TRYBALSKI Paweł BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Motyle (2001) |
| Technika: | akryl, płyta |
| Wymiary: | 46,5 x 45 cm 57 x 55,7 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany l.g.: "PAWEŁ TRYBALSKI | 2001 - PINXIT" Na odwrocie pieczątka autorska Pawła Trybalskiego. OPIS PRACY: Malarstwo Pawła Trybalskiego zachwyca precyzją szczegółu oraz charakterystyczną dla artysty, wysmakowaną i nieprzeładowaną dekoracyjnością nawiązującą często estetyką do sztuki secesji. Poza niemalże abstrakcyjnymi pejzażami, jak prezentowana poniżej praca z cyklu "Fałdyliery" (lot 88), Paweł Trybalski malował głównie martwe natury i przedstawienia wycinków dzikiej flory i fauny, które to w istocie stanowiły jedną z głównych inspiracji malarza. Obraz "Motyle" z 2001 roku ukazuje właśnie naturę. Na pierwszym planie ujęty został porośnięty mchem pień drzewa, w tle widnieją inne zielone rośliny. Głównymi bohaterami są tytułowe wielokolorowe motyle, wśród których rozpoznać można np. rusałkę pawika czy bielinka kapustnika. W lewym dolnym rogu kompozycji znajduje się piękny, trójbarwny gorzyk, przyglądający się widzowi obrazu. Kolorystyka i sposób przedstawienia elementów sprawia, że odbiorca niemal czuje na skórze wilgotne powietrze dżungli. Praca nasuwa przy tym skojarzenia z XVIII- i XIX-wiecznymi atlasami historii naturalnej. | |