NOWOTARSKI Roman

NOWOTARSKI Roman
NOWOTARSKI RomanNOWOTARSKI RomanNOWOTARSKI Roman
Tytuł:Śląski blues - w podwórzu
Technika:tempera, płyta
Wymiary:49 x 54,5 cm
51,5 x 57 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany l.g.: "Nowotarski R."
Sprzedane:XI Aukcja Dzieł Sztuki (13 X 2021)
Cena wywoławcza:4400 zł
Cena uzyskana:5500 zł
NOWOTARSKI Roman
NOWOTARSKI RomanNOWOTARSKI RomanNOWOTARSKI Roman
Tytuł:Pejzaż z wierzbami
Technika:tempera, płyta
Wymiary:38,5 x 28,5 cm
47 x 37 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany l.d.: "Nowotarski R."

Praca została sprzedana w ofercie poaukcyjnej.
niedostepny

 

ROMAN NOWOTARSKI

Roman Nowotarski urodził się w 1932 roku w Worochcie, zmarł w 2019 roku. Po zakończeniu II wojny światowej przeniósł się wraz z rodziną do Zabrza. Studiował na Wydziale Grafiki w katowickiej filii krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom uzyskał w 1960 roku. Przez wiele lat był wykładowcą na macierzystej uczelni (późniejszej samodzielnej ASP w Katowicach), prowadził pracownię malarstwa i rysunku. Pracował na Śląsku i to właśnie Śląsk – jego pejzaże i miasta – stanowił dla artysty główne źródło inspiracji. W latach 60. malarz był członkiem katowickiej grupy artystycznej ARKAT.

Artysta zajmował się grafiką, sztuką plakatu i malarstwem, w którym wykorzystywał najczęściej technikę olejną i temperową. Jego nastrojowe, uproszczone obrazy ukazują zwykle tajemnicze, ciemne zaułki śląskich miast. Roman Nowotarski malował również pejzaże i architekturę.
Malarz zajmował się także scenografią teatralną i filmową, współpracował z Teatrem Eksperymentalnym STG w Gliwicach. Uprawiał również poezję śpiewaną, występował w krakowskiej Piwnicy pod Baranami.

Roman Nowotarski wielokrotnie wystawiał swoje prace na ekspozycjach zbiorowych. Otrzymał liczne nagrody za swoje malarstwo i projekty scenograficzne, w 1992 został wyróżniony Nagrodą Ministra Kultury i Sztuki, natomiast w 2015 roku otrzymał Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
Prace artysty znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Miejskiego w Zabrzu.

NIEDOSTĘPNE OBRAZY ROMANA NOWOTARSKIEGO

x
«
»