DOBROWOLSKI Odo

Odo Dobrowolski - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Odo Dobrowolskiego. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Odo Dobrowolskiego na aukcję [kontakt]

DOBROWOLSKI Odo
DOBROWOLSKI OdoDOBROWOLSKI OdoDOBROWOLSKI Odo
Tytuł:Pejzaż z aleją (1910)
Technika:tusz, ołówek, litografia, papier
Wymiary:53 x 67,5 cm
57,5 x 72 cm (z oprawą)
Sygnowany i datowany l.d.: "Odo Dobrowolski ‘910"
Sprzedane:48. Aukcja Dzieł Sztuki (19 VIII 2025)
Cena wywoławcza:4000 zł
Cena uzyskana:4000 zł
DOBROWOLSKI Odo
Tytuł:Topienie wosku w Borysławiu
Technika:pastel, tektura
Wymiary:25 x 44 cm
39 x 58,5 cm (z oprawą)
Sygnowany i datowany p.d.: "Odo Dobrowolski | Borysław"
Opisany na odwrocie: "Odo Dobrowolski | Topienie wosku na chałdzie w Borysławiu"
Cena wywoławcza:3000 zł
Cena uzyskana:3400 zł

ODO DOBROWOLSKI

Odo (Otton) Dobrowolski urodził się w 1883 roku w Czerniowcach, zmarł w 1917 roku w Kijowie. Był polskim malarzem, synem Józefa Dobrowolskiego i Eugenii Wittich. Swoje życie i twórczość artysta związał przede wszystkim ze Lwowem, gdzie uczęszczał do gimnazjum. Następnie studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, prawdopodobnie jako wolny słuchacz. W latach 1908-1909 kontynuował studia w Paryżu, gdzie pozostawał pod opieką Jana Styki. Po krótkim pobycie w Monachium Odo Dobrowolski wyjechał i osiadł we Lwowie. Wykonał tam duże dekoracyjne malowidło do cukierni Gabrieli Zapolskiej "Dworek". W latach 1911-1912 Odo Dobrowolski znowu przebywał w stolicy Francji. W czasie okupacji Lwowa przez wojska rosyjskie, zimą 1914/1915, wydał cieszącą się dużą popularnością tekę 10 autolitografii "Lwów 1914-1915". W 1915 roku Odo Dobrowolski wyjechał do Rosji.

Twórczość Odo Dobrowolskiego

Odo Dobrowolski zostawił po sobie znaczną ilość prac, przede wszystkim niewielkich rozmiarów akwareli, gwaszy, pasteli i rysunków tuszem. Malował głównie weduty Lwowa i Paryża. Czasami tworzył portrety. Miejskie pejzaże artysty są bardzo nastrojowe, często ukazywane w półmroku. Odo Dobrowolski przeważnie malował weduty bez sztafażu, mimo to jego przedstawienia miast tętnią życiem: miejskie panoramy są ożywione światłem w oknach kamienic, przejeżdżającymi pojazdami czy płynącym parowcem.

Odo Dobrowolski - wystawy i kolekcje

W 1912 roku Odo Dobrowolski brał udział w wystawie szkiców lwowskiego Koła Literacko-Artystycznego. W 1954 roku we Lwowie wystawiono prace artysty ze zbiorów prywatnych.

Prace Odo Dobrowolskiego znajdują się w kolekcjach wielu instytucji kultury, m.in. we Lwowskiej Galerii Sztuki, Muzeum Narodowym w Lublinie, Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie, Muzeum Narodowym w Krakowie czy skarbcu Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Przyjmujemy obrazy Odo Dobrowolskiego na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Odo Dobrowolskiego.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Odo Dobrowolskiego, zapraszamy do kontaktu [link].