WŁODARSKI Marek (Henryk Streng)

MAREK WŁODARSKI (HENRYK STRENG) - NOTA BIOGRAFICZNA

Marek Włodarski (Henryk Streng) urodził się w 1903, zmarł w 1960 roku. W 1920 roku rozpoczął studia w Wolnej Akademii Sztuk Pięknych we Lwowie. Następnie kontynuował edukację w Państwowej Szkole Przemysłowej u Kazimierza Sichulskiego. W roku 1924 wyjechał do Paryża, gdzie przez sześć miesięcy doskonalił warsztat w pracowni Fernanda Légera. Od 1930 roku należał do Zrzeszenia Artystów Plastyków „Artes”. Współpracował z pismami „Sygnały” i „Omnibus”.
W czasie II wojny światowej walczył w Kampanii Wrześniowej. Po przegranej zmienił imię i nazwisko w obawie przed represjami – od 1939 funkcjonował jako Marek Włodarski. Przeżył powstanie warszawskie i pobyt w obozie koncentracyjnym Stutthof. Po wojnie osiadł na stałe w Warszawie. W 1947 roku rozpoczął pracę pedagogiczną na Akademii Sztuk Pięknych. Stopień profesora uzyskał w 1956 roku.

Jego styl malarski ukształtował się pod wpływem formizmu, twórczości Fernanda Légera oraz rosyjskiej awangardy. Tworzył figuralne kompozycje surrealistyczne i kubistyczne. Często malował sceny z życia miasta, proste rozrywki: muzykantów, piwiarnie, cyrkowców. Z jego „okresem paryskim” związane są liczne kompozycje inspirowane malarstwem Légera. Włodarski malował także w duchu tzw. „faktorealizmu”. Po wojnie włączył do swojej twórczości pejzaż metafizyczny.

 

Poszukujemy prac

 

Aktualnie nie posiadamy prac tego artysty

Zapisz się do newslettera - dowiesz się pierwszy o dodaniu nowych prac tego artysty

Jeżeli chcą Państwo sprzedać jego prace prosimy o kontakt

x
«
»