OLBIŃSKI Rafał

OLBIŃSKI Rafał

OLBIŃSKI Rafał BIOGRAFIA

Tytuł:Primavera
Technika:inkografia, papier, edycja VI/XX, p.d. ołówek: "Olbiński"
Wymiary:31 x 25 cm (wymiary pracy)
39,5 x 30 cm (wymiary arkusza)
OLBIŃSKI Rafał
OLBIŃSKI RafałOLBIŃSKI RafałOLBIŃSKI Rafał

OLBIŃSKI Rafał BIOGRAFIA

Tytuł:Podróż do Reims (2019)
Technika:olej, akryl, płótno
Wymiary:38,5 x 28,5 cm
64,5 x 55 cm (z oprawą)
Cena wywoławcza:19000,00 zł
Cena uzyskana:24500,00 zł
Cena z opłatą aukcyjną:28910,00 zł
OLBIŃSKI Rafał

OLBIŃSKI Rafał BIOGRAFIA

Tytuł:Still life in slow motion (2018)
Technika:akryl, płótno
Wymiary:32 x 25 cm
59 x 52,5 cm (wymiary z oprawą)
Cena wywoławcza:14000,00 zł
Cena uzyskana:19000,00 zł
Cena z opłatą aukcyjną:22420,00 zł

RAFAŁ OLBIŃSKI - NOTA BIOGRAFICZNA

rafał olbiński

Rafał Olbiński urodził się 1943 roku w Kielcach. Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Jeszcze w czasie studiów zaczął tworzyć swoje pierwsze plakaty. Po uzyskaniu dyplomu w 1970 roku rozpoczął współpracę z czasopismem „Jazz Forum”. Przez kolejnych dziesięć lat był dyrektorem artystycznym pisma. Jeden z redaktorów naczelnych, który z nim wtedy współpracował wspominał Olbińskiego tak: „Rafał robił okładki, dostawał temat, przedstawiał jedną propozycję, ale była zawsze dobra, więc nie podlegała dyskusji”. Równolegle artysta realizował także inne zlecenia: projektował okładki płyt na zlecenie wytwórni Muza, Pronit i Tonpress oraz tworzył plakaty reklamujące festiwale jazzowe: Jazz Jamboree, Złota Tarka i Lubelskie Spotkania Wokalistów Jazzowych.

W 1981 roku wyemigrował do Paryża a następnie do Stanów Zjednoczonych. W Nowym Jorku nawiązał współpracę z magazynem „Psychology Today”. Pierwsza okładka jego autorstwa ukazała się już w marcu 1982 roku. Od tego czasu jego projekty pojawiały się na tytułowych stronach wielu periodyków z całego świata: „The New York Times”, „Newsweek”, „Business Week”, „Der Spiegel”, „Time”, „Charaktery”, „Playboy”, „Wprost” i wielu innych. Od końca lat 80. wykładał w Temple University i School of Visual Arts. Prowadził tam zajęcia z grafiki, typografii, plakatu oraz ilustracji. Na początku kolejnej dekady podjął współpracę z New York City Opera. Zajął miejsce dotychczasowego plakacisty, Richarda Hessa. Od tego momentu to plakaty operowe i teatralne stały się najbardziej rozpoznawalną dziedziną twórczości Rafała Olbińskiego. Projektował je dla wielu polskich i zagranicznych instytucji, między innymi: Utah Opera, Pacific Opera San Francisco, Philadelphia Opera i wielu innych. Warto wspomnieć o mniej znanych dziedzinach twórczości Rafała Olbińskiego: scenografii oraz ilustracji książkowej. Jako twórca scenografii zadebiutował w 2002 roku tworząc dekoracje do przedstawienia „Don Giovanni”, które wystawiono w Philadelphia Opera. W 2014 roku ukazały się „Baśnie o miłości i innych dziwnych przypadkach”. Olbiński jest nie tylko autorem ilustracji, ale także zawartych w niej opowieści. Natomiast dwa lata później wraz z Michałem Zawadką stworzył książkę dla dzieci „Galeria bajek. Wiersze czytane obrazem”. Autor przedmowy, prof. Tony Buzan, nazwał ją  „piękną książką dwóch pięknych umysłów dla miliardów pięknych umysłów dziecięcych”. Rafał Olbiński zajmuje się też scenografią, zaprojektował m. in. dekoracje do spektaklu "Czarodziejskiego fletu" W. A. Mozarta wystawionego w reżyserii Giovanny'ego Castellanosa w Warszawskiej Operze Kameralnej w Warszawie (2019).

Przez długi czas dominującą dziedziną twórczości Rafała Olbińskiego było projektowanie plakatów oraz ilustracji prasowych. Pierwsza wystawa jego prac malarskich odbyła się dopiero w 1990 roku w nowojorskiej Andre Zarre Gallery i od razu odniosła komercyjny sukces. Sztuka Olbińskiego określana jest mianem surrealistycznej i niejednokrotnie porównywana z twórczością René Magritte’a oraz Paula Delvaux, natomiast sam artysta został uznany przez "The New Yorker" jednym z najbardziej znanych współczesnych surrealistów. Kreuje odrębny świat rządzący się własnymi prawami fizyki, optymistyczny i pogodny, który nazywa „ładnym realizmem” upiększającym rzeczywistość. W malarstwie wciąż korzysta z języka charakterystycznego dla plakatu: stosuje lapidarne wizualne komunikaty, metafory.

NAGRODY

Za swoje prace został wyróżniony około 150. razy. Były to między innymi:
1974 - II nagroda w konkursie na plakat na temat 100-lecie Lenina, 1969. First Prize in International Poster Competition "Inletweper", Stuttgart
1976 - First Prize in Poster Competition for Human Rights Institute, Strasburg
1986 - Gold Medal Society of Ilustrators and the Art Directors Club of New York
1986 - Gold Award in the 76-86 The Creative Decade Competition, Toronto
1993 - Silver Medal from Art Directors Club of New York
1994 - Paris - The International Oscar for the World"s Most Memorable Poster "Prix Savignac 1994"
1995 - First Prize in New York 95 Capital of the World contest.

WYSTAWY

EKSPOZYCJE W POLSCE:
2007 - „Rafał Olbiński. Plakat”, Opera Wrocławska, Wrocław
2012 - „Rafał Olbiński. Sztuka Metafory”, Łazienki Królewskie, Warszawa
2013 - „Sztuka metafory”, Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach, Suwałki
2014 - „Spotkania. Rafał Olbiński”, Galeria Na Płocie, Lublin
2015 - „Baśnie o miłości i innych dziwnych przypadkach”, Stara Kotłownia, Olsztyn
2015 - „Rafał Olbiński: Baśnie o miłości i innych dziwnych przypadkach”, Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej, Poznań.
2016 - „Rafał Olbiński- OPERA I NIE TYLKO”, American Corner, Radom
2016 - „Rafał Olbiński. Nie tylko obrazy.”, Galeria Grafiki i Plakatu, Warszawa
2016 - „Olbiński. Plakaty”, Sale Redutowe, Opera Narodowa, Warszawa
2017 - „Rafał Olbiński”, Galeria Sztuki „Zamek”, Szczecinek
2017 - „Rafał Olbiński. Niewielu ludzi ma na tyle wyobraźni, żeby zrozumieć rzeczywistość”, Galeria Extravagance, Sosnowiec 23.06-20.08.2017

EKSPOZYCJE ZAGRANICZNE:

2005 - „Olbinski Posters for Performing Artists”, National Arts Club, Nowy Jork
2008 - „Olbinski- Photokina Expo”, Kolonia
2009 - „New Dreams of Values”, Jule Collins Smith Museum, Auburn
2009 - „Exhibition of Rafal Olbinski Opera Posters”, The Israel Opera, Tel Aviv
2010 - „The Art of New York- based Polish artist Rafal Olbinski”, The Marchesa Art & Theater, Austin 11
2013 - „Exhibition of Posters by Rafal Olbinski”, Polish Institute of Arts and Sciences in America, Nowy Jork
2014 - „The Virtue of Ambiguity”, Studio Vendome, Nowy Jork
2014 - „Olbinski Autumn 2016 Opening”, Gallery 444, San Francisco.

TEKSTY O ARTYŚCIE

Książę surrealizmu

„Metafora tłumaczy to, co dla nas nieznane, w oparciu o symbole z biblioteki naszych zbiorowych wspomnień, symboli. Prawda może być dla kogoś bolesna. Żeby nie narazić się na reperkusje- używamy metafory.”

-Rafał Olbiński w wywiadzie dla legalnakultura.pl

 [Bibliografia: http://legalnakultura.pl/pl/czytelnia-kulturalna/rozmowy/news/2536,rafal-olbinski]

Rozmowa z Rafałem Olbińskim

„Osobiście odnajduję się w tworzeniu na podstawie niesamowitego dziedzictwa kulturowego hellenistycznej mitologii będącej w całości opisem konfrontacji między nami i naszym ego, jednostką i społeczeństwem, pomiędzy marzeniami i rzeczywistością. To uczy nas, że w życiu bez walki nie jest możliwe osiągnięcie niczego znaczącego, a agonia i zachwyt splata się w nim w jedno.”

 -Rafał Olbiński dla portalu FUTURISM

[Bibliografia: https://futurism.media/interview-with-rafal-olbinski-science-fiction-artist-and-poetic-surrealist]

Inkografie - unikatowe edycje dzieł sztuki.

Inkografia jest nowoczesną techniką graficzną przeznaczoną do powielania prac artystów o charakterze kolekcjonerskim. Wykorzystanie odpowiednich materiałów jak wysokiej jakości tuszu i papieru sprawia, że prace odpowiadają najwyższym standardom jakości i trwałości. Inkografie wykonywane są w limitowanych edycjach (50 lub 100). Każda praca opatrzona jest odręczną sygnaturą autora. Wszystkie dzieła posiadają dodatkowo certyfikaty oraz hologramy potwierdzające ich autentyczność. [więcej informacji]

 Zachęcamy do obejrzenia inkografii Edwarda Dwurnika.

NIEDOSTĘPNE PRACE ARTYSTY