JÓZEFCZYK Marian BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Wiejskie chaty (1943) |
| Technika: | olej, tektura |
| Wymiary: | 42,5 x 71,7 cm 57,5 x 86 cm (wymiary z oprawą) |
| Sygnowany i datowany p.d.: "M. Józefczyk | 943"
OPIS PRACY: Obraz Mariana Józefczyka przedstawia krajobraz z wiejską zabudową drewnianych, bielonych i krytych strzechą domów. Artysta trafnie oddał atmosferę wczesnej wiosny obrazując błotnistą drogę z licznymi kałużami, w których odbijają się budynki oraz z lekka zielone już drzewa. Wyciszony pejzaż ożywiony został wprowadzeniem elementu sztafażu w postaci stojącej przed drzwiami jednego z domostw kobiety w rudawej chuście na głowie, która, razem z powiewającymi na płocie widocznym po lewej stronie kompozycji pomarańczowo-białymi tkaninami, stanowi akcent kolorystyczny obrazu. Ogólna gama barwna jest stonowana, raczej wąska, z dominantą odcieni zimnych brązów i zieleni. Praca przywodzi na myśl pochodzące z końca XIX wieku obrazy malowane przez polskich realistów studiujących na Akademii monachijskiej. | |