DOBROWOLSKI Odo
Odo Dobrowolski - notowania aukcyjne
Aktualna oferta aukcyjna Odo Dobrowolskiego. Wyniki aukcyjne. Biografia
Zachęcamy do zgłaszania prac Odo Dobrowolskiego na aukcję [kontakt]
| Tytuł: | Pejzaż z aleją (1910) |
| Technika: | tusz, ołówek, litografia, papier |
| Wymiary: | 53 x 67,5 cm 57,5 x 72 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany l.d.: "Odo Dobrowolski ‘910" | |
| Sprzedane: | 48. Aukcja Dzieł Sztuki (19 VIII 2025) |
| Cena wywoławcza: | 4000 zł |
| Cena uzyskana: | 4000 zł |
| Tytuł: | Topienie wosku w Borysławiu |
| Technika: | pastel, tektura |
| Wymiary: | 25 x 44 cm 39 x 58,5 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany p.d.: "Odo Dobrowolski | Borysław" Opisany na odwrocie: "Odo Dobrowolski | Topienie wosku na chałdzie w Borysławiu" | |
| Cena wywoławcza: | 3000 zł |
| Cena uzyskana: | 3400 zł |
ODO DOBROWOLSKI
Odo (Otton) Dobrowolski urodził się w 1883 roku w Czerniowcach, zmarł w 1917 roku w Kijowie. Był polskim malarzem, synem Józefa Dobrowolskiego i Eugenii Wittich. Swoje życie i twórczość artysta związał przede wszystkim ze Lwowem, gdzie uczęszczał do gimnazjum. Następnie studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, prawdopodobnie jako wolny słuchacz. W latach 1908-1909 kontynuował studia w Paryżu, gdzie pozostawał pod opieką Jana Styki. Po krótkim pobycie w Monachium Odo Dobrowolski wyjechał i osiadł we Lwowie. Wykonał tam duże dekoracyjne malowidło do cukierni Gabrieli Zapolskiej "Dworek". W latach 1911-1912 Odo Dobrowolski znowu przebywał w stolicy Francji. W czasie okupacji Lwowa przez wojska rosyjskie, zimą 1914/1915, wydał cieszącą się dużą popularnością tekę 10 autolitografii "Lwów 1914-1915". W 1915 roku Odo Dobrowolski wyjechał do Rosji.
Twórczość Odo Dobrowolskiego
Odo Dobrowolski zostawił po sobie znaczną ilość prac, przede wszystkim niewielkich rozmiarów akwareli, gwaszy, pasteli i rysunków tuszem. Malował głównie weduty Lwowa i Paryża. Czasami tworzył portrety. Miejskie pejzaże artysty są bardzo nastrojowe, często ukazywane w półmroku. Odo Dobrowolski przeważnie malował weduty bez sztafażu, mimo to jego przedstawienia miast tętnią życiem: miejskie panoramy są ożywione światłem w oknach kamienic, przejeżdżającymi pojazdami czy płynącym parowcem.
Odo Dobrowolski - wystawy i kolekcje
W 1912 roku Odo Dobrowolski brał udział w wystawie szkiców lwowskiego Koła Literacko-Artystycznego. W 1954 roku we Lwowie wystawiono prace artysty ze zbiorów prywatnych.
Prace Odo Dobrowolskiego znajdują się w kolekcjach wielu instytucji kultury, m.in. we Lwowskiej Galerii Sztuki, Muzeum Narodowym w Lublinie, Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie, Muzeum Narodowym w Krakowie czy skarbcu Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Przyjmujemy obrazy Odo Dobrowolskiego na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Odo Dobrowolskiego.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Odo Dobrowolskiego, zapraszamy do kontaktu [link].