UKLAŃSKI Piotr

 

PIOTR UKLAŃSKI - NOTA BIOGRAFICZNA

Piotr Uklański urodził się w 1968 roku w Warszawie. W 1991 roku uzyskał dyplom na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Następnie wyjechał do Nowego Jorku, gdzie kontynuował studia na The Cooper Union for the Advancement of Science and Art in New York.
Uważany jest za jednego z najważniejszych i najbardziej znaczących współczesnych artystów polskich. Zajmuje się fotografią, sztuką wideo, performance’m, tworzy także instalacje artystyczne. Tematem jego prac jest współczesna popkultura, a także ikonosfera narodowa oraz, rzadziej, religijna. Szczególnie interesuje go sposób, w jaki publiczny przekaz utrwala w umysłach odbiorców określone wzorce i stereotypy. W swoich dziełach często wykorzystuje ulotki i plakaty reklamowe. Artysta inspiruje się również estetyką kiczu.
Najbardziej kontrowersyjnym wynikiem poszukiwań artystycznych Piotra Uklańskiego jest instalacja „Naziści”, która miała uświadomić odbiorcom to, jak adaptacje filmowe wpływają na postrzeganie niemieckich zbrodniarzy.

Artysta posiada na swoim koncie wystawy indywidualne w wielu prestiżowych instytucjach kultury, m.in. Museum of Modern Art w Nowym Jorku (2000), Migros Museum für Gegenwartskunst w Zurichu (2001), Kunsthalle w Bazylei (2004), Museé d’Art Moderne et Contemporain w Strasburgu (2007), Whitney Museum of American Art w Nowym Jorku (2007) czy w Muzeum Narodowym w Krakowie (2018).
Prace Piotra Uklańskiego znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych i muzealnych na całym świecie, np. w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku, Muzeum Sztuki Współczesnej w Chicago, Tate Modern w Londynie, Migros Museum w Zurychu oraz Muzeum Sztuki Współczesnej w Warszawie.

 

Poszukujemy prac

 

Aktualnie nie posiadamy prac tego artysty

Zapisz się do newslettera - dowiesz się pierwszy o dodaniu nowych prac tego artysty

Jeżeli chcą Państwo sprzedać jego prace prosimy o kontakt

x
«
»