KRZYŻAK Mieczysław BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Wesele góralskie |
| Technika: | olej, płótno |
| Wymiary: | 60 x 80 cm 70 x 91 cm (z oprawą) |
| Sygnowany p.d.: "M. Krzyżak"
OPIS PRACY: Obraz "Wesele góralskie" prezentuje jeden z chętniej podejmowanych przez Mieczysława Krzyżaka tematów. Centrum kompozycji stanowią dynamiczne, uchwycone w ruchu konie ciągnące wóz, na którym jedzie przygrywająca orkiestra. Pojazd muzyków flankują galopujący na koniach goście weselni w tradycyjnych strojach góralskich. Na dalszym planie widnieje parokonka z młodą parą. Pełen życia weselny orszak został przedstawiony na tle pieczołowicie oddanej przez malarza drewnianej architektury kościelnej oraz tatrzańskiego pejzażu. To idylliczne wyobrażenie wiejskiej uroczystości przepełnia atmosfera beztroski i wesołości. | |