OLBIŃSKI Rafał BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Va, pensiero (2019) |
| Technika: | olej, akryl, płótno |
| Wymiary: | 76 x 105 cm 81,5 x 110,5 cm (wymiary z oprawą) |
| sygn. l.d.: „Olbiński” OPIS PRACY: Wielkoformatowe płótno Rafała Olbińskiego powtarza tytuł utworu chórowego z opery "Nabucco" Giuseppe Verdiego, nie stanowi jednak interpretacji tej poważnej pieśni o tęsknocie. Artysta inspirację zaczerpnął z samej muzyki, w tekście dzieła ograniczając się natomiast do pierwszego wersu. Surrealistyczny obraz ukazuje akt kobiecy umiejscowiony w nadmorskim pejzażu. Po rozwianych, powtarzających horyzontalną dynamikę morskich fal włosach rozmarzonej kobiety, niczym tytułowa myśl, przepływa statek, którego żagle stopniowo zamieniają się w lecące ku niebu białe ptaki. Kompozycja pracy jest doskonale wyważona, a realistyczny sposób malowania i żywa kolorystyka pozwalają wczuć się w nastrój zamyślenia i atmosferę nadmorskiego powiewu wiatru. | |