KRAMSZTYK Roman

Roman Kramsztyk - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Romana Kramsztyka. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Romana Kramsztyka na aukcję [kontakt]

ROMAN KRAMSZTYK

Roman Kramsztyk na wystawie [źródło: NAC]

Roman Kramsztyk na wystawie swoich prac w Instytucie Propagandy Sztuki w Warszawie
[źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe]

Roman Kramsztyk urodził się 18 sierpnia 1885 roku w Warszawie, zmarł 6 sierpnia 1942 roku tamże. Był polskim malarzem żydowskiego pochodzenia. Ukończył IV państwowe Gimnazjum Męskie przy placu Trzech Krzyży w Warszawie. Pierwsze lekcje rysunku i malarstwa pobierał u Zofii Stankiewicz i Miłosza Kotarbińskiego.

Swoją edukację artystyczną kontynuował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pracowni Józefa Mehoffera, jednak uczył się tam tylko przez jeden semestr. Od 1904 roku doskonalił swój warsztat w Monachium i Berlinie. W latach 1910-1914 mieszkał w Paryżu i aktywnie uczestniczył w tamtejszym życiu artystycznym skupionym wokół École de Paris, należał także do polonijnych instytucji kulturalnych: Towarzystwa Artystów Polskich oraz Polskiego Towarzystwa Artystyczno-Literackiego. Po 1918 roku uzupełniał swoje studia artystyczne w pracowni Hersteina w Berlinie. Po powrocie do Polski dalej pozostawał czynnym działaczem środowisk artystycznych, współpracował z formistami, był też jednym ze współzałożycieli Stowarzyszenia Artystów Polskich "Rytm". W 1922 roku zamieszkał na stałe w Paryżu, jednak co roku przyjeżdżał do Polski.

Latem 1939 roku przyjechał do Warszawy na pogrzeb matki. W Polsce zastał go jednak wybuch II wojny światowej. Zginął zastrzelony w czasie akcji deportacyjnej w warszawskim getcie latem 1942 roku.

Malarstwo Romana Kramsztyka

Roman Kramsztyk tworzył przede wszystkim portrety indywidualne i zbiorowe, ale pozostawił także po sobie kompozycje figuralne, martwe natury, pejzaże oraz rysunki. Posługiwał się ciemną paletą kolorystyczną z wyraźną przewagą zieleni i szarości. Na styl artysty znaczący wpływ miało malarstwo Paula Cezanne’a, co przejawiało się przede wszystkim w geometryzacji form i fakturze farby.

Stylowo malarstwo Romana Kramsztyka było osadzone w nurcie realizmu, z kolei artysta jest określany jako przedstawiciel nurtu klasycyzującego w międzywojennym malarstwie polskim. W swoich pracach wielokrotnie nawiązywał do stylistyki dawnych mistrzów malarstwa, czerpiąc z repertuaru form dojrzałego renesansu, manieryzmu i baroku. Artysta był wytrawnym portrecistą, który stosował w swoich dziełach rzeźbiarskie bryły, mocne barwy i silny kontur.

W czasie okupacji hitlerowskiej stworzył wiele prac obrazujących proces zagłady narodu żydowskiego.

Roman Kramsztyk - wystawy i zbiory

Roman Kramsztyk eksponował swoje prace na wielu wystawach w kraju i za granicą. Obrazy artysty były prezentowane w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie, Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, Lwowie, Poznaniu, Berlinie, Pradze, Wiedniu i Nowym Jorku. Artysta był uczestnikiem Salonu Jesiennego, Niezależnych oraz Tuileries. Ponadto eksponował swoje prace w paryskich galeriach Druet i des Beaux-Arts. Roman Kramsztyk brał udział również w Międzynarodowej Wystawie Sztuka i Technika w Paryżu w 1937 roku oraz Wystawie Światowej w Nowym Jorku w 1939 roku.

Obrazy autorstwa Romana Kramsztyka znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych i publicznych. Prace artysty znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Śląskiego w Katowicach i Muzeum Narodowego w Warszawie.

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Romana Kramsztyka na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Romana Kramsztyka.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Romana Kramsztyka, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Romana Kramsztyka w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

Poszukujemy prac

Aktualnie nie posiadamy prac tego artysty

Zapisz się do newslettera - dowiesz się pierwszy o dodaniu nowych prac tego artysty

Jeżeli chcą Państwo sprzedać jego prace prosimy o kontakt

x
«
»