JÓZEFCZYK Marian

JÓZEFCZYK Marian
JÓZEFCZYK MarianJÓZEFCZYK MarianJÓZEFCZYK Marian
Tytuł:Zimowy pejzaż z wierzbami
Technika:olej, tektura
Wymiary:17,3 x 21,6 cm
20,5 x 24,4 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Na odwrocie opis żony artysty potwierdzający autorstwo obrazu: "Poświadczam, że jest to praca | mego męża Marjana Józefczyka. | A. Józefczykowa | Krosno, 1943."
Sprzedane:VI Aukcja Dzieł Sztuki (14 XII 2020)
Cena wywoławcza:900 zł
Cena uzyskana:1400 zł
JÓZEFCZYK Marian
Tytuł:Wiejskie chaty (1943)
Technika:olej, tektura
Wymiary:42,5 x 71,7 cm
57,5 x 86 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "M. Józefczyk | 943"

Obraz Mariana Józefczyka przedstawia krajobraz z wiejską zabudową drewnianych, bielonych i krytych strzechą domów. Artysta trafnie oddał atmosferę wczesnej wiosny obrazując błotnistą drogę z licznymi kałużami, w których odbijają się budynki oraz z lekka zielone już drzewa. Wyciszony pejzaż ożywiony został wprowadzeniem elementu sztafażu w postaci stojącej przed drzwiami jednego z domostw kobiety w rudawej chuście na głowie, która, razem z powiewającymi na płocie widocznym po lewej stronie kompozycji pomarańczowo-białymi tkaninami, stanowi akcent kolorystyczny obrazu. Ogólna gama barwna jest stonowana, raczej wąska, z dominantą odcieni zimnych brązów i zieleni. Praca przywodzi na myśl pochodzące z końca XIX wieku obrazy malowane przez polskich realistów studiujących na Akademii monachijskiej.
Cena wywoławcza:1500 zł
Cena uzyskana:1500 zł
JÓZEFCZYK Marian
Tytuł:Widok miasteczka (1944)
Technika:olej, tektura
Wymiary:39,5 x 70 cm
46,5 x 77,5 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany l.d.: "M. Józefczyk | 944"

Olejna praca Mariana Józefczyka ukazuje panoramę niewielkiego miasteczka z wyróżniającą się wieżą kościoła z barokowym hełmem oraz sygnaturką znajdującej się obok, ceglanej świątyni. Na pierwszym planie artysta przedstawił otaczającą zabudowę miejską naturę z widniejącą pomiędzy drzewami bieloną chatą. Malarz zdołał uchwycić charakter ciepłego letniego wieczoru, a także kolorystykę i refleksy świetlne rzucane przez promyki zachodzącego słońca. Obraz malowany jest szkicowo, cienką warstwą farby, z impastowo traktowanymi pojedynczymi blikami.

MARIAN JÓZEFCZYK - NOTA BIOGRAFICZNA

Marian Józefczyk był malarzem, którego okres działalności artystycznej przypadł na pierwszą połowę XX wieku. Malował przede wszystkim pejzaże wiejskie i podmiejskie, czasem sceny rodzajowe, rzadziej podejmował tematykę martwych natur.

NIEDOSTĘPNE OBRAZY MARIANA JÓZEFCZYKA