d.: "Marcin | Kołpanowicz | 2004" |
Sprzedane: | VIII Aukcja Dzieł Sztuki (14 IV 2021) |
Cena wywoławcza: | 5000 zł |
Cena uzyskana: | 5400 zł |
MARCIN KOŁPANOWICZ - NOTA BIOGRAFICZNA
Marcin Kołpanowicz urodził się w 1963 roku w Krakowie. Pierwszym nauczycielem przyszłego artysty był jego ojciec – Andrzej Kołpanowicz, znany krakowski surrealista. Artysta ukończył studia artystyczne, uczył się na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom obronił w 1987 roku w pracowni Stanisława Rodzińskiego i Zbyluta Grzywacza.
Tworzy w technice olejnej i pastelu. Jego metaforyczne malarstwo można przypisać do nurtu surrealizmu. Artysta często maluje obrazy ukazujące nierealne, tajemnicze i wyludnione miasta wznoszące się gdzieś pomiędzy chmurami. W swojej twórczości podejmuje również tematykę portretową, zajmuje się też sztuką sakralną.
Malarz tworzy także ilustratorstwem i projektowaniem plakatów. Pisze eseje dla kwartalnika „Artysta i Sztuka”.
Marcin Kołpanowicz jest kilkukrotnym laureatem Międzynarodowego Biennale Pasteli w Nowym Sączu. Brał udział w ponad 20 wystawach indywidualnych prezentowanych m.in. w Krakowie, Krzeszowicach, Aschau, Kolonii, Nowym Jorku, Wuppertalu, Paryżu i Linzu.